HABERLER

Barış Manço Gecesinde Barış Dolu Mesajlar!

Güncelleme: 21.09.2015 17:57

cover

Kral Medya Sponsorluğunda bu yıl 4. Kez düzenlenen Uluslararası Klarnet Festivali’nde Barış Manço anısına yapılan ‘Ustaya Saygı’ gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.


Konser öncesi basın toplantısı yapan sanatçılar barış ve kardeşlik mesajı verdi. Toplantıda konuşan festivalin sanat direktörü Serkan Çağrı ‘3 yıldır gerçekleştirdiğimiz ‘Ustaya Saygı’ gecemizde bu yıl da şarkılarıyla açtığı yolda tüm insanlara barışı taşımış bir sanatçı olan Barış Manço’yu anıyoruz. Bu gecenin Barış’ı öğrenme, bir kez daha hatırlama gecesi olması gerektiğini düşünüyoruz’ açıklamasında bulundu.

Barış Manço’nun çocuklarından Doğukan Manço’ Konu Barış Manço olunca herkes koşa koşa geldi, çok teşekkür ediyorum. Belki de Barış Manço’nun bıraktığı güzel değerlerden kaynaklanıyor’  diye konuşurken Batıkan Manço da ‘Çok heyecanlı bir gece. Bu kadar çok müzik insanıyla bir arada olmak onur verici. İsim Barış Manço olunca onların da heyecanı herhalde benim hissettiğim kadar vardır’ dedi.

ATASÖZÜ GİBİ KULAKTAN KULAĞA

Sanatçı Zara da, duygularını ‘Barış Manço sadece Türkiye değil, tüm dünyaya sevgisini taşımış bir halk ozanıydı bence. Onun müziğinde sadece batı müziği değil, halk tınılarını da çok fazla gördük. Gerek yetişkinler, gerek çocuklar için nice eğitici sözleri şu an atasözü gibi kulaktan kulağa geçiyor’ sözleriyle paylaştı.
Yonca Lodi ‘Hasretle barış istediğimiz günlerde Barış Manço şarkılarından daha güzel anacağımız bir gece olamaz’ diyerek barış çağrısı yaptı.

Keremcem ‘En ihtiyacımız olan bu zamanlarda Barış Manço şarkıları söylemek. Şiddetten, savaştan en çok zarar gören çocuklar. Şu anda yanımızda olmasa da o görüyor bizi’ cümleleriyle barış dolu günlere  özlem duyduğunu belirtti. Yavuz Bingöl de ‘Benim hayatımda daha özel bir durum var. 80’li yılların başında Bahadır Akkuzu’yu da anmak istiyorum. Benim asker arkadaşımdı gitaristi. Beraber askerlik yaparken Barış Abi’nin şarkılarını çok söylerdik. Eğer bugün yaşıyor olsaydı, sanatın susturulmasını değil de... Gitarı ve orkestrasıyla barış için, kardeşlik için konserler verirdi. Öyle büyük bir sanatçıydı o. Eşimin de söylediği gibi sanat birleştiricidir’ ifadesini kullandı.

Canlı yayınla Barış Manço şarkıları

Kral Tv ekranlarında canlı yayınlanan konserde başta Serkan Çağrı olmak üzere Cansu, Doğukan Manço, Fettah Can, Gökhan Tepe, Hakan Aysev, Keremcem, Linet, Mine mucur, Öykü Gürman,  Yavuz bingöl, Yonca Lodi, Zara Barış Manço ‘nun sevilen şarkılarını seslendirdi.

Gecenin notları

• Gecenin sunucusu Hakan Bilgin, Barış Manço’nun ‘Aynalı Kemer’ şarkısına ithafen, geceye aynalı bir kravatla katıldı.

Doğumgünü olan Yonca Lodi’ye sanatçı dostları sürpriz yaparak kuliste pasta kesti.

• ‘Ustaya Saygı’ gecesi festivalin sanat direktörü Serkan Çağrı’nın ‘Gibi Gibi’ şarkısını klarnetle seslendirmesiyle başladı. Hemen ardından ‘Anlıyorsun Değil Mi?’  ile sahneye çıkan Yonca Lodi ‘Bu güzel ülkenin en çok barışa ihtiyacı var. Bu gece barışı Barış’tan iyi kimse anlatamaz. Adam olacak çocuklar burada’ sözleriyle büyük alkış aldı.

• Hakan Aysev’in aryalarıyla söylediği ‘Dağlar Dağlar’ konsere renk katarken, Aysev ‘ Bir sanatçı ancak iyi bir insansa bir şeyler yapabilir. Barış Manço bu ülkeye çok güzel şeyler verdi’ dedi.

• ‘Gamzedeyim Deva Bulamam’ şarkısını seslendiren Linet, siyah transparan elbisesiyle dikkat çekerken, Zara barışı simgeleyen beyaz bir elbiseyle sahneye çıktı. Zara ‘Önce insan olmak gerekir. Anneannemin bir lafı vardı ‘Her elini kaldırdığında vurur, her diline geleni söylersen insanlıktan nasibini almamış olursun. Barış sadece ülkemiz için değil bütün dünya adına çok önemliydi’ diyerek sanatçı hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

• ‘Dıral Dedenin Düdüğü’ parçasını seslendiren Cansu, danslarıyla güzel bir sahne şovuna imza attı. Cansu ‘Eh Barış Abi... İnşallah çocukların olarak gerçekten adam olabilmişizdir’ mesajını verdi.

• ‘Kol Düğmeleri’ni söyleyen Yavuz Bingöl ise ‘Bu parçayı aramızdan ayrıldığında onun için yapılan bir albümde söylemiştim. Hatta Lale Hanım onun kol düğmelerini bana yollamıştı. Umarım barış ve kardeşliğin egemen olduğu daha güzel günlerde beraber oluruz’ dedi.

• Gecede Manço’nun bebekliğinden itibaren hayatını anlatan VTR’ler herkese kimi zaman duygusal, kimi zaman neşeli anlar yaşattı.  Doğukan Manço’nun babasının programına katılan çocukları kıskandığını ve yaş itibariyle kendisinin katılamadığını anlatırken ‘Batıkan programa katıldı. Ama şarkıyı yanlış söylemesi konusunda onunla anlaştım. O da beni satmadı’ sözlerini söylediği esnada, Batıkan Manço’nun ‘Adam Olacak Çocuk’ programında babasına ait ‘Domates Biber Patlıcan’ı, ‘Domates Salça’ olarak söylediği görüntüler herkesi kahkaya boğdu.

• ‘Adam Olacak Çocuk’un Mine Abla’sı Mine Mucur da çocuk korosuyla ‘Arkadaşım Eşek’ ve Rüya şarkısını seslendirdi. Mucur, ‘Yıllar sonra tekrar adam olacak çocuk ruhunu yaşıyorum. Barış Manço’nun ölümsüzlüğü tarihe geçer. Yerinde kimseyi göremiyorum İyi ki vardı’ cümleleriyle duygularını açıklarken sesi titredi ve ağlamamak için kendini zor tuttu.

• Kara Sevda şarkısıyla salonu coşturan Keremcem, seyirciye de bol bol eşlik ettirdi. Keremcem ‘Müzik, şarkı engellenemez. Barışa bu kadar ihtiyacımız olan zamanlarda söylenecek şarkılar, Barış Manço şarkılarıdır. İnşallah ‘Barış Manço’yla olduğumuz gibi barış içinde bir Türkiye’ görürüz’ deyince salondan ‘İnşallah’ sesleri yükseldi.

• Doğukan Manço da DJ performansı sergilemeden önce ‘ Ruhunu yanımda hissettiğimde ilaç ararım ve müzikte bulurum. Reçete ise Barış Manço olur. Ülke zor zamanlar geçiriyor. Ben yine reçeteyi Barış Manço’da buldum. Cumhuriyet’in 100. Yılı 2023 için yaptığı besteyi yeniden düzenledim’ diyerek özel bir gösteri yaptı.

• Gecenin sonunda Lale, Doğukan ve Batıkan Manço sahneye çıktı. Manço’nun üvey babası Muhittin Kocataş da Serkan Çağrı’dan plaketini aldı. Çağrı,  Kocataş’ın elini öperek saygısını gösterdi.

• Batıkan Manço’nun ‘ Bu geceyi çeşitli duygular içinde izledim, videoları izlerken kaç defa gözlerim yaşardı, kaç kez kahkaha attım bilmiyorum. Gülmekten ağlamaya kadar hangi duygu varsa hepsini yaşattı. ‘ cümleleri herkesi duygulandırdı.

Bora BAĞCIBAŞI
KRAL GRUBU MUHABİRİ

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!