2021 Almanak

Abone Ol :

2021 Almanak

Almanak 2021 yılı

 

2021 yılında da kovid-19 salgını hız kesmedi. Tüm dünyada aşılama çalışmaları sürerken, bir yandan da birçok ülkede yeni varyantlar saptandı. Ekonomide yaşananlar da 2021’e damga vurdu...

 

Gelin 2021 yılında neler yaşandı hep birlikte hatırlayalım...

 

Ocak ayında küresel salgındaki gelişmeler başta olmak üzere boğaziçi üniversitesi olayları ve abd’de başkan değişimi en çok konuşulan konular oldu.

 

Türkiye, yeni yılı, kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sessiz karşıladı.

 

1 ocak’ta sağlık bakanı fahrettin koca, ingiltere kaynaklı mutasyon geçirmiş covıd-19'un türkiye'de de tespit edildiğini açıkladı.

 

Dünya sağlık örgütü, pfizer-biontech firmasının ürettiği covid-19 aşısının acil kullanımına onay verdi.

 

4 ocak’ta boğaziçi üniversitesi rektörlüğüne prof. Dr. Melih ulu'nun atanmasıyla eylemler başladı.

 

Abd başkanı donald trump, başkanlık görevini devretmesine sayılı günler kala 6 ocak’ta beyaz saray'ın önünde miting düzenledi. Mitinge katılan on binlerce gösterici daha sonra kongre’ye yürüdü. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.

 

7 ocak’ta tiyatro oyuncusu incilay şahin 60 yaşında hayata veda etti.

 

13 ocak’ta ilaç ve tıbbi cihaz kurumu, çin aşısı sinovak’a acil kullanım onayı verdi. İlk aşı sağlık bakanı fahrettin koca'ya yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı erdoğan ise 14 ocak’ta sinovak aşısı oldu.

 

16 ocak’ta çağdaş çoksesli türk müziği'nin gelişmesine önemli katkılar sunan besteci ve eğitimci prof. Muammer sun, 89 yaşında hayatını kaybetti.

 

ABD'de 3 kasım 2020 seçimlerini kazanan joe biden, 20 ocak’ta ABD kongresi’ndeki törende yemin ederek ülkenin 46. Başkanı oldu.

 

21 ocak’ta türkiye’de 85 yaş ve üzerindekiler ile eczane çalışanları aşılanmaya başlandı.

 

25 ocak’ta fenerbahçe kulübü, mesut özil ile 3,5 yıllık sözleşme imzalandığını duyurdu.

 

27 ocak’ta trabzonspor, medipol başakşehir'i 2-1 yenerek süper kupa'nın sahibi oldu.

 

31 ocak’ta tiyatro ve sinema oyuncusu Atilla Pekdemir, 78 yaşında hayatını kaybetti. Pekdemir, yaklaşık 2 senedir akciğer kanseriyle mücadele ediyordu.

 

Şubat ayında da küresel salgın, gündemin ön sıralarındaydı. Önemli isimlerin vefat haberleri de şubat ayında geldi.

 

4 Şubat’ta sanatçı Hüner Coşkuner, 58 yaşında hayatını kaybetti. Coşkuner, kemik iliği kanseri nedeniyle tedavi görüyordu...

 

5 Şubat’ta adıyaman'ın kahta’da iki ailenin fertleri arasında çıkan silahlı kavgada 7 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

 

8 Şubat’ta memleket hareketi'ni başlatan eski chp milletvekili muharrem ince, parti politikalarını eleştirerek CHP üyeliğinden istifa etti.

 

9 Şubat’ta cumhurbaşkanı erdoğan, Türkiye'nin ilk milli uzay programı'nı açıkladı. "Birinci ve en önemli hedefimiz cumhuriyetimizin 100. Yılında ay’a ilk teması gerçekleştirmektir" dedi.

 

11 Şubat’ta CHP'li Enis Berberoğlu, aym'nin son kararının TBMM genel kurulu'nda okunmasıyla yeniden istanbul milletvekili olarak meclis'e döndü. Berberoğlu, tbmm üyeliği düşürülüp de, mahkeme kararıyla yeniden milletvekilliği sıfatını kazanan ilk siyasetçi oldu.

 

13 Şubat’ta koronavirüse yakalanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş, hayatını kaybetti.

 

14 Şubat’ta ise Kuzey Irak’tan çok acı bir haber geldi. Gara bölgesinde 13 vatandaş şehit edildi. Şehitlerin 2015-2016 yılları arasında PKK tarafından kaçırılan asker, polis ve sivillerden oluştuğu açıklandı.

 

15 Şubat’ta Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ara verilen yüz yüze eğitim köy okullarında yeniden başladı.

 

16 Şubat’ta psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, aort yırtılması sonucu 83 yaşında hayatını kaybetti.

 

16 Şubat'ta uluslararası futbol tarihi ve istatistikleri federasyonu, fıfa kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır’ı, 21. Yüzyılın en iyi ikinci hakemi seçti.

 

18 Şubat’ta, Nasa, "Perseverance" adlı keşif aracının yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu.

 

20 Şubat’ta türk pop müziği sanatçısı Serpil Barlas, yaşamını yitirdi. Barlas 64 yaşındaydı.

 

Mart ayına geldiğimizde Türkiye’de kontrollü normalleşme  başladı. İstanbul sözleşmesinin feshedildiği mart ayında sevilen sanatçı Rasim Öztekin’e de veda ettik...

 

1 Mart’ta ülke genelinde risk değerlendirme kriterlerine göre iller 4 gruba ayrıldı. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalktı.

 

4 Mart’ta Bingöl'den tatvan'a giden askeri helikopter, bitlis'te kaza kırıma uğradı. Korgeneral Osman Erbaş ile birlikte 11 asker şehit oldu.

 

5 Mart’ta Papa Francesis, ırak'ı ziyaret etti. Bu ziyaret bir Papanın Irak'a yaptığı ilk gezi oldu.

 

8 Mart’ta tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp krizinin sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

12 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi reform paketini açıkladı.

 

17 Mart’ta yargıtay Cumhuriyet başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle anayasa mahkemesinde dava açtı.

 

19 Mart’ta Türkiye İstanbul sözleşmesi'ni feshetti.

 

Aynı gün almanya’da, biontech'in kurucu ortakları prof. Dr. Uğur Şahin ve dr. Özlem Türeci'ye liyakat nişanı verildi.

 

20 Mart’ta merkez bankası başkanı Naci Ağbal görevden alındı. 22 mart’ta ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu atandı... Dolar bir gecede % 17 artarak 7.20'den 8.40 seviyelerine çıktı.

 

Aynı gün borsada işlemler iki kez durduruldu.

 

29 Mart’ta salgında yeni tedbirler açıklandı. Ramazan ayında hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanması kararı alındı.

 

 

Nisan ayında en çok emekli amirallerin bildirisi konuşuldu... ABD’nin yeni başkanı Biden’ın, 1915 olayları için “Soykırım” ifadesini kullanması da tepkilere neden oldu.

 

2 Nisan itibarıyla Türkiye’de biontech aşısının birinci dozu uygulanmaya başlandı.

 

4 Nisan’da 104 emekli amiral tarafından bir bildiri yayınlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiri hakkında soruşturma başlattı.

 

9 Nisan’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip 99 yaşında hayatını kaybetti.

 

Aynı gün istanbul merkezli 5 ilde, Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 63 kişiye yönelik "organize suç örgütü" operasyonu başlatıldı.

 

10 Nisan’da ise oyuncu, sanatçı Mehtap Ar yaşamını yitirdi.

 

14 Nisan’da da eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayata veda etti.

 

21 Nisan’da aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi'yle "aile ve sosyal hizmetler bakanlığı" ile "çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı" olmak üzere ayrıldı. Aynı gün ticaret bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilirken, Ticaret bakanlığına Mehmet Muş atandı.

 

22 Nisan’da gazeteci yazar Selahattin Duman, 71 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

 

Aynı gün Anadolu Cumhuriyet başsavcılığı, kripto para borsası Thodex'in internet sitesine iki gündür erişilemediği gerekçesiyle çok sayıda kişinin mağdur edildiği iddiası üzerine şirket hakkında resen soruşturma başlattı.

 

23 Nisan’da Çamlıca Tepesi'ne yerleştirilen 111 metre uzunluğundaki Türkiye'nin en uzun bayrak direğine, türk bayrağı çekildi.

 

Aynı gün Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldı.

 

24 Nisan’da ABD başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "Soykırım" olarak nitelemesi, Türkiye'de siyasi partiler ve toplumun tüm kesimlerince kınandı.

 

29 Nisan’da bir kez daha salgın tedbirleri kapsamında Türkiye'de tam kapanma dönemi başladı. Kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması 17 Mayıs’a kadar sürdü.

 

Mayıs ayına, Filistin’de yaşananlar ve Sedat Peker’in videoları damga vurdu...

 

2 Mayıs’ta Türk makamlarınca, organize suç örgütü lideri olarak aranan ve Nisan ayında operasyon düzenlenen Sedat Peker, sosyal medya üzerinden videolar yayımlamaya başladı. Önemli iddialarda bulundu.

 

Mayıs’ta İsrail polisi, ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girerek Kıble Mescidi’nin içinde namaz kılan cemaate saldırdı. Günlerce süren saldırılarda 66’sı çocuk 248 kişi öldü, 1948 kişi yaralandı. Dünyada tepki toplayan olaylar sonrası 21 mayıs’ta ateşkes ilan edildi.

 

17 Mayıs’ta Türkiye genelinde "tam kapanma" dönemi sona erdi, 1 haziran saat 05.00'e kadar uygulanacak "kademeli normalleşme" dönemi başladı. Okul öncesi, özel eğitim merkezleri ile 8. Ve 12. Sınıfların destekleme ve yetiştirme kurslarında, yüz yüze eğitime geçildi.

 

Aynı gün eski yalova milletvekili Muharrem İnce başkanlığındaki Memleket Partisinin kuruluş dilekçesi, içişleri bakanlığına sunuldu.

 

18 Mayıs’ta tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Keskin, 89 yaşında vefat etti.

 

19 Mayıs’ta ise türkücü Oğuz Yılmaz, 53 yaşında Ankara'da hayatını kaybetti

 

20 Mayıs’ta içişleri bakanı Süleyman Soylu, TRT'de katıldığı bir programda bir siyasetçinin organize suç lideri olarak aranan Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar aldığını söyledi. Siyasetçinin adını ve partisini açıklamadı.

 

28 Mayıs’ta Taksim camii ibadete açıldı.

 

29 Mayıs Ayşe Begüm Onbaşı, aerobik cimnastik dünya şampiyonu oldu.

 

Aynı gün İstanbul’da Çamlıca Tv-Radyo kulesi açıldı.

 

30 Mayıs’ta ise Anadolu Efes avrupa şampiyonu oldu.

 

Şubat ayından bu yana Marmara Denizi’nde görülen müsilaj 31 mayıs’ta deniz canlılarını tehdit eder hale geldi.

 

Haziran’da Marmara’daki müsilaj sorunu gündemdeydi. Yerli kovid 19 aşısı çalışmaları devam ederken, Türk aşısının ismi de belli oldu.

 

1 Haziran’da Türkiye'de kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabına geçildi. 50 yaş ve üzerindekilere kovid-19 aşısı yapılmaya başlandı.

 

2 Haziran’da müzik yapımcısı ve Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık, 57 yaşında, Muğla'da hayatını kaybetti.

 

4 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz'de 135 milyar m3 doğalgaz bulunduğunu açıkladı.

 

7 Haziran’da müsilaj sorununun giderilmesi amacıyla Marmara Denizi'ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı "türkiye'nin en büyük deniz temizliği seferberliği" başlatıldı.

 

Aynı gün yargıtay cumhuriyet başsavcılığı, hdp'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açtı.

 

8 Haziran’da, Leman dergisi'nde çizdiği 'Erdener Abi' tiplemesiyle tanınan usta karikatürst Kaan Ertem hayata veda etti. 53 yaşındaki Ertem, kanser tedavisi görüyordu.

 

11 Haziran’da Avrupa Futbol şampiyonası Euro 2020 başladı. A milli takım, grubundaki 3 maçı da kaybederek şampiyonaya erken veda etti.

 

13 Haziran’da besteci ve keman virtüözü Selçuk Tekay, 68 yaşında, kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

 

22 Haziran’da yerli Covid-19 aşısının adı turkovac olarak açıklandı.

 

27 Haziran’da bizimkiler dizisinde 'cemil' karakterini canlandıran tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner 77 yaşında hayatını kaybetti.

 

28 Haziran’da ise levent kırca'nın 'olacak o kadar' ekibinde yer alan ve canlandırdığı karakterlerle hafızalara kazınan Ali Demirel, hayata veda etti.

 

Temmuz ayında gündem orman yangınları ve  Afganistan’da yaşananlardı. Yılın 7. Ayında da çok değerli isimlerin vefat haberleri geldi...

 

1 Temmuz’da Kovid-19 ile mücadelede kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabı başladı.

 

Aynı gün çiftlik bank kurucusu ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın teslim oldu.

 

2 Temmuz’da Türk sinemasının usta isimlerinden oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti.

 

Aynı gün Afganistan'dan çekilme sürecini tamamlamak üzere olan abd birlikleri, yaklaşık 20 yıldır birçok askeri operasyon için harekat noktası olarak kullanılan bagram hava üssü'nden ayrıldı.

 

3 Temmuz’da çiftlik bank kurucusu ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın Türkiye'ye getirildi. 7 temmuz’da tutuklandı.

 

Ertesi gün, Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın, Uruguay'da gözaltına alındı.

 

11 Temmuz’da ingiliz işadamı sir richard bronson, şirketi Virgin Galactic'in geliştirdiği uzay aracı ile uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etti.

 

13 Temmuz’da hakkari'de, kentte görev yapan bir polis memuru, il emniyet müdür yardımcısı HasanCcevher'i silahla yaraladı. Cevher, kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

 

15 Temmuz’da Rize’de şiddetli yağış nedeniyle oluşan selde 6 kişi hayatını kaybetti. Sel ve heyelan nedeniyle birçok araç ve ev zarar gördü.

 

Aynı gün bir sel felaketi haberi’de Almanya’dan geldi. Almanya’nın batısındaki eyaletlerde sel ve su baskınlarında en az 174 kişi hayatını kaybetti.

 

15 Temmuz’da boğaziçi üniversitesi rektörü prof. Dr. Melih Bulu, görevinden alındı.

 

16 Temmuz’da ABD ve Nato askerlerini afganistan'dan çekilme süreci ve Taliban'ın Afganistanı ele geçirme çalışmaları nedeniyle Afganistan'dan göç dalgası başladı.

 

22 Temmuz’da Sabancı Holding’in kurucularından 85 yaşındaki Şevket Sabancı vefat etti.

 

23 Temmuz’da, salgın nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 tokyo olimpiyatları başladı. Tarihte ilk defa olimpiyatlara seyirci kabul edilmedi.

 

26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce, Rize ve Artvin'in selden etkilenen ilçe ve köylerinin afet bölgesi ilan edileceğini bildirdi.

 

28 Temmuz’da Antalya Manavgat ile başlayan orman yangınları günlerce sürdü...

 

28 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında 54 ilde meydana gelen 299 orman yangında 9 kişi hayatını kaybetti, birçok hayvan, ev ve araç zarar gördü. Yangınlarla ilgili olarak terör faaliyeti şüphesi üzerinde durulurken bu kapsamda birçok kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

 

30 Temmuz’da konya meram’dan katliam haberi geldi. Aynı aileden 7 kişiyi silahla vurarak öldüren saldırganlar evi de olayın ardından ateşe verdi.

 

31 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye'de orman yangınlarından etkilenen alanların "genel hayata etkili afet bölgesi" ilan edildiğini açıkladı.

 

O gün Mete Gazoz, 2020 Tokyo Olimpiyat oyunları'nda , okçulukta Türkiye'ye tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını kazandırdı.

 

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Nedret Güvenç 31 Temmuz’da vefat etti. Aynı gün eski Sakarya valisi Hüseyin Avni Coş da, İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

Ağustos ayına geldiğimizde sel haberleri yürekleri yaktı... Olimpiyatlarda kazanılan başarılar ise gururlandırdı. Taliban’ın yönetime el koyduğu Afganistan’da ise kaos yaşanıyordu.

 

1 ve 2 Ağustos’ta Van'ı sel vurdu... Onlarca ev hasar gördü... Hayvanlar telef oldu.

 

2 Ağustos’ta Türkiye, kadınlar güreş kategorisinde, Tokyo 2020 olimpiyatlarında, tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını kazandı. 76 kilo güreşçimiz Yasemin Adar bronz madalyanın sahibi oldu.

 

5 Ağustos’ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görevinden affını istedi. Selçuk'un yerine Mahmut Özer atandı.

 

7 Ağustos’ta Tokyo 2020 Olimpiyat oyunları'nda türkiye kadınlar boksta, buse naz çakıroğlu gümüş madalya kazandı ve bu ülkemizin kadınlar boks sporunda ilk olimpiyat madalyası oldu. Saatler sonra milli sporcu busenaz sürmeneli de boksta, olimpiyat tarihimizin ilk altın madalyasını kazandı.

 

10 Ağustos’ta Paris Saint-Germain, dünyaca ünlü Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi'yi transfer ettiğini açıkladı.

 

11 Ağustos’ta Batı Karadeniz’de aşırı yağışlar sel ve heyelana neden oldu... Kastamonu, Sinop ve Bartın’da toplam 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi ise yaralandı.

 

15 Ağustos’ta Taliban Afganistan'da kontrolü ele geçirdi. Birçok ülke, vatandaşlarını Afganistan'dan tahliye etmeye başladı.

 

14 Ağustos’ta Rusya'dan kiralanan yangın söndürme uçağı kahramanmaraş'ta düştü. 3'ü Türk, 5'i rus vatandaşı toplam 8 kişiden oluşan mürettebat hayatını kaybetti.

 

16 ağustos’tan itibaren afganistan'daki türk vatandaşları tahliye edilmeye başlandı.

 

Aynı gün Haiti 7,2’lik depremle sarsıldı. 1297 kişi hayatını kaybetti. 5700 kişi ise yaralandı.

 

16 ağustos’ta karadeniz müziğinin sevilen ismi cimilli ibo olarak tanınan İbrahim Özer, yaşamını yitirdi.

 

19 Ağustos’ta, 28 Şubat davasında cezası kesinleşen çevik bir ile Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında yakalama kararı verildi.

 

21 Ağustos’ta Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Marmara Üniversitesi rektörlüğüne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı.

 

25 Ağustos’ta oyuncu, sinema sanatçısı Metin Çekmez kansere yenildi. Çekmez 76 yaşındaydı.

 

26 Ağustos’ta bağımsız İstanbul milletvekili Ümit Özdağ'ın başkanlığındaki Zafer Partisi’nin kuruluş dilekçesi içişleri bakanlığına sunuldu.

 

27 Ağustos’ta Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai uluslararası havalimanı'nın bulunduğu bölgede düzenlenen terör saldırılarında 170'den fazla kişi hayatını kaybetti.

 

Bu arada milli savunma bakanlığı, 20 yıl boyunca Afganistan'da görev yapan Türk silahlı kuvvetleri personelinin tahliyelerinin tamamlandığını açıkladı.

 

30 Ağustos’ta ABD güçlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinin tamamlandığı açıklandı.

 

31 Ağustos’ta tiyatro sanatçısı ve yazar Ferhan Şensoy 70 yaşında hayatını kaybetti. Aynı gün türk sanat müziği sanatçısı, koro şefi İnci Çayırlı da, 86 yaşında yaşama veda etti.

 

Eylül ayında da Afganistan’da yaşananlar gündemden düşmedi. Türkiye’de uzun bir aradan sonra yüzyüze eğitim de eylül ayında başladı.

 

1 Eylül’de taliban kontrolündeki Kabil havalimanı'na ilk uçak indi.

 

Aynı gün ünlü oyuncu ve dublaj sanatçısı Nusret Çetinel geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Çetinel 69 yaşındaydı.

 

2 Eylül’de Zorba filmi için bestelediği müziklerle bilinen, yunan söz yazarı Mikis Theodorakis öldü.

 

4 Eylül’de Filenin Sultanları avrupa üçüncüsü oldu.

 

6 Eylül’de covid-19 salgınınında ertelenen yüz yüze eğitim yeniden başladı.

 

10 Eylül’de akademisyen, hukukçu, galatasaray spor kulübü 35. Başkanı, Duygun Yarsuvat, 84 yaşında hayatını kaybetti.

 

19 Eylül’de Türkiye Ampute Milli Takımı avrupa şampiyonu oldu.

 

Aynı gün İspanya'nın Güneybatısında Kanarya Adaları bölgesindeki la palma adası'nda yanardağ aktif hale geldi.

 

20 Eylül’de a milli futbol takımı'nda teknik direktörlük görevine getirilen Alman Stefan Kuntz ile 3 yıllık sözleşme imzalandı.

 

27 Eylül’de Almanya’da Angela Merkel dönemi sona erdi.

 

Ekim ayına 10 büyükelçinin Kavala bildirisi damga vurdu... Dünyaca ünlü aktör Alec Baldwin'in film setinde görüntü yönetmenini yanlışlıkla öldürmesi de şok etkisi yarattı.

 

1 Ekim’de eski bakan, Oğuzhan Asiltürk yaşamını yitirdi.

 

O gün usta oyuncu İlhaner Daner de, vefat etti.

 

6 Ekimde Paris iklim anlaşması, TBMM'de onaylandı.

 

11 Akim’de Afyonkarahisar'da servis minibüsü devrildi. 5 öğrenci öldü, 5 öğrenci yaralandı. Şoför tutuklandı.

 

15 Ekim’de Afganistan’da Fatımiyye camisi'ne iki intihar bombacısının düzenlediği saldırıda 47 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı

 

18 Ekim’de Baykar yönetim kurulu başkanı Özdemir Bayraktar vefat etti. Bayraktar milli sihaların öncüsü olarak biliniyordu.

 

Milliyet gazetesi yazarı Sami Kohen de aynı gün, tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti.

 

Yine 18 Ekim’de ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenın büyükelçiliği, gezi davasında tutuklu bulunan Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrısı yapan bildiriyi yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükelçilerin "İstenmeyen adam ilan edilmeleri" talimat verdi.

 

20 Ekim’de Batı Müziğinin Türkiye'deki öncülerinden kabul edilen Durul Gence hayatını kaybetti. 81 yaşındaki gence, uzun süredir parkinsonla da mücadele ediyordu.

 

22 Ekim’de "Seksenler" dizisinde "Seyfi" karakterini canlandıran oyuncu Kemal Kuruçay, dizi setinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 59 yaşında hayatını kaybetti.

 

Aynı gün ABD'li ünlü aktör Alec Baldwin'in, film çekimleri sırasında kullandığı silahı ateşlemesi sonucu görüntü yönetmeni hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

 

28 Ekim’de milli dalışçı Şahika Ercümen, paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 100 metreye dalarak dünya rekoru kırdı.

 

29 Ekim’de İstanbul Atatürk kültür merkezi yeniden açıldı.

 

Kasım ayında İstanbul başta olmak üzere Marmara’da etkili olan lodos can ve mal kayıplarına yol açtı.

 

1 Kasım’da sinema ve dizi oyuncusu Semra Dinçer vefat etti.

 

Aynı gün Nijerya'nın ticari şehri Lagos'ta, inşaat halindeki kısmı çöken 21 katlı binada 43 kişi hayatını kaybetti.

 

3 Kasım’da ABD'de pfizer-biontech aşısının 5-11 yaş arası çocuklarda uygulanmasına onay verildi.

 

5 Kasım’da İyi Parti grup başkanvekili Lütfü Türkkan, Bingöl'de esnaf ziyareti sırasında, şehit ağabeyi TahirGgümren'e küfretti. Tepkilerin ardından Türkkan, grup başkanvekilliği görevinden istifa etti.

 

10 Kasım’da 28 yaşındaki mimar Başak Cengiz, istanbul'da yolda yürüken, hiç tanımadığı Can Göktuğ b'nin kılıçlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Saldırgan, tutuklandı.

 

11 Kasım’da ünlülerin modacısı bahar korçan, kanser nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

16 Kasım’da ise şair, yazar, ve siyaset insanı sezai karakoç hayatını kaybetti.

 

21 Kasım’da milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu dünya şampiyonu oldu.

 

23 Kasım’da eski içişleri bakanı Hasan Fehmi Güneş, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında vefat etti.

 

Aynı gün bir süredir kanser ile mücadele eden ünlü sanatçı Ercan Turgut da hayatını kaybetti.

 

O gün Bulgaristan'ın başkenti Sofya yakınlarında, Kuzey Makedonya plakalı bir yolcu otobüsü bariyerlere çarparak alev aldı. Otobüste bulunan 12'si çocuk 45 kişi yanarak öldü.

 

24 Kasım’da birleşik arap emirlikleri veliaht prensi El Nahyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geldi. Birleşik arap emirlikleri türkiye'ye 10 milyar dolarlık yatırım yaptı.

 

25 Kasım’da güney Afrika ve Botsvana'daKkovid-19'un omicron varyantı tespit edildi.

 

28 Kasım’da Galatasaray spor kulübü'nün 37. Başkanı Mustafa Cengiz 71 yaşında hayatını kaybetti.

 

29 Kasım’da İstanbul’u lodos vurdu. Kentte 4 kişi yaşamını yitirdi. Fırtınanın vurduğu Kocaeli ve Zonguldak'ta da 2 kişi hayatını kaybetti.

 

30 Kasım’da Azerbaycan’da askeri helikopter düştü. Çoğu rütbeli 14 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

 

yılın son ayı aralık’ta gündemin ana başlığı ekonomiydi... Aralık ayında herkes piyasalarda yaşananları konuştu... Onlarca ülkeye yayılan omicron varyantı da endişe kaynağı olmayı sürdürüyor.

 

1 Aralık’ta merkez bankası, döviz piyasasına satım yönünde müdahale etmeye başladı.

 

Aynı gün dünya sağlık örgütü, koronavirüsün omicron varyantının en az 23 ülkede görüldüğünü açıkladı.

 

2 Aralık’ta görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na nureddin nebati atandı.

 

3 Aralık’ta Tüik, Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 21,31'e yükseldi. Rakamların gerçeği yansıtmadığını savunan chp lideri kılıçdaroğlu tüik'e gitti. Devlet kurumunun kapıları, randevu verilmediği gerekçesiyle açılmadı.

 

Aynı gün merkez bankası, iki gün arayla ikinci kez, döviz piyasasına satım yönünde müdahale etti.

 

3 Aralık’ta avukat, siyasetçi ve Ak Parti kurucu üyesi, eski bakanlardan Güldal Akşit, koronavirüse yenildi.

 

5 Aralık’ta avukat Erinç Sağkan, 36. Olağan genel kurul'da rakibi Metin Feyzioğlu'nu geride bırakarak Türkiye barolar birliği'nin 9. Başkanı seçildi.

 

12 Aralık’ta sağlık bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk kez omicron vakasının tespit edildiğini açıkladı.

 

16 Aralık’ta 2022 yılında uygulanacak asgari ücret miktarı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 2022 yılı asgari ücret net 4.250 tl olarak belirlendi.

 

17 Aralık’ta aralıksız 13 gündür yükselen bist 100’de endeks 2300 seviyelerine ulaşarak rekor kırdı. Borsada iki kez devre kesici devreye girdi. Tl'deki değer kaybı da artmaya devam etti.

 

19 Aralık’ta Türksat 5b uydusu falcon 9 roketiyle Cape Canaveral'den uzaya fırlatıldı.

 

20 Aralık’ta Türk lirası döviz karşısında tarihi bir değer kaybı yaşadı. Akşam saatlerinde cumhurbaşkanı erdoğan, 2021 yılının son kabine toplantısı sonrası yeni düzenlemeleri açıkladı. Dövize endeksli tl mevduatı sistemi getirildi. Açıklamaların ardından tl değer kazandı. Kurlarda sert düşüşler yaşandı.

 

Aynı gün tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Sezai Aydın, vefat etti. Sanatçı, 69 yaşındaydı...

 

22 Aralık’ta yerli kovid-19 aşısı turkovac acil kullanım onayı aldı. Aşının seri üretimi başladı.

 

23 Aralık’ta türkiye sanat dünyasından iki değerini daha kaybetti. Klasik türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar prof. Dr. Alaeddin Yavaşca ve Türk sanat müziği sanatçısı Faruk Tınaz vefat etti...

 

Abone Ol :