HABERLER

İskender Paydaş, Projelerini ve Birlikte Çalıştığı İsimleri Anlattı!

Güncelleme: 18.02.2015 11:23

cover

İskender Paydaş, projelerini ve birlikte çalıştığı isimleri anlattı. “Üç kişilik bir çalışma tempom var” diyen Paydaş, müzikte disiplin ve tutkunun olmazsa olmaz olduğunu söylüyor

Yıllarca başarılı şarkıcıların arkasındaki görünmez isim olarak bilinen İskender Paydaş, artık kendi projeleriyle gündemde... Paydaş, şimdilerde hem kendi albümünün, hem de genç yeteneklerin çalışmalarını bir arada yürütüyor. Müzisyenle projelerini ve birlikte çalıştığı isimleri konuştuk.

Prodüktörlük, yapımcılık, ‘Zamansız Şarkılar 2’ albümünün konserleri... Nasıl bir çalışma temponuz var?
Üç kişilik bir çalışma tempom var. Yıllarca bir İskender Paydaş olarak yaşadım. Albüm ve yapımcılık tarafının devreye girmesiyle üç İskender Paydaş oldu. İyi mi, kötü mü bilmiyorum... Sadece hem zevkli, hem de yorucu olduğunu söyleyebilirim. Kanımızda var, yapacak bir şey yok!

Yapımcılık tarafındaki projelerden bahseder misiniz?
Kurban’ın 15’inci yıl albümünü çıkaracağız. Yılmaz Kömürcü’nün albümünü hazırlıyoruz. ‘Zamansız Şarkılar 2’nin plağını bastık, şimdi birincinin     plağı geliyor.

Prodüktörlük tarafında neler var?
Geçen yıl çok yoğundu; Hadise, Sıla ve Kayahan’ın albümlerini yaptık. Şimdi Harun Kolçak’ın düet albümünü hazırlıyoruz, çok tanınan ve sevilen şarkıcılarla düet yapıyor. Gülçin’le bir single yaptık. O çok iyi oldu, klibini de çekeceğiz. İpek Açar’ın albümünü bitirmek üzereyiz. Albüm, Kayahan’ın onun için yazdığı şarkılardan oluşuyor. Kayahan, çok titizdir, hiçbir şeyi şansa bırakmayıp en ince ayrıntısına kadar ilgilenir. Müthiş bir tutkuyla çalışır. Elinde gitarla gezer.

Konserlere devam ediyor musunuz?
Tabii ki. Büyük konserler planlıyoruz. Daha önce sahnede arkadaşlarımı ağırlamıştım, yine benzer bir konsept düşünüyorum.

‘Kenan çok zevkli, Tarkan çok titiz’

‘Zamansız Şarkılar 2’nin yeni klibini ‘Gemiler’e çektiniz...
Benim grubun solistlerinden Ozan Ünlü seslendirdi. Güzel, değişik bir klip oldu. Kendi içinde bir iddiası var.

Birlikte çalıştığınız isimler hakkında biraz detay verir misiniz?
Rahat çalışabileceğim, güzel sonuçlar alabileceğim arkadaşları tercih ediyorum. Çalıştığım isimlerin hepsi çok üretken ve çalışkan.

Tarkan için neler diyeceksiniz?
Tarkan çok çalışkan ve titiz. Onunla sadece ‘Hop De’ için bir araya gelmedik. Bir şeyler yaparken, o şarkıyı da benim albümüm için yaptık. Tarkan’la çalışmak çok zevkli.

Kenan Doğulu?
Çalışması çok kolay ve zevkli olanlardan biri. ‘Doktor’un sözlerini Kenan yazdı, bestesini ben yaptım. Üç farklı söz yazdı, ‘Doktor’unkini okuyunca havalara zıpladım. Keza Sıla da öyledir, çok güzel ve hızlı yol alınır. Stüdyo çalışması da hızlıdır.

Peki ya Atiye, Hadise...
Yaratıcı ortamda beraber olmak konusunda Atiye’yle çok iyiyiz. Bana çok güzel fikirler veriyor. Birlikte çok iyi şarkılar yaptık. Çalışmayı çok seviyor, çok disiplinli. Hadise ise kendini yaptığı işe çok veriyor, altından da kalkıyor. O da çok disiplinli. Pek Türk insanı gibi değil. Bizim işimiz gerçekten sporculuk gibi disiplin ve tutku gerektiriyor. Birinden biri eksik olursa işler zorlaşıyor.

‘Zamansız Şarkılar 3’ albümünde yer alacak isimler belirlendi mi?
Henüz belirlemedim. Önce şarkıları seçiyorum, üzerine çalışıyorum; sonra kimin onu daha iyi söyleyeceğine karar verip, teklif ediyorum. Ama birlikte müzik yapmak istediğim çok sanatçı var. Üçüncü albümde Kayahan’ı duymak isterim. MFÖ’yle çalışmayı da çok istiyorum.

Bugüne kadar size “Hayır” diyen oldu mu?
Olmadı. Sadece Tarkan’la ilk albümde çalışmak istiyordum fakat onun programına uymadı, ikinci albümümde çalıştık.

Ozan Doğulu, Ozan Çolakoğlu, Erdem Kınay... Aranızda rekabet var mı? Onları rakip görüyor musunuz?
İster istemez ne yapıyorlar diye bakıyorsun; geri kalmayayım, daha iyisini yapayım diye. Toplamda benim gibi 5 - 6 isim var. Bu aslında bizim için iyi, kendimizi geliştirip, diğerlerinden farklı olmaya çalışıyoruz. Artık prodüktör - sanatçı olarak adlandırılıyoruz.

‘Baba olmak beni daha yaratıcı yaptı’

Baba olmak müziğinizi nasıl etkiledi?
Daha hızlı ve yaratıcı oluyor insan. Büyük resim daha güzel görülüyor. Bir de iyi ve sevilecek şeyleri çocuklar çabuk fark ediyor. Alef’in Atiye’yle yaptığımız ‘Yetmez’ şarkısına verdiği tepkilerden iyi olacağını hissetmiştim. ‘Hop De’ de aynı şekilde... Alef, benim için denek gibi oldu. Zamanı da daha iyi kullanmamı sağlıyor. Endişe duyan baba adaylarına, endişelerinin yersiz olduğunu söyleyebilirim.

‘Deniz’in kendinden başka kimseye zararı yok’

Deniz Seki’yle çalışmak nasıl?
Deniz’le bundan 2 - 3 sene önce bir davette karşılaştık. Yanına gidip “Seninle çok iyi bir şey yapmamız lazım” dedim. Aradan bir süre geçti, beni aradı ve ‘İz’ albümüne başladık. Hakikaten başyapıt denilen işlerden biri oldu. Deniz, şu an aramızda bulunamıyor ama iyi bir albümle her yerde sesini duyuyoruz. Bir an önce aramıza katılmasını diliyorum. Kendinden başka kimseye zararı olmadığı için ona verilen cezanın biraz fazla olduğunu düşünüyorum.
Deniz, gerçekten çok eğlencelidir. Şarkı söylerken çok endişelere kapılıyor, o da ruh haline bağlı.
Duygularıyla yaşayan bir insan....

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!