HABERLER

Tokatlılardan Cem Yılmaz'a Tepki!

Güncelleme: 06.01.2015 15:58

cover

Hey Onbeşli türküsü ortalığı karıştırdı.

Oscar ödüllü aktör Russell Crowe’un yönetmenliğini üstlendiği ’Son Umut’ filminde, Cem Yılmaz’ın 1’inci Dünya Savaşı’na Tokat’tan giden 15 yaşlarındaki çocuklar için yazılan ’Hey Onbeşli’ adlı ağıt türküsünü oyun havası gibi seslendirilmesi tepki çekti.

Tokat Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Bekçi, ’Hey Onbeşli’ türküsünün 1’inci Dünya Savaşı’na Tokat’tan giden 15 yaşındaki çocuklara ağıt olarak söylendiğini anlattı. Cem Yılmaz’ın ’Son Umut’ filminde ’Hey Onbeşli’ türküsünü oyun havası gibi seslendirmesine tepki gösteren Bekçi, şöyle dedi:

"Çanakkale’de destan yaratan, çocuk yaşta vatan savunması için mücadele edenler için yapılan bir ağıt olan türkümüzü, ’Son Umut’ adlı filmde oyun havası gibi zillerle, sarhoş masalarında meze yapılmak istenmesini kınıyoruz. Bu filmdeki müzikten esinlenerek yeni klip çeken Ömür Gedik’in klibinde oynayan çıplak insanlara yer vermesini yakıştıramıyoruz. Onları rahmetle anmamız gerekirken onları bir eğlence aracı yapmak gerçekten bizim yüreğimizi acıtmıştır. Onlara bir saygısızlık ifadesidir. Bu anlamda bu tür filmlerde bu türkünün özellikle oyun havası niteliğinde yapılmaması konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Tarihimize, şehidimize, gazimize sahip çıkmamız gerekiyor."

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!