HABERLER

Paramparça, Yarım Milyon Doların Üstünde Bir Rakama Satıldı!

Güncelleme: 09.02.2015 14:49

cover

Yapımcılığını Endemol Türkiye'nin yaptığı, başrollerinde de Nurgül Yeşilçay, Erkan Petekkaya ve Ebru Özkan'ın rol aldığı 'Paramparça' dizisinin ilk 13 bölümü Ortadoğu ’da 22 ülkeye yayın yapan Dubai TV'ye 500 bin doların üstünde bir rakama satıldı.

Türk dizileri yurtdışına genelde 200-300 bin dolar arasında satılırken 'Paramparça', yurtdışına satılan en pahalı dizi oldu.

Habertürk gazetesi yazarlarından Mustafa Doğan, bugünkü köşesinde Paramparça'nın bu rekorunu yer verdi.

Mustafa Doğan'ın yazısı şöyle:

"Nurgül Yeşilçay ve Erkan Petekkaya’nın başrol oynadığı ‘Paramparça’dan bahsediyorum. Endemol Türkiye’nin ilk dizi projesi, yurtdışına satılan işler arasında rekor fiyatla zirveye oturdu.

Türk dizileri yurtdışına 200 ile 300 bin dolar arasında rakamlara satılıyor. Satış, 13 bölümlük paketler halinde yapılıyor. Ortadoğu ve Balkanlar’da ilgiyle izlenen ‘Gümüş’, ‘Binbir Gece’ ve ‘Muhteşem Yüzyıl’, en yüksek fiyata satılan yapımlar.

‘Paramparça’ ise bu alanda çıtayı hayli yükseltti.

İlk 13 bölümü, Dubai TV’ye 500 bin doların üzerinde bir rakama satıldı. Yapım şirketi adına dizinin yurtdışı satışını gerçekleştiren Global Agency, ilk olarak Ortadoğu’da 22 ülkeye yayın yapan bu kanalla anlaştı.

Ardından Romanya ile imzalar atıldı. Şimdi sırada Yunanistan, Kazakistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Şili, Arjantin ve Brezilya var. Global Agency’nin sahibi İzzet Pinto, “Hedef 70 ülke” diyor.

60’a yakın ülkede yayınlanan yerli diziler, geçen sene Türkiye ekonomisine 180 milyon dolarlık katkı yaptı. Rakamın bu yıl 230 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Şu anda dizi ihracatında ABD’den sonra ikinci ülkeyiz.

İlgili Foto ve Video Galeriler

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!