Dünya Radyo Günü Kutlu Olsun!

Abone Ol :

Dünya Radyo Günü Kutlu Olsun!

Kitle iletişim araçlarının temel taşlarından biri kabul edilen radyo 1895 yılında icat edilmiştir. Günümüzde hala önemli bir iletişim aracı olan radyo yayınları dünyanın dört bir yanında devam etmektedir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), radyonun hayatımızdaki önemini anlatmak için 13 Şubat'ı Dünya Radyo Günü ilan etmiştir.  

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından bir iletişim aracı olarak radyonun önemine değinmek ve uluslararası radyo yayıncıları arasındaki etkileşimi artırmak için 13 Şubat Dünya Radyo Günü olarak ilan edildi. Bu kapsamda her yıl 13 Şubat Dünya Radyo Günü farklı temalarla kutlanıyor. Geçmişte insanların hep bir arada dinlediği radyo, bugün teknolojideki gelişmelerle herkes tarafından ve her yerde erişilebilir çok platformlu bir hale geldi. İnternet radyosu, podcast, akıllı telefon ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla radyo insanların davranışlarına ve yaşam tarzlarına adapte oldu.

Dünya Genelinde 44 Bin Radyo İstasyonu Var!

Verilere göre, dünya genelinde yaklaşık 44 bin radyo istasyonu bulunuyor. Afrika'daki radyo sayısının ise gazete ve televizyon sayısından fazla olduğu biliniyor. Gelişmiş ülkelerde de radyo kullanımı eskisi kadar olmasa da hala yaygın. Yalnızca ABD'de 11 bin kadar radyo istasyonu bulunuyor. Çeşitli topluluklara hizmet eden radyo istasyonları, çeşitli program, bakış açısı ve içerikler sunarak izleyici çeşitliliğini yansıtıyor.

Bu Yıl ki Tema "Yeni Dünya Yeni Radyo"

UNESCO tarafından 2011'de Paris'te alınan karar ile Birleşmiş Milletler (BM) Radyosunun 1946'daki kuruluş tarihi 13 Şubat, "Dünya Radyo Günü" ilan edildi. Bu kapsamda her yıl 13 Şubat Dünya Radyo Günü farklı temalarla dünya genelinde kutlanıyor. Bu yıl Dünya Radyo Günü için belirlenen tema ise "Yeni Dünya, Yeni Radyo". Dünya Radyo Günü'nün 10. yıl dönümü için belirlenen bu tema, bugün ve yarın için radyonun merkezi rolünü teyit ediyor. Öte yandan bu ana temanın altında, radyonun dayanaklılığı ve sürdürülebilirliği temsil etmesi nedeniyle "Evrim", dünyanın değişimine uyum sağlaması nedeniyle "Yenilik" ve dünyanın değişimine rağmen bağlanmayı sürdürmesi nedeniyle de "Bağlantı" başlığı altında 3 alt teması da bulunuyor.

Türkiye'de Günlük Radyo Dinleme Süresi Ortalama 1 Saat 43 Dakika

Türkiye'de ilk radyo yayını 6 Mayıs 1927'de gerçekleştirildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) verilerine göre, Türkiye'de günlük radyo dinleme süresi ortalama 1 saat 43 dakika. Radyo Türkiye'de en çok Ege ve İç Anadolu bölgesinde dinlenirken, hafta içi sabah işe gidiş ile işten çıkış saatleri radyonun en yoğun dinlenildiği saat dilimleri olarak dikkati çekiyor.

Abone Ol :