HABERLER

Çift Başlı Yılan Antalya'da!

Güncelleme: 31.08.2014 00:06

cover

Giresun'da bir çiftçi tarafından tarlada bulunan ve Antalya Akvaryum içerisindeki Fear Trophy isimli sürüngen evine ulaştırılan çift başlı yılan yavrusu heyecan yarattı.

Fear Trophy işletmecisi Cüneyt Alpgüven tarafından teslim alınan, tüm sağlık kontrolleri yaptırılan 'Coluber' türü çift başlı yılan, karantina odasında besleniyor. Bulunduğu odada bilgisayar sistemi yardımıyla sıcaklık 27, nem oranı ise yüzde 55'de sabit tutuluyor. Bu tür hayvanların doğada hayatta kalma şansının çok düşük olduğunu söyleyen Alpgüven, "Çift başlı yılan yavrusu türüne ender rastlanan bir örnek. Aslında çift başlılığından dolayı engelli bir yılan. Bu tür canlılar doğal ortamlarında hayatta kalamıyor. Çünkü anatomik görünümünden dolayı avcı hayvanlara karşı daha dikkat çekici ve zayıf oluyor. Henüz iki haftalık. Birkaç ay sonra 20 santimetre olacağını düşünüyoruz" dedi.

Çift başlı 'Coluber' türü yılanın bakımından sorumlu uzman personel Özgür Ergeldi, karantina odasındaki yılanı sürekli gözetim altında tuttuklarını ve özel bir beslenme sistemi uyguladıklarını söyledi. Ergeldi, "Yavrunun çift başından dolayı boyun kısmı diğerlerine göre daha ince. Yılanlar anatomik olarak avı yutarak ve sindirerek beslenme işlemini gerçekleştirir. Büyük bir yem verirseniz boğulabilir. Bu nedenle daha küçük porsiyonlar halinde besliyoruz" diye konuştu.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Koray Avcı’dan Müzik Şöleni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!