HABERLER

Brenna MacCrimmon Avea İçin İstanbul’a Geliyor

Güncelleme: 08.12.2014 17:25

cover

Balkan türkülerinin Kanadalı yorumcusu Brenna MacCrimmon Avea için İstanbul’a geliyor

Unutulmaya yüz tutmuş Balkan müziklerini yorumlayarak uluslararası alanda sevilmesini sağlayan Kanadalı sanatçı Brenna MacCrimmon 5. “Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri”nin son konuğu olarak 13 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul’a geliyor.

“Dünya Müziği’nin tadı Avea’da” diyerek dünya müziğinin sıra dışı isimlerini müzikseverlerle buluşturan 5. “Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri”nin son konuğu Balkan türkülerini yorumlayarak uluslararası alanda sevilmesinde büyük rol oynayan Kanadalı Müzikolog Brenna MacCrimmon.

13 Aralık 2014, Cumartesi akşamı, Mustafa Kemal Merkezi (MKM) Attila İlhan Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak olan Brenna MacCrimmon yakından bildiğimiz türkülere getirdiği yorumuyla İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşatacak. 

Türk halk müziğine 1980'lerde ilgi duymaya başlayan ve Kanada’da Orkestar Keyif adlı bir grubu olan Brenna MacCrimmon, uluslararası alanda Türk Halk Müziği ezgilerini söyleyen yabancı sanatçıların başında geliyor.
Balkan müziğine ilgisi Ankara Radyosu kayıtlarını dinleyerek başlıyor…

Türk Müziği'ne ilgisinin Ontario'da bir kütüphane ziyareti ile başladığını belirten MacCrimmon, orada rastlantı sonucu dinlediği Ankara Radyosu kayıtları sonrası bu müziğe karşı duygusal bir bağ geliştirdiğini belirtiyor. Sanatçı o günlerle ilgili: "Balkan müziklerini duyunca, çok farklı şeyler hissettim. Ritimleri, makamları çok hoştu. Sesler çok güzeldi. Özellikle kadın sesleri... Çok güçlüydü, aynı zamanda da duygusal. Sadece dinleyip bırakmak istemedim" diyor. Toronto Üniveristesi'nde etnik müzikoloji dersleri de alan MacCrimmon, sonrasında tanıştığı sanatçılardan bağlama dersleri almaya başlıyor.

Unutulmaya yüz tutan halk müziği arşivlerini araştıran ve Balkan müziği üzerine tezi nedeniyle Türk müziği üzerine de çalışmalar yapan MacCrimmon, unutulan halk müziği arşivlerini araştırıyor. Sonunda ise bu iş uzaktan yapılmaz deyip 1985'te İstanbul'a geliyor. 5 yıl İstanbul'da yaşayan sanatçı, Trakya ve Balkanlar'ı karış karış dolaşıyor. Bu kültürün yalnız müziği ile değil insanları ile de bütünleşiyor ve Türkçe öğreniyor. Nezahat Bayram, Kadriye Latifova, Safiye Ayla, Perihan Altındağ Sözeri gibi sanatçıları çok beğendiğini ifade eden MacCrimmon, 1998’te klarnet ustası Selim Sesler ile beraber Karşılama adlı bir albüm yapıyor ve bu albüm ile June Ödülü'nü kazanıyor.

Balkan ezgilerinden oluşan 3 albüm

Rumeli müziği olarak bilinen, Balkan Türk ezgilerinden oluşan 3 albümü olan Brenna MacCrimmon başta Baba Zula olmak üzere pek çok sanatçı ile birlikte çalışıyor, konser verip televizyon programlarında da yer alıyor.
MacCrimmon, ünlü yönetmen Fatih Akın'ın istanbul Hatırası : (Crossing the Bridge) filmde  ise 'Ben Bir Martı Olsam” ve ''Penceresi Yola Karşı' adlı türküleri seslendirmişti.

Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri Tüm Hızıyla Devam Edecek

5. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri 5 Aralık 2014, Cuma akşamı Congressium Ankara sahnesinde Farid Farjad’ı ağırlayarak müzikseverlere yine sıra dışı bir müzik ziyafeti yaşatacak.
2015'te 6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserlerinin sıra dışı konuğu İranlı yorumcu Mohsen Namjoo olacak.  Türkiye'ye ilk kez gelecek olan Mohsen Namjoo, 28 Ocak 2015’te Congresium Ankara’da ve 30 Ocak 2015’te  İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.
Biletler Biletix gişeleri ve www.biletix.com’da.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!