"Hayatla Barış" Filminin Galası Gerçekleşti!

Abone Ol :

Küçük yaşta geçirdiği talihsiz kazadan sonra sağ bacağını kaybeden Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı'nın futbolcusu Barış Telli'nin hikâyesini anlatan 'Hayatla Barış' filminin gala gösterimi yapıldı. 1993'te geçirdiği kazadan sonra sağ bacağını kaybeden Barış Telli'nin, Ampute Futbol Milli Takımı oyunculuğu ve Avrupa şampiyonluğuna uzanmasının da yer aldığı hayat hikâyesinin anlatıldığı 'Hayatla Barış' filminin gala gösterimi gerçekleşti.

Barış Telli; "Bu yola çıktığımızda yapımcımız Hünkar Doğan'ın, o heyecanı, 'Senin hayatın artık sinema olmalı, beyazperdeye aktarılmalı ve herkese bunu izletmek lazım' dediğinde, o inancını bana yaşatmıştı. Şimdi ise bu heyecanı aslında hep birlikte yaşıyoruz. Beni oynayan Taner'im canım ağabeyim, gerçekten yıllarca takip edip, onu izlerken, kişiliğini, yapısını, karakterini kendime benzetiyordum" ifadelerini kullandı.

Yönetmen Ekin Pandır, filme çok emek verdiklerinin altını çizerek, şunları aktardı; "Herkes bana güvendi, inandı. Hep beraber benimle bu yolda emek verdi. Herkese çok teşekkür ederim. Burada gördüklerinizin dışında da yüzlerce kişilik bir ekip var. Hepsi aynı şekilde çok ciddi emek verdi. Hepsine çok teşekkür ederim. Başta Barış'ın filmiydi bu tabii ki ama filme başladığımızda sadece Barış'ın değil, bütün engelliler ve Barış'ın durumundakiler için umut kaynağı olabilecek bir film olduğunu fark ettik. Umarım kimseyi utandırmamış, hakkını verebilmişizdir."

Filmde Barış Telli'yi canlandıran oyuncu Taner Ölmez, çok heyecanlı olduğunu belirterek; "Bugün burada olmak gerçekten bizim için bir hayaldi. Çok önce başladık filmin masa başı çalışmalarına. Biz ilmek ilmek dokuduk, gerçekten çok uğraştık, çok ter döktük. O yüzden bugün burada olmamız benim için hakikaten bir hayal. Çok mutlu ve inanılmaz heyecanlıyım. Bugün izleyeceksiniz. Umarım beğenirsiniz. Ben filmi izlediğimde gurur duydum hem çalıştığım arkadaşlarımla hem yönetmenimle hem yapımcımla. Umarım bu değeri hak ediyordur ve siz de beğenirsiniz" dedi.

 

Omuzlarındaki yükü Barış Telli'nin aldığına dikkati çeken Taner Ölmez; "Barış'ı ve ailesini tanıyınca hem inanılmaz derecede iş yüküm omuzlarımdan kalktı hem de açıkçası bana bir misyon yüklendi. Biliyorsunuz lakabı 'Ampute Messi.' Çok yetenekli bir insan. Onun hayatını oynamak benim için bir gururdu ve çok mutluyum açıkçası" ifadelerini kullandı.

Taner Ölmez ayrıca filmi izleyenlerin hem hüzünlenip ağlayacağını hem de umutla filmden ayrılacaklarını kaydederek; "Barış bambaşka bir insan. Onunla 10 dakika geçirseniz, Barış'ı tanırsınız" dedi.

"BARIŞ İLE TANIŞMAK BÜYÜK BİR ŞANS"

Oyuncu Sinan Tuzcu da dünyanın en yetenekli sporcularından birinin hayatını canlandırmaya çalıştıklarını vurgulayarak; "Özel bir hikâye ve çok da özel oyuncularla canlandırıldı. Benim için böyle bir ekibin içinde olmak, Barış ile tanışmak büyük bir şans. Perspektifiniz, hayata bakışınız değişiyor. Çok mutluyum" dedi.

Oyuncu Bülent İnal da Barış Telli'nin çok özel biri olduğunun altını çizerek; "Bizler tabii Barış'ın kurduğu hayalin bugünlere gelmesinin filmini yaptık. Bu, çorbada bizim de biraz tuzumuz olsun dedik" değerlendirmesinde bulundu.

Barış Telli'nin hayaline ortak olduklarını aktaran Bülent İnal; "Çok güzel bir serüvendi. İnşallah izleyiciler de bu serüvene katılacak. Barış'ın hayalini hep beraber izleyeceğiz. Yakından tanıdıktan, özellikle hayatına dair fikir edinip, bilgi aldıktan sonra çok başka bir duygu besliyorsunuz ona karşı. Çok hüzünlü ama bir o kadar da karakterli, güzel ve özel bir hayatı var. Biz teşekkür ediyoruz, bize bu güzel anları yaşattığı için. Sağ olsun" dedi.

Oyuncu Gürkan Uygun da filme dair şu bilgileri verdi; "Ne yaptığını bilen bir yönetmen, yapımcı, oyuncular ve ekiple çalışmak, bir oyuncu olarak bize çok büyük keyif verdi. Her zaman o fırsatı yakalayamıyorsunuz. Tabii ki bir umut filmi. Hayalleri yıkılan bir çocuğun o hayalleri yeniden inşa ederken yanında umudunun, arkasında ailesinin olması ve bir tane koltuk değneğinin onunla olması... Onunla birlikte hayallerini gerçekleştirebildiğini görüyoruz. İnsana olan umudumuz artıyor tabii ki."

Oyuncu Nazan Kesal da filmin mottosunu çok önemsediğine vurgu yaparak; "Barış kendi öyküsü içinde, bana, bize hepimize çok önemli bir şey söylüyor. Diyor ki; 'En değerli şey hayatın kendisidir. En kutsal şey yaşamdır. Yaşamın önündeki her türlü zihinsel ve bedensel engelleri kaldırın' Bunu dediği için de dünya şampiyonu oldu" diye konuştu. 

Yapımcı Hünkar Doğan, duygusal bir an yaşadığına işaret ederek; "İlk hayal ettiğimde Barış'ın hayatıyla insanlara umut olabilmek, dünyanın en ücra köşelerinde, engeli kendisine engel olarak görenlere umut olmak, ilham kaynağı olan bir içeriğe sahip olmak, hakikaten benim için çok gurur verici bir olay. Bugün onun karşılığını burada fazlasıyla alıyorum. Tabii ki Barış'ı anlatmaya bir film yetmez, yetersiz kalır" ifadelerini kullandı.

Filmi izleyenler arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, sinema sezonunun yüzde 40'ın üzerinde bir artışla başladığına işaret ederek, şunları söyledi; "Bugün çok anlamlı bir filmin galasındayız. Kardeşim; mücadelenin, azmin nelere sebep olacağını, ne güzel mutluluklara vesile olacağını gösterdi. Öncelikle onun gıyabında kendisini spora teşvik eden Aysel annemizin ellerinden öpüyorum. Sanat özelinde, bazen hayattaki yaşanmışlıkların çok büyük etkileri ve sonuçları oluyor. Bugün, kardeşim verdiği mücadelenin nerelere ulaştığını hepimize güzel bir seyirle izletecek."

En son Berlin Uluslararası Film Festivali'nde değerlendirmelerde bulunduğunu aktaran Mumcu, "Bugün 173 ülkede 750 milyon seyirciye ulaşıyoruz. Bu bizim ülkemizin, kültürümüzün, insanımızın, doğamızın ve topyekun her şeyin tanıtımı için ülkemiz adına çok önemli veriler. O yüzden bu bizi çok mutlu ediyor. Daha da artarak devam etmesini diliyoruz. Hep birlikte bakanlık ve milletimizin desteğiyle çok güzel noktalara geldik" değerlendirmesinde bulundu.

Orhan Gencebay ise hayatla ilgili anlatılan güzelliklere herkesin ihtiyacı olduğunu söyleyerek; "Çok önemli bir konu bu. İnşallah her şey emek verenlerin gönlünce olur. Biz de mutlu oluruz. Tebrik ediyor, kutluyor, başarılar diliyorum" dedi.Orhan Gencebay, milli değerlerin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti; "Milli değerlerimiz temel olarak abide gibi yerinde duruyor. Onu fark ederek, onu daha ileri götürmek boynumuzun borcudur. Geleneğe dayalı yenilikler gelişmişliktir. Bunu unutmayalım. Biz milli değerlerimizi daha öteye götürmeye çalışıyoruz. Benim bir görevim bu. Bunu yaparken bilgiyle özgür duygu ve düşünceyle yapmalıyız. Çok önemlidir bu konu. Bunlara değer versin arkadaşlar. Yeteneği de yanına ilave edelim. Yeteneksiz hiçbir şey olmaz."

Kral FM medya sponsorluğunda 23 Şubat'ta gösterime girecek olan 'Hayatla Barış' filminin oyuncu kadrosunda Taner Ölmez ile Bülent İnal'ın yanı sıra; Nazan Kesal, Gürkan Uygun, Biran Damla Yılmaz, Sinan Tuzcu, Erkan Üçüncü, Arben Akış, Alara Turan, Mekin Sezer, Gurur Çiçekoğlu ve Devrim Kabacaoğlu gibi isimler yer alıyor.

Hünkar Doğan yapımcılığında, Ekin Pandır'ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunda ise Caner Erzincan ve Koray Yeltekin'in imzası bulunuyor.

Etiketler:

Abone Ol :