Güney Afrika Bile Şarkılarımı Dinliyor!

Güney Afrika Bile Şarkılarımı Dinliyor!

Yaz ayları boyunca dünyaca ünlü bir çok festivale  katılan Selda Bağcan, şimdilerde “Boom Pam” isimli grup ile 3 konserlik bir turne hazırlığında. Bizde hem  yurt dışında katıldığı festivalleri, hem  gelecek planlarını hem de  yaşantısıyla ilgili merak edilenler  hakkında  keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

2016 yazında dünyaca ünlü festivallere katıldınız. Farklı ülkeler farklı insanlar.. Nasıl bir atmosfere tanıklık ettiniz ?

Polonya’da “Selda Selda” Tezahüratları Duydum!

Bercelona’da  “Barcelo Primavera Sound 2016 “ festivali muhteşem geçti. Buradan da bir basın ordusu eşlik etti bize. Hatta onlar oradaki seyirciyi epey bir  ateşlediler, halaylar çekerek… Daha sonra Londra’da WOMAD (World of Music, Arts and Dance) Festivali’ne gittik. Polonya’nın  Krakow şehrinde   iki konser verdik.  Sonra Zeytinli Rock Festivali’ne katıldık. Birisi bir sinagogda gerçekleşti. Diğeri ise 40 bin kişilik bir meydan da oldu. Özellikle meydan konseri muhteşemdi. “Selda Selda! “diye tezahürat yaptılar gençler. Ve inanın ki bir tane Türk yoktu. Hepsi Polonyalıydı. Ben çok şaşırdım.. Başka bir ülkede bu tezahürat... Türkiye’de oluyor elbette  ama başka bir ülkede olması beni gerçekten çok mutlu etti. Ben onlara ne dedim biliyor musunuz?  “Thank  you amigos” Dedim. Sonra Kudüs’te bir konser verdik. Ve Zeytinli Rock festivali. Oda muhteşemdi.

 

Yurt dışında gerçekleştirdiğiniz konserlerin ki atmosferi ve seyirciler  size neler hissettiriyor?

Şarkılarım Yurtdışında da Hit!


Şarkılarımın dünya çapında da gördüğü ilgi çok büyük. Burada ne kadar çok seviliyorsa  yurtdışında da o kadar çok seviliyor. Bu yüzden katıldığım festival ve konserlerde çok rahat ediyorum. Çünkü şarkılarda bana eşlik eden bir seyirci var karşımda… Türkçe bilmemelerine rağmen şarkıları benimle birlikte söylüyorlar. Tezahürat zaten o biçim.. Çok mutlu oluyorum, şöyle söyleyeyim yurt dışı konserlerinde ben  hazır bir seyirciye gidiyorum. Hit olmuş şarkıların sahnede getirisi çok fazladır biliyorsunuz ki. Çok iyi bir reaksiyon alırsınız. O nedenle çok rahat ediyorum yurtdışı  konserlerinde.

 

Etnik ve kültür bakımından  birbirinden çok farklı ülkelerde konser veriyorsunuz. Ama  herkes aslında ortak noktada,  müzikte buluşuyor. Sizin şarkılarınızı söylüyorlar…

Güney Afrika Bile Şarkılarımı Dinliyor!

Sosyal medya  şarkıları tanıtıyor. Mesela İzlanda.. Acaba orda da biliyorlar mı şarkıları mı ?  Ama Güney Afrika’yı biliyorum. Oradakiler de bizi çok seviyor. Dünya çapında tanınmak, sevilmek, şarkılarının söylenmesi ,ezberlenmesi bunlar çok güzel şeyler…  Bu güne kadar ne yaptıysak bundan sonra da onu yapacağız. Düzgün bir yaşam… En önemlisi bu.  Uykuma çok  dikkat ediyorum. Yediklerime çok dikkat ediyorum. Düzgün beslenmeye çalışıyorum.  Dünyada meşhur oldum diye  farklı bir  yaşam tarzı bana göre değil..


Konserler, festivaller derken yorucu bir hayat oluyor elbette sizin için. Peki Selda Bağcan sahnede olmadığı zamanlarda neler yapar, gününü nasıl geçirir ?

Plak Şirketimin Hem Prodüktörü Hem de Çaycısıyım!

Benim bir plak şirketim var.  Tüm günüm Unkapanı’da geçiyor. Eğer konser yoksa… Şirketinde her şeyi benim…  Çaycısı, muhasebecisi,  temizlikçisi… Şirketin  her şeyini ben yapıyorum  . Prodüktör,  matbaa kısmı ile bire bir ben ilgileniyorum. Bunlar da tüm günümü alıyor. . Biliyorsunuz ki orası kurtkapanı aslında…  İşin asıl yeri…  Bir de işin pazarlama tarafı var. Pazarlıyorsunuz , dağıtıyorsunuz,  çok satıyor…  Ama adam çekler veriyor, çekleri ödemiyor falan. Böyle cilveleri de  var kurtkapanının…


Boom Pam grubu ile  çok güzel bir  etkileşim içindesiniz. Aynı sahnede olma fikrinin hikayesini çok merak ediyoruz ?

Boom Pam İle Çok Güzel Bir Ahenk Yakaladık!

16 Ocak 2014 yılında Tel Aviv’de bir  Bir rock festivaline katıldık. Bu çocukların,  çok önceden festivale benim de katılacağımdan  haberleri olmuş. Çok önceden istekte bulundular birlikte sahneye çıkabilir miyiz diye.. Sonra  anlaştık provaya geldiler iki kez… Son derece ciddiler kendi mesleklerinde . Çok memnumum onlardan, çok güzel çalıyorlar.  Mesela ben Kudüs festivaline gittik. Bir Osmanlı kalesinde sahneye çıktık. Muhteşem bir atmosfer de çaldık söyledik…Orada yeni şarkıları prova yaptık. Provadan kaçınmıyorlar demek ki işlerini çok seviyorlar. Çok güzel bir ahenk yakaladık.


Boom Pam ile 3 konserlik bir programınız var. Sevenleriniz ile nerelerde buluşacaksınız ?

Önce İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde  14 Ekim’de ilk konser , 15 Ekim’de Ankara  ODTÜ Vişnelik ve  16 Ekim’de İzmir Fuar Açık Sahnesinde konser vereceğiz. Önce onlarla sahneye çıkacağım ilk bölümde… ikinci bölümde kendi orkestramla  çıkacağım. Güzel bir konser olacak…Çok geniş bir repertuvarımız var…

 

Uzun yıllardır sahnelerdesiniz. Ama elbette repertuvardan hiç çıkmayan şarkılar vardır… Nelerdir Selda Bağcan’ın olmazsa olmazları ?

Bazı hitler var mesela onlar olmadan konser olmaz… “Yuh Yuh “ Adaletin Bu Mu Dünya?” “Sivas’ın Yolları”, “Denizlerin Dalgasıyım” bunlar olmazsa olmazımız.. Ne kadar hit şarkımız varsa onların hepsini söylüyoruz sahnede…


Türkülerimizi  gençler son zamanlarda çok seviyor. Bunda sizin  payınız da oldukça büyük… Gençleri türkü dinlemeye çeken o tılsım nedir sizce?

Gençler Rock Formatında ki Türküleri Çok Seviyor!

Ben Türküleri çok seviyorum.  Bir Türkü benim can evimden vurur.  Özellikse uzun havaysa...Gençlerde dinliyor aslında Türkü, ama  rock  tarzında olursa.. Yabancı ülkelerde Benim türküler Rock tarzında olduğu için çok sevildi. Gençler otantik olarak değilde daha modern olursa günümüz soundlarına uygun olursa  daha çok sevip dinliyorlar. Türküleri daha modern sunarsak çok seviyorlar ve dinliyorlar..

 

Türk Halk Müziğinde bir Selda Bağcan tarzı var…. Bu tarzı siz nasıl yorumlarsınız ?

Tek Enstürümanla Kaydettiğim Plaklarım Var !

Başlangıçta daha saf daha otantik türküler söyledim. Tek enstrümanla söylediğim plaklarım var. Bir tek bağlama ve ben…  “Yürüyorum Dikenlerin Üstünde”  gibi.. Ve bu albümler çok satan albümler… Ama zamana uymak lazım. Kimi zaman tek bağlama ile söyledim kimi zaman da senfonik orkestra ile…  400 şarkı söylemişim bu zamana kadar. Bu türküleri “ 40 Yılın 40 Şarkıları” diye bir albümde topladık Arşiv 1 olarak şimdi bunun 2.’si  3.’sü de  gelecek. Toplam 240 şarkılık bir çalışma olacak. Şimdi planım bu bunun üzerinde titiz bir çalışma  gerçekleştiriyoruz. Konserleirn dışında ki planım bu şimdilik.


Sanat hayatınızı bir belgesel ile taçlandırmak üzere olduğunuz geldi kulağımıza….

Amerikada’dan Belgeselimi Çekmek İçin Bir Ekip Geldi!
 
Belgesel  için Amerika’dan Amber diye bir kızımız geldi. Nereye gitsem peşimde  her anımı  çekiyor. Geçen konsere gidiyoruz evden çıkacağım iki kamera karşımda. Hayat hikayemi yazmak isteyen yayın evleri var.. Fırsatım olduğu zaman  onlarla da görüşeceğim. Bir sürü proje var. Hepsi çekilsin hepsi yayınlansın. Herkes özgürce  çalışsın isterim.

 

DENİZ RÜYA ÖZDEMİR