HABERLER

21.Altın Koza'da Muhteşem Açılış!

Güncelleme: 17.09.2014 13:04

cover

Kral Grubu Medya Sponsorluğunda Adana'da bu yıl 21’incisi düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nin açılışında Türk sinemasının 100’üncü yılı coşkuyla kutlandı. Kentte 21 Eylül’e kadar 10 salonda 205 filmin 515 gösterimle izleyiciyle buluşacağı festivalin açılışı, ’Türk Sineması 100 Yaşında’ temasıyla Merkez Park Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’de de gösterildiği dönemde hayli ilgi gören gençlik dizisi ’The O.C.’nin yıldızı Mischa Barton, Fatma Girik, Filiz Akın, Nuri Alço, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan, Mine Soley, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, Yeliz Yeşilmen gibi festival konukları kırmızı halıdan yürüdü. Güzelliği ve şıklığıyla dikkat çeken Mischa Barton hem vatandaşlardan hem de festival konuklarından büyük ilgi gördü. Yoğun bir davetli topluluğunun yer aldığı geceye Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz MHP Milletvekili Seyfettin Yılmaz ile Muharrem Varlı ile CHP Milletvekili Ümit Özgümüş de katıldı.

USTALAR ALKIŞLARLA ANILDI!..

Yekta Kopan ve Tülin Özen’in sunuculuk yaptığı kutlama gecesindeki konuşmalar, işitme engellilerin de anlayabilmesi için işaret dili uzmanınca çevrildi.

Festivalde yarışan filmlerle ilgili tanıtım sunumunun yapıldığı gecede Mischa Barton ve sonradan geceye katılan Adanalı Ferdi Tayfur, katılımcıları selamladı.

Türk sinemasına emek veren ve yaşamını yitirmiş usta isimlerle ilgili görsel sunumların yapıldığı gecede usta müzisyen Cahit Berkay, ’Film Müzikleri’ dinletisi sundu. Alkışlarla sahneye gelen Cahit Berkay, imza attığı ünlü film müziklerini seslendirirken festival konukları usta sanatçıya çiçekler atıp ayakta alkışladı.

SÖZLÜ'DEN TEŞEKKÜR!..

Gecede konuklara seslenen Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, bugüne dek Türk sinemasına katkı koyan herkese teşekkür etti. Katılımcılara ‘hoşgeldiniz’ diyen Sözlü, Altın Koza Festivali’nin 21’incisinin kutlandığını, ancak 45 yaşında olduğunu anlattı. Festivalin köklü bir geçmişinin bulunmasının rastlantı olmadığını aktaran Sözlü, "Bereketli toprakların sahibi hemşehrimiz Orhan Kemal’in de sinemamız gibi 100’üncü yaşı. Onu da rahmetle anıyoruz. Festivalin adını Altın Koza yerine, festivaller genelde yapıldığı yerlerle anılır. Festivalin adını ‘Adana Film Festivali olsa ne olur?’ Bunu sizin takdirinize bırakıyorum. Bunu değerlendirelim. Festivalin 21’incisini düzenliyoruz, ama desteğiniz olursa 36’ıncısını da ben düzenlemek istiyorum. Festivalin etkinliğini daha da arttırmak istiyoruz. Daha büyük ve samimi festivallerde buluşalım" dedi.

İŞTE FESTİVALİN MUHTEŞEM AÇILIŞI!

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Koray Avcı’dan Müzik Şöleni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!