HABERLER

Kertenkele'nin İmamı, İmamları İsyan Ettirdi!

Güncelleme: 28.10.2014 13:00

cover

Türk Diyanet Vakıf-Sen Van Şube Başkanı Ferit Önür, geçtiğimiz hafta atv'de yayın hayatına başlayan diziyi kınadı.
Yazılı bir açıklama yayınlayan Ferit Önür, 25 Ekim tarihinde atv'de ‘Kertenkele’ adlı bir dizinin yayına girdiğini belirtti.

Önür, “Bu dizi de İmam Remzi karakteriyle verilmek istenen mesajlar başta Diyanet camiası ve din görevlileri olmak üzere Müslüman Türk milletini derinden üzmüştür. Din görevlileri ve milletimizin hassasiyetlerini ayaklarının altına alan bu dizi, milletimizin namaz kıldığı bir camide dini değerlerimizle alay etmekte, bir imamı toplum nezdinde küçük düşürmeye yönelik mesajlar vermekte, dinimizce kabul edilmeyen ve toplum tarafından yakışıksız hareketler olarak nitelenen kötü vasıfları imamlarda yapar algısının vurgulandığı rencide edici sözler, aşağılayıcı görüntüler ve verilen yanlış iftira dolu mesajlar utanmazlığın bu kadarına pes dedirtmiştir.
Yaratılmışların en değerlisi ve en üstünü insandır. İnsanların en değerlisi ise Allah ve Resulüne inanan ve inandığını yaşayan Müslüman’dır. Müslümanların önderi ve rehberi ise din görevlisidir. Din görevlileri şahsiyet, karakter ve ahlaken toplumun en ve örnek insanlarıdır. Din görevlisi, toplumun dini ve gündelik yaşayışında üzerine aldığı bu görevi en güzel şekilde yapmaya çalışan sorumluluk yüklenmiş insandır.

Din görevlisi, sadece namaz vakti camiyi açan, namazdan sonra kapayan değil, ömür boyu kapısını da gönlünü de bütün insanlığa açık tutan, minberde, mihrapta, kürsüde her zaman ve her yerde, hayatın her safhasında gece gündüz demeden dinin doğru ve sahih kaynaklardan öğrenilmesi için çaba sarf eden önder ve rehber olan saygı duyulan kişidir. Yayınlanan dizideki imam karakteri din görevlisini asla yansıtmadığı gibi dinimize ve imamlarımıza hakaret vardır. Dini kuralları ve değerleri hafife alma vardır. İmamlarımız da ahlak zafiyeti var gibi gösterilerek küçük düşürme vardır. Bu sebeplerle; Türk Diyanet Vakıf Sendikası olarak toplumun önderi, lideri veya bir bileni konumunda olan imamlarımızın yaşantısını ve hizmetlerini yansıtmayan, dini değerlerimizi hafife alan, kendilerine ait olan bilgisizlik, menfaatçilik, çapkınlık, hırsızlık gibi kendi aşağılık karakterlerini imam karakterinde bu millete yutturmaya çalışan bu dizinin senaristi ve oyuncusunu, bu milletin değerlerini tanımayan sözde sanatçı kılığındaki şahısları, bu diziyi yayınlayan televizyon kanalını şiddetle kınıyor, dizinin derhal yayından kaldırılmasını RTÜK’ten istiyoruz. İmamlara ve din görevlilerine hakarete ve aşağılamaya yeltenen sefiller unutmasınlar ki din görevlileri sahipsiz değildir. Her yerde ve her zeminde din görevlisinin yanında olan Türk Diyanet Vakıf Sendikası vardır” dedi.

Timur Acar'ın 'Kertenkele' rolüyle izleyici karşısına çıktığı dizide ayrıca Sera Tokdemir, Erdinç Gülener ve Şemsi İnkaya gibi isimler yer alıyor.

İlgili Foto ve Video Galeriler

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!