HABERLER

Zülfü Livaneli Göğsümüzü Kabarttı!

Güncelleme: 14.07.2014 09:55

cover

Dünya çapında saygın New York Times gazetesi, Zülfü Livaneli’nin İstanbul Caz Festivali’nde icra edilen ’Rumi Suite’ adlı eserine övgüler yağdırdı.

Hürriyet'in haberine göre gazetenin müzik eleştirmeni Vivien Schweitzer’in kaleme aldığı uzun yazıda yer alan bazı bölümler şöyle;

Zülfü Livaneli’nin Rumi Suite adlı eseri, çekici bir çağdaş caz ve geleneksel Türk müziği bileşimi.

Dünya prömiyeri 2013’te Bremen’de yapılan Rumi Suite, ilk Türkiye gösterimini minare ve köprülerin daha da çekici hale getirdiği bu büyülü şehirdeki Sepetçiler Kasr’ında yaptı.

Ünlü yazar, besteci, insan hakları aktivisti ve politik kişilik Livaneli, bu eseri 2 Haziran’daki Sivas Katliamı yıldönümü nedeniyle orada vefat eden 35 sanatçı, aydın ve yazara adadı.

Burcu Karadağ’ın büyüleyici yorumuyla çaldığı melodiler, Alman caz piyanisti Henning Schmidt, etkileyici sololarıyla dikkat çeken Joo Craus, Basçı Ralph Graessler ve perküsyonist Uli Moris’in gizemli dokumalarının üzerinde gezindi.

Livaneli, Rumi’nin ’Doğrunun ve Yanlışın Ötesinde Bir Yer Var, Seninle Orada Buluşacağız’ şiirini eserde ana tema olarak kullanıyor.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!