HABERLER

Flaş! Facebook Üye Sayısı Çin Nüfusunu Aştı!

Güncelleme: 29.10.2014 10:15

cover

Sosyal ağ Facebook'u dünya çapında kullanan kişi sayısı 1 milyar 350 milyona ulaştı.

Bu yılın üçüncü çeyreğine ait mali sonuçlarını açıklayan Facebook'un büyümesi devam ediyor. 30 Eylül'de biten 2014 üçüncü çeyreğine ait verileri açıklayan Facebook'ta kullanıcı sayısı 1.35 milyar oldu.

Çin'in nüfusundan daha büyük olan bu rakama göre bir önceki döneme göre kullanıcı sayısı yüzde 2.27 arttı. Bu artış rakamı bir önceki çeyrekte yüzde 3.125 olmuştu. Rakamlara göre Facebook kullanıcı sayısındaki artış hızı biraz yavaşlamış görünüyor.

GELİRLER ARTIYOR

Kullanıcı sayısındaki artış hızı yavaşlasa da firmanın gelirlerindeki yükselme sürüyor. Bir önceki çeyrekte 2 milyar 910 milyon dolar olan gelirler bu çeyrekte 3 milyar 203 milyon dolara yükseldi. Elde edilen bu gelirin 806 milyon doları ise kar. Yıllık bazda bakıldığında 2014 yılının ilk 9 ayında Facebook'un 2 milyar 239 milyon dolar kar ettiği görülüyor. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 977 milyon dolardı.

Facebook'ta günlük kullanıcı sayısı da artmaya devam ediyor. Bir önceki dönem 829 milyon olan bu sayı son çeyrekte 864 milyona yükseldi. Öte yandan Facebook'a sadece mobil cihazlardan erişen üye sayısı da aylık bazda 456 milyona yükseldi. Bir önceki dönem bu rakam 399 milyondu.

ÜST LİMİTE ULAŞILMAK ÜZERE

Rakamlara göre Facebook kullanıcı sayısının artış hızı azalsa da gelirleri artmaya devam ediyor. Zaten bir süredir bu artış hızının düşmesinden rahatsız olan firma farklı çözümlerle bu rakamı yükseltmeye çalışıyordu.

Bu hızın düşmesindeki en önemli sebeplerden biri de dünya nüfusunun büyük bir bölümünün internet erişiminin olmaması. Facebook bu konuda da çeşitli yatırımlar yaparak çözüm üretmeye çalışıyor.

Bu çözümlerden biri ise ücretsiz internet hizmeti vermek. Firmanın bu alanda çalışmaları halen devam ediyor.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!