HABERLER

Zehirli Noeller!

Güncelleme: 23.12.2014 14:38

cover

Sizi mutlu eden Yılbaşı süsleri pek de neşeli bir yerden gelmiyor.

Görünüşe göre Noel Baba’nın fabrikası Kuzey Kutbu’nda değil Çin’de. Uzakdoğulu işçiler parlak minik topları, ışıklı Yılbaşı şapkalarını ve kırmızı - yeşil temalı diğer tüm süsleri neşe içinde değil, zehir içinde üretiyor.

Çin’deki Yiwu kasabası, bu süslerin üretildiği başlıca yerlerden. Fabrikalardan birine uğrayan fotoğrafçı Toby Smith ve tasarım atölyesi Unknown Fields, dünyadaki tüm Yılbaşı süslerinin %60’ının üretildiği Yiwu kasabasının en büyük fabrikasına uğruyor ve dehşet verici koşulları gözler önüne seriyor.

Güvenlik ve sağlık açısından sıfır olanak sağlayan bu üretim tesisleri, her yaştan işçiyi her gün 12 saatlik bir zehir ve yüksek sıcaklık maratonundan geçiriyor. Bu yıl alıp belki seneye tekrar kullanmadığımız süsler onların sağlığını yitirmesine sebep oluyor. Tüketici bilinç çığırından çıktıkça daha fazla çalışıyorlar ve daha çabuk ölüyorlar.

Yiwu için Yılbaşı hazırlıkları eylül ayında başlıyor. Bütün yıl ise Cadılar Bayramı, Sevgililer Günü derken hiç durmadan öylece geçip gidiyor.

 

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!
  cover
  Berkay ve Koray Avcı'dan Karşılıklı Oyun Havası!