HABERLER

Hayata Aşkla Bakıyor!

Güncelleme: 31.12.2014 10:15

cover

‘Aşk Sana Benzer’ filminde başrolü paylaştığı Burak Özçivit’le birlikte olan Fahriye Evcen: “Aşk çok özel ve güzel bir his. Aşık olduğu sürece insan hayata ve her şeye daha olumlu bakıyor”

Felsefe kitaplarına bayılıyor... Ailenin en küçük çocuğu olmasına rağmen hiç şımartılmamış.
Sadece 28 yaşında ve 10 yıldır oyuncu, yine de “Kariyerimin başındayım” diyor.

‘Elle’ dergisinin ocak sayısına kapak olan Fahriye Evcen; aşka bakışını, oyunculuğu ve kendini anlattı....

“Büyünce ne olacaksın?” sorusuna çocukken ne cevap veriyordunuz?

Çok ilginç ama kimse bana bu soruyu sormadı. Doğrusu benim aklımdan hiçbir meslek geçmiyordu, hiçbir mesleğin hayalini kurmadım. Ancak çok sonra, okul döneminde sevdiğim derslerden etkilenerek bunu     düşünmeye başladım.

Neydi en sevdiğiniz dersler?
Felsefe ve sosyal bilgiler. Zaten daha sonra felsefe okumak istedim ama psikoloji de aklımı karıştırdı. Derken kaydımı sosyolojiye yaptırdım. Kısa süre sonra da Türkiye’ye geldim.
Okul döneminde, staj yaparken birkaç mesleğe ilgim oldu ama hiçbirinin oyunculukla alakası yoktu. Mesela bir stajım hukuk bürosunda geçti, bir diğeri de eczanede... Felsefe ve sosyolojiye hep ilgim oldu, o tür kitapları çok okudum, hâlâ da okuyorum.

NE İSTEDİĞİNİ BİLEN     KARARLI BİR İNSANIM

Peki sınıfın en güzel kızı, evin prensesi siz miydiniz?
Ailemin en küçüğüyüm ama öyle bir çocukluk geçirmedim. Oysa evin en küçüğü genelde en şımarığı olur... Ablalarımı çok seviyorum, hepsiyle ayrı bir bağ kurdum ama hiç şımartılmadım.

Yaşınızdan olgun gibi duruyorsunuz. Öyle misiniz?

Yok, olgunluk karakter özelliği olarak mı görülüyor bilmiyorum ama ben kendimi öyle görmüyorum. Belki de kararlı, ne istediğini bilen bir insan olduğum için dışarıya öyle yansıyor. Hatta bazen yaşımdan çok daha küçük bile hissedebiliyorum. Çocuksu hallerim de vardır.

‘Aşk Sana Benzer’ 23 Ocak’ta gösterime giriyor. Sürprizi bozmadan ne gibi ipuçları verebilirsiniz?

Film, çok sıcak ve güzel bir aşk hikayesi. İçinde inişler çıkışlar ve başka sürprizler var. Çekimler çok keyifliydi ve yazın Bodrum’da beş hafta sürdü.

Peki sizin için aşk nedir? Aşık olduğunuzda daha farklı bir Fahriye oluyor musunuz?

Aşkın tanımında negatif bir şey olamaz. Çok özel bir his. Aşık olduğu sürece insan hayata ve her şeye daha pozitif bakıyor. Her şey daha güzel gelebiliyor.

Aşk bazen üzebiliyor     ama aynı zamanda...

Evet ama bu her ilişkide böyle. Bunları anne ve babanızla kurduğunuz bağda da, çocuğunuzla veya eşinizle de yaşayabilirsiniz. Aşkta iniş çıkışlar olabilir, çünkü çok yoğun duygular yaşanır.
İnsan daha kolay kırılabilir. Ama aşkta aynı zamanda çok daha küçük gibi görünen bir olayı, bir mutluluğu daha yoğun  da yaşayabilirsiniz.  O yüzden de çok değerli.”

“TECRÜBE ÖNEMLİ”

10 senedir oyunculuk yaptığınız halde “Kariyerimin başındayım” dediniz. Böyle bir süre az mı?
Aslında az değil ama... Bu sadece oyunculuk için değil, her meslekte geçerli. Tecrübe biriktirmek önemli. Şu anda iyi bir noktadayım ama bunun çok daha fazlası da; çok daha fazla doyum noktasına ulaşacağım işler de olacaktır. Gerideki 10 yıla baktığımda iyi hissediyorum.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!