Buray'dan Samimi Açıklamalar; "Yabancı Albüm Yapabilirim..."

Abone Ol :

Buray'dan Samimi Açıklamalar;

Buray Kral Pop TV, Kral Pop Radyo ve TRT FM ortak canlı yayınında Mehmet’in Gezegeni’ne konuk oldu.

Buray içtenlikle Gezegen Mehmet’in sorularını yanıtladığı programda sevilen şarkılarını da canlı olarak seslendirdi.

Buray’ın katıldığı Mehmet’in Gezegeni, Kral Pop TV - Kral Pop Radyo ve TRT FM ortak canlı yayınında aynı anda Kral Pop TV - Kral Pop Radyo Facebook hesaplarından da canlı olarak yayınlandı…

Gezegen Mehmet :Buray öncelikle bir anım var seninle ilgili. Onu anlatarak başlamak istiyorum.Senin klibin ilk bize geldi. Yeni gelen kliplerin hepsini ben izlemem. Ancak yeni çıkan sanatçıları-klipleri ben izlerim. Senin klibini izler izlemez hemen çağırdım arkadaşlarımı ve bu klibi en üst seviyede gireceğimizi söyledim.  Hepsini şaşırdılar tabi. İlk andan itibaren, senin yanında olmanın haklı gururunu taşıyoruz.

Buray :Evet, ben sizin sayenizde en üst seviyede başladım. Normalde bu Türkiye’de pek olağan bir durum değil. Normalde sanatçılar ısına ısına gelir ve Kral en son noktadır. Ben en son noktadan başladım diyebilirim.


Gezegen Mehmet :Avustralya’da yaşıyorsun normalde Buray. Kral’ı takip ediyor muydun?

Buray :Tabi ki, Kral’ın önemini herkes bilir.Gezegen Mehmet :Biz bir sistem kurduk Buray.Bu sistem olmasaydı sen ve senin gibi yeni sanatçıların önü bu kadar açık olmazdı. Bu sistemde birçok veriyi analiz ediyoruz. Dijital ortamlar, fiziki satışlar, ulusal-yerel radyolar gibi. Analizler sonucu bir yayın akışı yapıyoruz. Sen de şöyle bir farklılık oldu. Senin klibini kimse yayınlamamıştı, ilk biz yayınladık. Bir risk aldık. Şunu da belirteyim. Biz çaldık diye tutmadı. Biz sadece tutacağını önceden bildik. Yani kurduğumuz sistem seni “Star” yaptı.

Buray :Kral’ın desteği benim için çok önemliydi kesinlikle. Küçümsenemeyecek seviyede bir destek gördüm sizden.Gezegen Mehmet :Gözde Ançel ile nasıl tanıştınız?

Buray :Ben Melbourne’ye gitmiştim akrabalarım da var orada. Biraz vakit geçirdim, çok beğendim orayı. İş teklifi de geldi hatta. Gözde’de eşiyle beraber master yapmak için Melbourne’ye gelmiş. Ben bir cafede çalışıyordum. Onlarda o cafede işe başlamışlar. Yıl 2008’di. Bu şekilde hayatıma girdi. Gözde bana bestelerim var dedi, sende ilgileniyormuşsun beraber müzik yapalım dedi. O şekilde başladık.


Gezegen Mehmet :Gözde’nin sana ilk dinlettiği şarkı hangisiydi?

Buray :”Unutmuş Çoktan”

 

Gezegen Mehmet :Peki Gözde’yi kıskanıyor musun?

Buray :Kıskanmak demeyelim ama özeniyorum diyebiliriz.Gezegen Mehmet :Gözde ile beraber olağanüstü bir şarkı yapsanız ve o şarkıyı da biri istese, verir misiniz?

Buray :Tabi veririz. Çok güzel şarkılar verdikte zaten.


BİZİM ŞARKILARIMIZ YAŞADIĞIMIZ HAYAT

Gezegen Mehmet :Peki şunu sormak istiyorum. Gözde bu şarkıları yazarken yaşıyor mu, yoksa yaşayanlardan mı esinleniyor? Nasıl bir insan?

Buray :Tabi aslında yaşadığımız şeyleri yazıyoruz. Ben 32 yaşındayım. Bir sürü şey yaşadık. Aşklar, sevdalar... Bunları hissetmeden, yaşamadan yazamayız. Gözde’ye gelirsek, o aslında bir bilim kadını. Kafası matematiğe çok yatkın. Makina mühendisliği okumuş. Ama eve gidince bir dizi izleyince aklına birşeyler gelince oturup yazıyor.Ben de şaşkınlıkla onu izliyorum. Kimsenin cesaret edemediği sözleri yazıyor.Gezegen Mehmet :Avustralya nasıl bir yer?

Buray :Avustralya’ya üstü açık hapishane diyorlar. Ben Melbourne’den bahsedeyim. Çok güzel bir yer. 40 kilometrekare içerisinde şehir hayatıda var. Doğal yaşam da var. Türk mahalleleri var. Kangurular var. Bazen yollara bile çıkıyorlar. 40-50 bin kadar Türk insanı var Avustralya’da.

AYIPLARINI KABUL EDİYORLAR

Gezegen Mehmet :Anzaklar bizi nasıl görüyor? Saygı duyuyorlar mı?

Buray :Tabi çok büyük bir saygı var bize karşı. Geçmişte yaşanan savaşı da zaten kendi ayıpları olarak görüyorlar.Gezegen Mehmet :Neden bu kadar durdun Buray? Ne oldu da Türkiye’ye gelmeye karar verdin?

Buray :20’li, 30’lu yaşlarda çok gezgin bir ruhum vardı. Bir albüm çıkarırsam biliyordum başıma neler geleceğini, yoğunluğu vs. Hazır mıyım diye soruyordum kendime, hayır cevabını veriyordum sonra. Gitarı sırtıma takıp memleket memleket gezmeyi istiyordum. Sonra bu ruh halimi geride bıraktım.BAŞIMI BELAYA ÇOK SOKTUM

Gezegen Mehmet : Hiç otostop yaptın mı?

Buray :Evet, çok yaptım. Başımı belaya bile soktum çok kez. Her yerde yapılmaz tabi otostop. Bilmediğim yerde yapmam mesela. Ama Kıbrıs’ta çok yaptım. Ufak bir yer, insanların çoğu birbirini tanıyor. Lefkoşa-Girne arası çok yaptım.


Gezegen Mehmet : Sokakta tanınıyor musun?

Buray :Evet tanıyorlar. Geliyorlar, fotoğraf çektiriyorlar. Hoşuma da gidiyor. Rahatsızlık duymuyorum.Gezegen Mehmet :Avustralya’ya gidiyor musun?

Buray :En son Şubat ayında gittim. 2 konser verdik orada. Arkadaşlarla buluştuk. Balığa gittim. Mangal yaptık. Hasret giderdik.

 


Gezegen Mehmet :Radyoların hayatındaki önemi nedir Buray?

Buray :Radyolar, dinleyiciler ile aramızdaki bir köprü aslında. Ben de yakından takip ediyorum. Özellikle İstanbul gibi trafiği olan bir yerde insanlar radyosuz yapamaz diye düşünüyorum.


Gezegen Mehmet :Yeni isimlerden kimler dikkatini çekiyor?

Buray :Cem Belevi, Ediz, Ece Seçkin, Simge, İlyas Yalçıntaş, Derya Uluğ, Tuğba Yurt, Bahadır Tatlıöz.  Şunu da belirteyim Ferhat Göçer en büyük destekcim. Ziynet Sali’yi de çok severim. Ömür Gedik aynı şekilde.Gezegen Mehmet :Sahip olduğun neyi kaybetmek seni çok üzer?

Buray :Yeteneğimi, müzik ruhumu.Gezegen Mehmet :Hangi özellikleri seni bir insandan soğutur?

Buray :Dürüst olmaması.Gezegen Mehmet :Kendinde en sevmediğin huy nedir ?

Buray :Kimseyi kıramıyorum.Gezegen Mehmet :Bu mesleği yapmıyor olsaydın ne yapardın?

Buray :Yine sanatla uğraşırdım. Ressam olabilirdim mesela. Veya mucit olabilirdim.Gezegen Mehmet :Bir zaman makinası olsaydı sende, hangi tarihe giderdin?

Buray :İleri tarihlere gitmek isterdim.Gezegen Mehmet :Şarkı söylemek mi, gitar çalmak mı?

Buray :Şarkı söylemek.Gezegen Mehmet :En son neye kahkaha ile güldün?

Buray :Ben sürekli kahkaha atıyorum zaten, 15 dakika önce yine krize girdim mesela.BABAM TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISIYDI

Gezegen Mehmet :Ne zaman başladın şarkı söylemeye?

Buray :Lise yıllarında. Önceleri bağlama çalardım. Sonra gitar. Sonra şarkıya geçiş yaptım. Babam Türk halk müziği sanatçısıydı zaten ama ben bağlamayı kendi kendime öğrendim.Gezegen Mehmet : 3.albüm için hazırlık yapıyor musun?

Buray :Tabi yapıyoruz. Çok güzel şarkılarımız var elimizde.Gezegen Mehmet :Esinlendiğin sanatçı var mı?

Buray :Var tabi. Öncelikle belirteyim, 90’lı yıllardan çok etkilendim. Yalın, Kenan Doğulu, Sertap Erener, Levent Yüksel. Sezen Aksu en büyük ilham kaynaklarımdan biri mesela. Fatih Erkoç, Mirkelam daha ismini sayamadğım birçok isim var.


YABANCI ALBÜM GELEBİLİR
Gezegen Mehmet : Tarzın dışı şeyler yapmayı düşünüyor musun?

Buray :Tabi. Yapıyorum da hatta şuan da. Yabancı şarkılardan oluşan bir albüm olabilir.Gezegen Mehmet :Akıl hocan var mı?

Buray :Evet, babam. En büyük eleştirmenim, en iyi dostum aynı zamanda.Buray’ın konuk olduğu programın tekrarı Pazar günü saat 21:00'da Kral Pop TV'de yayınlanacaktır.

Programı ayrıca Kral grubunun resmi YouTube kanalı kralmüzik'ten de izleyebilirsiniz...

Abone Ol :