HABERLER

Süper Antibiyotik Bulundu mu?

Güncelleme: 08.01.2015 16:40

cover

İngiliz bilim insanları açıkladı.

Bilim insanları 25 yıl aradan sonra ilk kez yeni bir antibiyotik bulmuş olabileceklerini açıkladı.

Uzmanlar, uzun süredir elimizdeki antibiyotiklerin tükendiğini ve eğer yeni bir antibiyotik bulunmazsa insanoğlunun çok basit bakterilerden ölebileceği konusunda uyarıyordu.

Hürriyet'ten Birce Bora'nın haberine göre; uzmanlar teixobactin adı verilen birleşimin insanlar üzerinde kullanımına onay çıkması durumunda bilinen diğer antibiyotiklere karşı bağışıklık geliştirmiş patojenlere karşı savaşta yeni ve çok güçlü bir silah elde edilmiş olunacağını söyledi. Araştırmacılar teixobactin’in keşfedilme şeklinin başka yeni antibiyotiklerin bulunmasına da fırsat tanıyabileceğini belirtti.

Yeni antibiyotik ile ilgili detayları Nature dergisinde yayınlayan bilim insanları teixobactin’in E Coli gibi bazı bakterileri öldürmekte başarılı olmadığını, ancak insanlık için büyük tehdit oluşturan MRSA ve tüberküloz gibi diğer patojenlere karşı etkili olduğunu söyledi.

MRSA, “Metisilin” adlı antibiyotiğe dirençli olan “Staphylococcus aureus” adlı bir bakteri çeşididir. Genellikle hastanelerde ortaya çıkan MRSA bakterisi, hastalarda enfeksiyon kontrol önlemleri alınmadığında ortaya çıkar ve antibiyotiğe de dirençlidir.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!