HABERLER

Whatsapp'tan İki Bomba Özellik Geldi!

Güncelleme: 03.02.2015 10:08

cover

Sesli arama ve yurt dışı görüşme özellikleri sessiz sedasız hayata geçti.

Akıllı telefon dünyasının en popüler sohbet uygulamalarından Whatsapp, iki yeni özelliğini sessiz sedasız hayata geçirdi.

Bunlardan ilki olan ve merakla beklenen sesli arama özelliği, deneme amaçlı bazı kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı.

Sosyal haberleşme sitesi Reddit’te ortaya çıkan görüntülere göre WhatsApp, Hindistan’daki bazı kullanıcılar için sesli arama özelliğini aktif hale getirdi. pradnesh07 adlı kullanıcı WhatsApp üzerinden sesli arama yaptığı videoyu YouTube’a yükledi ancak bu video kısa süre içinde silindi.

Bunun üzerine aynı kullanıcı bir video daha yükleyerek rehberindeki bir kişiyi aradığı görüntüleri yayınladı, fakat karşısındaki kişide bu özellik aktif hale gelmediği için sesli arama yapılamadı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre henüz kullanıma sunulmayan özellik, 2.11.508 güncellemesiyle tüm kullanıcılarda aktif hale gelecek.

Ve Whatsapp'tan gelen ikinci bomba haber de kendi SIM kartını çıkarması oldu. Türkiye’de de kullanıma sunulan WhatSim sayesinde kullanıcılar, internete gerek duymadan dünyanın dört bir yanında sohbet edebilecek.

İtalyan Zeromobile firması, WhatsApp ve dünya çapında 400’den fazla operatörle anlaşarak WhatSim adlı özel bir SIM kart hazırladı. 10 avroya (yaklaşık 28 TL) satışa sunulan SIM kart, 150 ülkedeki kullanıcılarına bir yıllık ücretsiz WhatsApp kullanımı sağlıyor.

Bu sayede konuşmaya gerek duymayan WhatSim kullanıcıları, yurt dışında dahi olsa kablosuz internet bağlantısı (Wi-Fi) aramak ya da operatörlere yüksek ücretler ödemek zorunda kalmadan sınırsız mesajlaşabilecek.

Multimedya için kredi sistemi

Multimedya paylaşımlarında ise fotoğrafın 20 kredi, sesli mesajın beş kredi ve videonun 100 kredi olduğu bir sistem belirlendi. Kullanıcılar 1000 kredi için 5 avro, 10 bin kredi için ise 50 avro ödeyecek.

WhatSim almak isteyen kullanıcılar WhatsApp’ın sitesi üzerinden sipariş verebilecek.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!