HABERLER

Akıllı Telefon ile Göz Muayenesi!

Güncelleme: 10.12.2014 12:03

cover

Sağlık hizmetine ulaşamayan insanlar için mükemmel bir uygulama yaratıldı.

Her geçen gün hayatımıza daha çok giren mobil cihazlar, geliştirilen uygulamalar sayesinde birer sağlık tanı merkezine dönüşmeye başladı. Genelde bu uygulamalar gelişmekte olan ülkelerde ekipman ihtiyacını ortadan kaldırarak mevcut imkanlarla muayene yapılmasını amaçlıyor.

Uluslararası Göz Sağlığı Merkezi bu amaçla Peek Retina (Taşınabilir Göz Muayene Kiti) adlı bir uygulama geliştirdi. Uygulama herhangi bir aparata gerek olmadan göz muayenesi yapabiliyor. Bunu da standart göz muayene tekniklerini takip ederek yapıyor.

Londra Üniveristesi Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Strathclyde Üniversitesi ve NHS Glasgow Göz Hastalıkları Araştırma Merkezi ile birlikte çalışan uygulamanın yaratıcıları, yaptıkları ilk testlerden verimli sonuç almışlar.

5000 Kenyalıya Peek uygulamasıyla göz testi muayenesi yapılmış ve alınan sonuçlar bir sağlık merkezindeki göz muayenesiyle karşılaştırıldığı zaman aynı çıkmış.

Uygulama, coğrafi konuma göre hasta kaydı, görme duyarlılığı, görsel alan testi, renk körlüğü testi, kontrast hassasiyeti testi, katarakt taraması, retinal tarama, görüntü sınıflandırması şeklinde muayeneler sunabiliyor. Peek aynı zamanda, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi diğer durumları da tespit edilebiliyor.

Yakın zamanda Android bazlı tüm telefonlara indirilmesi beklenen uygulamanın yaratıcılarından Dr. Andrew Bastawrous’un yaptığı açıklamada, dünyada 39 milyon kişinin kör olduğunu, bunun %80’inin önlenebilir olduğu ama bir çok bölgede yaşayan insanların göz tedavisine ulaşamadığını söyledi.

The Indiegogo’da bağış yapanlar bu cihazı kendileri için 95 dolara satın alabilir ya da onların adına kullanılmak üzere bir sağlık görevlisine yollanmak üzere alabilirler. Cihazı evrensel hale getirebilmek için daha fazla yatırıma ihtiyaçları olduğu ve henüz Amerikan FDA’ının onayını almadıkları için de Amerika’ya yollayamadıkları belirtildi.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!