HABERLER

Zeki Müren'in Babasının Mezarının Kubbesi Çalınmıştı...

Güncelleme: 23.09.2014 17:46

cover

Hürriyet'in haberine göre Bursa'da, Zeki Müren’in kabrinin yanında bulunan babası Kaya Müren’in mezarının üzerinden geçen Nisan ayında çalınan 150 kilo ağırlığındaki bronz kubbe, sanatçının yarınki ölüm yıl dönümü anması öncesi heykeltıraş Ferit Özşen’in çalışması yeniden yaptırılarak yerine konuldu.

Türkiye’nin ’Sanat Güneşi’ Zeki Müren ve babası Kaya Müren’in, Emirsultan Mezarlığı’nda yan yana bulunan kabirleri, sanatçının ölümünden sonra tüm mirasını bıraktığı TEV ve Mehmetçik Vakfı tarafından yaptırıldı. Geçen Nisan ayında kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce Kaya Müren’in mezarının üzerindeki bronz kubbe çalındı. Hırsızlık üzerine kubbe, heykeltıraş Ferit Özşen tarafından yeniden yapılarak Zeki Müren’in ölüm yıl dönümünün bir gün öncesinde yerine konulurken, mezarların da bakımı yapıldı.

Zeki Müren’i anmaya hazırlandıklarını belirten Türk Eğitim Vakfı (TEV) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Çalışkan, 18’inci ölüm yıl dönümünde çeşitli anma etkinlikleri olacağını kaydetti. Sabah 10.00’da TEV, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Mehmetçik Vakfı, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nde tören yapılacağını açıklayan Çalışkan, "Törenden sonra 12.45’te kabri başında anılacak. Namazdan sonra Emirsultan Mezarlığı’nda mevlit okutulacak ve mevlit şekerlerini dağıtacağız" dedi.

Kubbenin güvenlik sistemlerindeki yetersizliklerden dolayı çalındığını ifade eden Çalışkan, "Belediye ve valiliğe konuyu söyledik. Yeni kubbe yaptırıldı. Kubbeyi döktürdük özel bir çalışma olduğu için yerine konması ancak gerçekleştirildi. Bursa halkı bu konuda hassas davrandı. Düzenli bakım yaptırıyoruz. Bundan sonra daha da sağlamlaştıracağız. Çalınmaması için kameralar koyup, yine belediyenin güvenlik önlemlerini artıracağız. Kubbeler, İstanbul’da heykeltıraş Ferit Özhan tarafından yapıldı. Sanat Güneşimizin kendisi ve babası için özel olarak tasarlandı" diye konuştu.

Çalışkan yarın akşam da Sanat Güneşi için özel bir anma konseri yapılacağını da duyurdu.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!