HABERLER

Buray ile Özel Röportaj!

Güncelleme: 14.09.2015 15:54

cover

Albümdeki şarkıları sırf albüm dolsun diye yapmadım!
"Sen Sevda mısın" şarkımın başarısı beni çok şaşırttı!

Son dönemde Sony Music etiketiyle çıkardığı "1 Şişe Aşk" albümüyle dikkatleri üzerine çeken Buray müzik yaşamının ilk röportajını Kral POP TV'ye yapmayı tercih etti. Son klibi "İstersen" ve albümünde yer alan şarkıları ve detaylarını konuştuk.

Seni biraz tanıyalım. Nerede yaşıyorsun? Ne zamandır müzikle uğraşıyorsun. Müzik piyasasına girişin nasıl oldu?

Kıbrıs, Melbourne ve İstanbul arası bir üçgende yaşıyorum. Sanırım bu çıkış döneminde daha fazla İstanbul’da vakit geçireceğim gibi görünüyor. Kıbrıs’ta doğup büyüdüm. Ama son 7 senedir Avusturalya'da yaşıyorum. Müzikle beraber doğduğum için onunla hiç uğraşmadım. O benim, ben de O'yum zaten. Müzisyen bir aile içinde başka bir seçimim yoktu. Son yıllarda Türkiye müzik piyasasına besteci kimliğimle uzaktan da olsa bir giriş yapmıştım zaten. Gözde Ancel ile bestelerimizi Türkiye’deki sanatçılara ulaştırıyorduk.. Bu da bize kendi albüm projemin kapılarını açmış oldu bir nebze.

Son günlerde şarkıların listeri altüst ediyor. Albüm yapmaya ne zaman karar verdin? Bu birbirinden güzel şarkılar nasıl bir araya geldi.

"1 Şişe Aşk" albümüm 2 yılık bir projedir. Yaptığımız yüzlerce besteden kendi tarzıma yakın olanları seçtim ve kendi ruhumla yoğurdum. Aranjelerin hepsi bana ait. Sözler Gözde Ancel, müziklerin çoğu yine Gözde ile ortak çalışmalarımız. İlk başta aklımda albüm fikri yoktu. Avusturalya’da çok keyifli bir hayat tarzım vardı ve bunu bırakmak istemedim ilk başta. 2 sene önce doğru zamanın geldiğini hissettim ve olayları akışına bıraktım.

Albümündeki çıkış şarkın "İstersen" şarkısı ve klibi çok beğenildi. Bu kadar çok sevilmesini bekliyor muydun?

Şarkılarıma ve ruhuma her zaman güvenmişimdir. Takım arkadaşlarıma da öyle. Güzel bir başarıya and içmiştik zaten. Açıkçası başarının bu kadarı  bizi bile biraz şaşırttı.  İki üç hafta gibi kısa bir sürede, listelerde TOP 10’a 3 şarkı birden sokmak rüya gibi bir şey. Haftalarca arka arkaya en çok satın alınan şarkıların sahibi olmak benim için başıma gelebilecek en güzel şey.  Çevrende çalıştığın insanların enerjisi güzel ise, mutlaka yapılan ise yansır diye düşünüyorum. "İstersen" klibinin yönetmeni İmre Haydaroglu, profesyonel olması, çok sıcakkanlı, anlayışlı ve çok sabırlı bir şahsiyet. Çalışan tüm ekibe de bunu yansıtıyor. Çekim günü içerisinde çok güzel bir dostluğa da imza atmış olduk. İlk klibim zor şartlar altında çalışmamıza rağmen, hayatta yaşadığım en güzel tecrübelerden biri oldu.

Star TV’de yayınlanan "Çilek Kokusu" dizisinde "Sen Sevda mısın?" şarkına gelen tepkiler nasıl? Birçok kişi sosyal medyada şarkıya klipler yaptı bile sende yapmayı düşüyor musun ?

"Sen Sevda mısın?" şarkısı albüm içerisindeki şarkılardan bu kadar beğenileceğini hiç ummadığımız bir şarkıydı. Gerçekten bizi çok şaşırttı. Bunun sebeplerinden bir tanesinin hikaye ile şarkının uyumlu olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. İzleyicilerin nefeslerini tuttugu, iki aşığın arasindaki o ilk kıvılcım sahnesinde başlıyor şarkı ve o an, en güzel klipten bile daha anlamlı olabiliyor. Şarkının anlamını onlarca kat derinleştirebiliyor. Ben bile izlerken etkilendim diyebilirim. Şimdilik akustik bir perfomans yaparak ufak bir klip yaptik. Daha sade ve doğal bir canlı performans kaydettik  Dinleyiciler youtube’da Buray Vevo kanalımdan ulaşabilir. Ama insanlar şarkının güzelliğine doymuyorlar. Sosyal medyada en fazla okuduğum şey, insanların bıkmadan usanmadan onlarca kez arka arkaya bu şarkıyı dinlediği. Sanırım daha büyük bir müzik video projesini hak edecek ve klasikleşecek bir şarkı olma yolunda ilerliyor.

"Sen Sevda mısın?" şarkısının hikayesi çok merak ediliyor. Sevgiliye bir isyan mı yoksa yarım kalan aşk mı?

Şarkıyı yazarken Gözde Ancel'e "bu nedir, bu nasıl bir hikayedir?" diye sorduğumda bana yazdığı cevap buydu: "Kime bakar gözlerin bilinmez.. Bir sevda kokusu var üzerinde.. İçimde biriktirdiğim aşka dair her şey seni anlatmış sanki bunca zaman.. Neden hala şüphelerim, sen gerçekten sevdam mısın?" Sanırım sorunun cevabı çok derinlerde saklı. İçine girip kaybolabilirsiniz.

Müzik piyasında kalıcı olmak yeni şarkılar klipler üretmek zordur.. Senin planların nedir? Yeni albümler, klipler gelecek mi?

Tabii ki. Klişe olacak belki ama gerçekten öyle, 8 şarkının sekizi de benim çoçugum. Onları büyütüp en güzel şekilde dinleyenlerin kalbine yerleştirmek benim görevim. Önümüzde uzun bir yol var. Albümdeki şarkıları sırf albüm dolsun diye yapmadım. Her birinin üzerinde bir parçam var, yaşanmış bir hikayemiz var. O yüzden tek tek tüm şarkıları değerlendirmek isterim. Yeni klipler mutlaka gelecek. Yol ve rotamızı zaman gösterecek.

Sesin birçok sanatçıya benzetiliyor hatta bazı yorumlarda çok eskiden beri piyasada olan biriymiş gibi yorumlar var? Sen bu yorumlar için neler söyleceksin.

Yeni çıkan bir sanatçıyı tarif etmek için insanlar mutlaka birilerine benzetir. Bence bu iyi bir şey insanların kafasında müzikal karakterimi çizmek için belki de gerekli. Önemli olan kaliteli isimler olması. Lenny Kravitz'den Yalın'a, Bruno Mars'tan Kenan Doğulu'ya bir çok sanatçıya  benzetiliyorum. Her çıkan yeni şarkımda, dinleyici benden mutlaka birşeyler bulacaktır. Bu benzetmeler gün geçtikçe azalacaktır..

Artık insanlar özellikle kliple beraber tanımaya başladı. İnsanların yaklaşımı nasıl, başına ilginç bir olay geldi mi?

Kıvırcık saçlar yüzünden insanların beni toplum içinde farketmesi zor olmuyor. Bir kafede otururken albümü dinleyen birileri yanıma geliyor imza istiyor. Güzel bir duygu aslında.

Sana ulaşmak seni takip etmek isteyen müzikseverler nasıl ulaşabilir?

Sosyal medyadan bana ulaşabilirler. Takip etmek isteyenler Instagram, Twitter ve Facebook'tan   buraymusic  adresinden bana ulaşabilirler.

Seni canlı olarak ne zaman izleyebileceğiz?

1 Ekim'de Jolly Joker’de lansman konserimiz olacak. Kendi albümümün yanı sıra sevilen yerli / yabancı şarkıların coverlarını da yapacağız. "1 Şişe Aşk" isteyen herkesi bekliyoruz!


Bora BAĞCIBAŞI
KRAL GRUBU MUHABİRİ

İlgili Foto ve Video Galeriler

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Korkutan Paylaşım!
  cover
  Projenin İkinci Klibi Mehmet Erdem'den Geldi!
  cover
  Emre Aydın'la Çok Özel!
  cover
  Malkara'da Cem Belevi Coşkusu!
  cover
  Antalya'da Demet Akalın Rüzgarı!