HABERLER

“İnançlar ve Müzikleri” Konseri Yapıldı!

Güncelleme: 26.08.2014 16:13

cover

Adalar Müzesi tarafından organize edilen “İnançlar ve Müzikleri” konseri, 1200’den fazla kişinin katılımıyla Heybeliada Aya Triada Manastırı’nda (Ruhban Okulu) yapıldı.


İzleyiciler tarafından alkışlarla izlenen konsere sırasıyla Rum, Ermeni, Süryani, Alevi, Musevi ve Türk-İslam Dini Musiki toplulukları çıktı. Konserin açılışını Ruhban Okulu Başrahipliği adına Peder Samuili yaptı. Ruhban Okulu’nun bu organizasyonu ağırlamaktan çok mutlu olduğunu, okulun bu tür etkinliklere tüm kapılarını açarak platform oluşturacağını söyledi.

Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu ise Ruhban Okulu başta olmak üzere organizasyona katılan, destek olan tüm kurumlara teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Çevremiz ateş çemberi. Yanıbaşımızda din ve mezhep savaşları yaşanıyor. Her gün yüzlerce masum insan hayatını kaybediyor, binlercesi topraklarından sürülüyor. Bizler ise farklı inanç ve mezheplerin bir çatışma değil, zenginlik olduğunu haykıran topraklardayız. Ve buradan, bu muhteşem okulun bahçesinden, altı farklı dinin ve mezhebin mensupları olarak aynı tanrıya yakarışımızın ifadesi olan müziklerimizle, barış mesajı veriyoruz. Umalım ki bu mesaj, çatışma süren topraklara uzansın, kulaklarında yankılansın, barış egemen olsun.”

Konsere, Ermeni, Süryani, Rum, Yahudi ve Alevi cemaatinin İstanbul’daki temsilcilerinin yanı sıra Vatikan Büyükelçiliği üst düzey görevlileri ve İstanbul’daki yabancı misyondan da çok sayıda kişi katıldı.

Rum, Ermeni ve Süryani gruplar acapella (eşliksiz) olarak eserlerini seslendirdiler. Alevi deyişleri iki usta isim, Erdem Şimşek ve Aydın Çakmakkaya tarafından muhteşem saz icrası ve sesleriyle izleyicilere ulaştı. Gecenin en güzel tablolarından birisi ise sahneye çıkan Yako Taragano Sinagog İlahileri Grubu’na arkalarında sazlarıyla Mehmet Kemiksiz Türk-İslam Dini Musiki topluluğunun eşlik etmesiydi. Konserin bu bölümü izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Mehmet Kemiksiz, muhteşem sesi ve gazelleriyle son noktayı koydu.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!