HABERLER

OCL Band Başarıdan Başarıya Koşuyor!

Güncelleme: 09.06.2015 15:50

cover

Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi Orkestrası 2007’de okulun müzik öğretmeni Ali Murat Koca tarafından kuruldu.

8 senedir katıldıkları liselerarası müzik yarışmalarında toplamda 30’dan fazla ödül alarak en çok ödül alan lise orkestra ünvanına sahipler.

Amaçları sadece bir okul orkestrası olmaktan çok öte. Her tarzda iyi ve kaliteli müzik yapmayı ilke edinmiş, yetenekli gençlerin müzik yolu ile hayata  ve okula bağlandığı, bu sayede de lise sonrası yaşamlarında da müzik dünyasına kazandırıldığı bir sosyal projedir  OCL Band.

Birçok yarışmada ödül almalarının yanısıra çeşitli festivallerde de sahne alan grubun başarısının sırrı Ali Murat Hoca tarafından aşılanan disiplinli ve doğru çalışmanın yanı sıra, grup üyelerinin kaliteli müzik dinleyerek müzikal yeteneklerini geliştirmeleridir.

Bugüne kadar 40 ‘tan fazla genç öğrenci OCL Band üyeliği ile okulun alt katında kendilerine ayrılan küçük müzik stüdyosunda çeşitli enstrümanlar çalarak ve müziğin tılsımını yaşayarak mezun olmuşlardır.  Bu öğrenciler arasında örgün eğitim yaşantısı sona ermek üzereyken müzik ve grup sayesinde okula tutunup diplomalarını alan ve üniversiteye yerleşen öğrencilerin yanısıra, daha lise bitmeden yarı zamanlı konservatuarı kazananlar bile vardır. 


Lise orkestrası denince daha çok amatör ve basit müziğin akla geldiği düşünülse de OCL Band ‘in esas başarısı yaptığı müziğin, hem de olanakları kısıtlı düz  bir devlet lisesinde, profesyonellere taş çıkartır derecede iyi ve kaliteli olmasıdır.

Bu sene Gözde Melsum Erdost (Solist, O Ses Türkiye 15’ Finalisti), Yasemin Yağar (Geri Vokal), Ata Kuriş (Bas Gitar, Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması 2014 En İyi Bas Gitarist), Yaren Kızılgedik (Piyano-Keyboard),  Tuğçe Demir (A.Gitar-Keyboard), Mert Taşdemir (Davul), Levent Bircan (E.Gitar), Emre İlbaş (Trompet) ile 8 kişilik bir kadrodan oluşan ekip Pop’tan R&B’ye Rock müzikten caz müziğe, hem Türkçe hem de yabancı şarkılardan oluşan geniş bir repertuara sahiptir.


OCL Band bu sene, Bilgi Üniversitesi Sömestirband Yarışması’ndaki 1.lik ödülü ,  18.Vodafone Liselerarası Müzik Yarışması’ndaki En İyi Lise Orkestrası 2.lik ödülü, En İyi Sahne Şovu 3.lük ödülü ve En İyi Kız Solist 3.lük ödülü ile toplamda 4 ödül alarak bir kez daha en iyi olduklarını ispatlamıştır.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!