Sura İskenderli İle Çok Özel

Abone Ol :

Sura İskenderli İle Çok Özel

Son dönemin yıldızı parlayan genç ve başarılı müzisyenlerinden Sura İskenderli ile  kralmüzik.com.tr olarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sura İskenderli, yeni şarkısı "Taştan Yürek"ten gelecek projelerine kadar bir çok sorumuzu içtenlikle yanıtladı.

 

“Taştan Yürek” isimli yeni şarkınız hayırlı olsun öncelikle... Yeni şarkının hikayesini bizimle paylaşırmısınız ? Nasıl ortaya çıktı ?

Merhabalar ve teşekkür ederim öncelikle. "Taştan Yürek şarkımı pendemi döneminin başlangıcında yazmıştım.  Yazdığım şarkılar genel olarak yaşadığım değil yaşanmış olaylarla ilgilidir.
Bu kadar duygunun hepsini ben aynı anda yaşayamam. Şarkılarım genelde duyduğum bir hayat hikayesiyle ilgilidir. "Taştan Yürek"te öyle bir şarkı. Sevgiden mahrum kalan bir genç kızın intihar etmesi olayına dayanarak kaleme aldım. Umarım çok sevilmiştir.

Yeni single’ınızı bu kez tüm ekibi Türkiye’de kurarak hazırladınız? Bu süreçe nasıl karar verdiniz ve süreç nasıl ilerledi ? 

Evet çünkü Türkiye'de dünya kalitesinde iş yapan çok yönetmen var. Burada klip çekmek aslında hem değerli prodüktörümün Orhan bey'in hem de değerli yapımcım Funda hanım'ın fikriydi.
Taştan Yürek klibimin tüm yapım işlerini çok sevdiğim Funda Şen üstlendi ve gayet başarılı olduğunu düşünüyorum bu klibimin de. Ayrıca 2021 yılında bir çok klibimi farklı 
yönetmenlerin imzasıyla sunmak istiyorum dinleyicilerime. Önümüzdeki süreci her geçen gün daha da ilerleyerek tarihe kaydetmeyi diliyorum.

İlk çalışmanızdan bu yana her yeni şarkıda başarınız ikiye katlanıyor. Bu size yeni projeleriniz için nasıl bir sorumluluk yüklüyor ? 

Başarım Allah'ın ve tüm değerli sevenlerimin sayesinde. Neden biliyor musunuz? Çünkü çok kişi benden daha çok emek veriyor bu işe neticede istediği başarıya ulaşamıyor. Bu bana bir lütuftur. Elbette her başarının iksiri çalışmaktır kim ne derse desin. Çalışan ve üreten herkes kazanıyor ve içeriğin hiç bir önemi yok. Her gün daha hızlı ilerleyen zaman ve değişen dünyada durduğun yerde karar kılmak çok zorlaştı bunun için sorumluluklarımın daha da arttığını düşünüyorum.

Kendine özel bir müzik tarzınız var... Siz kendi müzik tarzınız nasıl yorumlarsınız ?

Çok mutluyum bunu duyduğum için. Bir sanatçının tarz yaratması uzun süren bir süreçtir. Bu yolda kendimi erken bulmak çok mutluluk verici bir şey. Öncelikle ruha hitap eden her tarz güzeldir çünkü müziğin amacı da bu. Yorum olarak da çok beğenirim derdim tarzımı ve bu güne kadar dinleyicilerimin ruhuna hitap edebildiysem ne mutlu bana.

Müzikseverlerle buluşturduğunuz şarkılarınız yüz milyonlarca dinleniyor? Genç bir müzisyen olarak  bunun sırrı nedir?

Aslına bakarsanız evet yüz milyonlarca dinleniyor ama yüz yıllarca dinlenmesini diliyorum zaten müzik çözülemeyecek bir sırdır bunu çözme yoluna giren ve derinliklerinde kaybolan kişiler birer sanatçı olmuştur, ama bu kadar dinlenmenin sırrı meslek sırrıdır. = )  Yani sırlar her zaman sır olarak kalacaktır.

Kendi şarkılarınızı yazmak, bestelemek işin mutfağında da olmak... ayrı bir başarı... Bu ilhamın kaynağı nedir? Nelerden beslenirsiniz ?

Haklısınız çok şükür. Yaşadığım müddetce bu işin mutfağından hiç çıkmamayı dilerim. İlham kaynağım aslında ortada. Şöyle anlatayım; kendi bağının meyvesini tadan başkasının meyvesini istemez. Sevgiden, yaşamdan, dinleyicilerimden, müzikten besleniyorum. Hep kendimi dinliyorum içimde birikmiş çok şarkılar var, umarım hepsini sizlere sunmaya ömrüm yeter.

Bu yola ilk çıktığınızda bu başarıyı tahmin edebildiniz mi ? Korkularınız varmıydı ?
 
Ben hep hayal ettim şarkı yapmayı, sanatçı olmayı, konserlerimi bile. Hayal kurmak bedava sonuçta ama eskiden korkularım yoktu ancak artık tek korkum var o da unutulmak. Beni sakın unutmayın.

Müzik yaşamanızda önüm noktam dediğiniz hikayeniz var mı ? Yada geçmişte keşke yapmasaydım dedikleriniz..?

Geçmiş dediğimiz 20 li yaşlarımın başlangıcı aslında. Bu dönemde hep çalıştım ama keşke yapsaydım dediklerim daha çok, bazı şeylere ömür yetmiyor ki. En güzel ve enerji dolu bir yaş dönemimde başarıyı kaptım diyebilirim. O kadar güzel şeyler yaşadım ki, müzik hayatıma başladığımda kötü olan şeyleri unuttum. İnşallah bundan sonra güzellikler hep bizimle olsun.

Dünya olarak zor bir pademi sürecinden geçiyoruz. Öncelikte bu süreçte üretmeye devam eden sanatçılar arasında olduğunuz için ve  müzik susmasın dediğiniz için teşekkürler... Peki bir müzisyen olarak bu süreç sizin için nasıl geçiyor?

Rica ederim müzik benim bir parçam elimden geldiğince durmak yok. Pandemi dönemi hazırlıksız yakaladı hepimizi. Çok üst üste talihsiz olaylar yaşandı Türkiye'de, ülkem Azerbaycan'da ve tüm Dünya'da. Çoğu insan gibi hem sağlığımı hem de psikolojimi korumaya çalıştım ve kendimi müziğe verdim. Sabretmeye çalışıyoruz umarım kısa sürede eskisinden daha da güzel devam ederiz hayatımıza...

 

Abone Ol :