HABERLER

İşte Mustafa Ceceli ile İlgili Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey!

Güncelleme: 24.12.2014 18:53

cover

"... Ben bir tek yalana tahammül edemiyorum. Ne olursa olsun karşımdaki kişinin dürüst olması benim olmazsa olmazım. Bir de işini iyi yapmak."

Önce işin mutfağında şimdiyse vitrindesiniz... Hangisini daha çok sevdiniz? Şarkıcılık mı, aranjörlük mü?
Ne yardan ne serden derim. Şarkı söylemek benim hiç aklımdan geçen bir şey değildi. Bizi direkt sahneye attılar. Önceleri ben aranjörüm, benden şarkıcı olur mu diye düşündüm. Çünkü başkalarına elbise dikmeye alışmış biri olarak bir anda kendime elbise dikmeye başladım. Ama şimdi ikisi arasında bir seçim yap derseniz, yapamam...Şarkı söylemek çok başka bir şey, sahnede insanlara seslenmek o atmosferin içinde olmak bambaşka... Ama aranje yapmak daha da başka... Tüm dünyayı takip ediyorsunuz, yeni yeni insanlarla tanışıyorsunuz. Her gün başka bir yenilik başka insanlar ve onlara göre şarkılar yapmak o emeğe ortak olmak da başka bir duygu... 

Albümü konuşalım, bu albümde kimlerle çalıştınız?
Yeni albüm yeni heyecan. İsmi ‘Kalpten’. Gerçekten, kalpten dökülen sözler ve müzikler... Albümdeki bütün şarkıların aranjesi bana ait. Albümdeki 2 şarkının sözü ve müziği, diğer 2 şarkının ise sözleri  Sezen Hanım’a ait. Islak İmza, Aşkım Benim, İlle de Aşk ve Ah Yıllar Sezen şarkıları... Albümdeki ‘Kucak Kucak’ isimli şarkı ise Mithat Can Özer imzalı...

Bu albümde Sezen Aksu imzasına sıkça rastlıyoruz yani…
Doğru ama Sezen Aksu’nun imzası olmasa bile bütün şarkılarda onun izleri, fikirleri var.

Siz de Sezen Aksu eli değenlerdensiniz…
Onunla çalışmak bana çok şey kattı. Senelerce orkestrasında çalarken, Sezen Hanım’ı bir izleyici gibi izledim. Elini kolunu nereye koyar, nasıl şarkı söyler, izleyiciyle nasıl göz teması kurar, her şeyi takip ettim. O yüzden gerçek anlamda Sezen Aksu benim için bir hoca gibidir.   

Klibi Hüsran isimli şarkınıza çektiniz sanırım…
Evet. Sözü ve müziği Beyza Durmaz ve Ali Cem Çehreli’ye ait bir şarkı. En büyük hüsran, en büyük feryat ama yine bir ümit yine bir cesaret var. İranlı bir ekiple neredeyse bir aydır çalışıyoruz. Yeni bir teknolojiyle, 3D çekildi. Müthiş görüntülere tanık olacaksınız.

SENİ SEVİYORLARSA, AİLENİ DE SEVİYORLAR

Türk aile yapısına örnek ama alışılmış şöhretler dünyasına aykırı bir durum bir starın evli olması... Siz ne düşünüyorsunuz?
İnsanlar evlenmeye karar verdiğim zaman bana da çeşitli yorumlar yaptılar elbette... Her şey yeni başlıyor, insanlar seni yanlış anlayabilir, biraz daha bekle, hemen evlenme gibi telkinlerde bulundular. Oysa tam tersi, insanlar seni seviyorlarsa aileni de seviyorlar. Çocuğunla, eşinle  sahip olduğun değerlerle kabul ediyorlar. Angelina Jolie ve Brad Pitt evliyken insanların burada bu işi yapan bir adamın evlenip yuva kurmasına şaşırmamaları gerekir. Üstelik onlar çok daha popüler. Bizim ustalarımıza da bakarsanız aynı şeyi görebilirsiniz , Erol Evgin bunun en güzel örneğidir. Ben de şarkılarımla tanındığım bir hayatı tercih ettim. Evlendim, yuva kurdum ve işimi yapmaya devam ediyorum.

Bir de Arın Ceceli gerçeği var artık hayatımızda. Adına açılan Instagram hesabında 21 bin takipçisi var oğlunuzun… O farkında mı ünlü bir babaya sahip olduğunun?
Albümleri ilk önce Arın dinliyor ama sanırım babasının şöhretli olduğunun farkında değil. Bazen televizyonda beni izlerken 3. şarkıdan sonra ben ekrandan gidince ‘Baba nereye gitti?’ diye bağırmaya başlıyor. Konserleri eğlence yeri gibi görüyor.

Bir aile babası, bir de ünlü Mustafa Ceceli var. Zor olmuyor mu ikiye bölünmek?
Hayatı olduğu gibi yaşıyorum. Ben kendimi hiç izole etmiyorum. Kanlıca’da deniz kenarına inerim, takaya biner İstinye’ye geçerim. Ben normal günlük hayatıma devam ediyorum. Yufkacıdan yufkamı, fırından ekmeğimi alıyorum. Hayatı olduğu gibi yaşıyorum. Önceliklerimi biliyorum. Benim mesleğim şarkı söylemek. Bunu en iyi şekilde yapmak, şarkıları en iyi şekilde düzenlemek işimle ilgili yapmam gereken tek şey. Ailemi bu çerçevede doğru yerde tutmak da evim için, eşim ve çocuğum için en önemli şey. Bu dengeleri iyi tutarsam her şeyin doğru ve dürüst bir şekilde olacağına inanıyorum. 

SÖZLERİN NE ANLATTIĞI ÇOK ÖNEMLİ

Özellikle şarkı sözleri konusunda oldukça seçici olduğunuzu biliyoruz. Nasıl kriterlere sahipsiniz?
Söyleyeceğim şarkının sözleri, ne anlattığı kime nasıl hitap ettiği benim için çok önemli. Her şarkıyı ‘güzel’ diye söylemek doğru değil. Benimle örtüşmesi, beni yansıtması gerekiyor. Benim ‘çek git’ mesajı içeren şarkım çok fazla yok. En fazla, bir Sezen Aksu şarkısı olan ‘Sen de benim hatalarımdan birisin’ keskin sözler içerir. Kayahan’ın şarkıları nettir örneğin. Ne diyecekse direkt o şarkıda söyler. Ben ise aşk bitse bile açık bir kapı  olduğunu hissederim. Kendi karakterine, dünya görüşüne uygun şarkılar seçen bir tek ben değilim ki... Mesela Demet Akalın çok doğru şarkılar seçiyor ve kendine yakıştırıyor. 

Kariyer planlamanız var mı? 3-5 yıl sonrası için mesela
Açıkçası bu zamana kadar bunu pek detaylı düşünmedim. Tabii yapmak istediğim şeyler var ama bunları 3-5 yıl diye hiç sınırlandırmadım. Kendimi ne şimdi ne sonrasında bir yerde konumlandıramıyorum. İşletme okuduğum için o dönemden kalma analiz yapma alışkanlığımı hâlâ sürdürüyorum. Yapılacak iş ne getirir, nasıl olur, doğru mudur, yanlış mıdır gibi mümkün olan tüm analizleri yapmaya çalışır, ondan sonra adım atarım. Ama Samsun Demir ben ilk bu işe başladığımda 5 yıllık bir plan yapmıştı o plan tuttu.

Mustafa Ceceli’nin olmazsa olmazları nelerdir?
Dürüstlük... Ben bir tek yalana tahammül edemiyorum. Ne olursa olsun karşımdaki kişinin dürüst olması benim olmazsa olmazım. Bir de işini iyi yapmak. Kimsenin hakkını yemeden, emeğini görmezden gelmeden durabilmek benim için çok önemli.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!