HABERLER

Selda Bağcan İle Özel Röportaj!

Güncelleme: 29.09.2015 15:15

cover

Mapushanelere de Düşmem Gerekiyormuş

40 yıllıksanat yaşantısına 400’ü aşkın şarkı sığdıran ve şarkılarıyla yurt içinde ve yurt dışında efsane olmayı başaran Selda Bağcan ile geçtiğimiz günderde evinde bir araya geldik. Usta sanatçı, 40 yıllık müzik kariyerinden yeni albümüne bir çok konuda sorularımızı yanıtladı. Şimdi dilerseniz birlikte selda bağcan’ın 40 yıllık müzik serüvenini birlikte yaşayalım.

‘’40 yılın 40 Şarkısı’’ Albümünü Müzikseverlerin Beğenisine Sundunuz. Albümünüzün İçeriğini Anlatır mısınız?

40 yıllık sanat hayatımda hit olmuş 40 eserden oluşan bir çalışma bu. 400’e yakın şarkı arasından seçtiğimiz 40 şarkı yer alıyor albümde. Bu albüm 2 cd veya 2 long play olarak satışa sunuldu. İçerisinde ‘’adaletin bu mu dünya’’,  ‘’çemberimde gül oya’’, ‘’ince ince bir kar yağar’’ gibi hit olmuş şarkılarım yer alıyor. Bu çalışmam 6 albümlük bir seri olarak, 240 şarkı içerecek şekilde yayınlanacak. Yani bu albümün biri, ikisi ve altısı olacak. Düşüncem bu şekilde.

Sanat Hayatınızda En Keyif Alarak Seslendirdiğiniz Şarkı Hangisidir?

44 yıllık  sanat hayatımda seslendirmeyi en çok sevdiğim şarkı, daha doğrusu performansımı beğendiğim şarkı sözleri Sezen Aksu’ya ait olan ‘’Ağlama Anne’’ şarkısıdır. gerçekten gecenin ikisinde bu şarkıyı ağlayarak söyledim.Bu şarkıyı gerçekten ağlayarak seslendirdim. Ayrıca sezen aksu çok sevdiğim bir insandır. sanatını da kendisini de çok severim.

Şarkılarımı Trans Halinde Seslendiriyorum

Albüm Kayıtlarında Şarkılarınızı Seslendirirken Özel Bir Hazırlığınız Oluyor mu?

Stüdyoya girerken şarkılara çalışmam. nasıl yorumlayacağımı da düşünmem. şarkıyı dinlerim, öğrenirim, spontane seslendiririm şarkıyı. Sanki trans haliyle seslendiririm şarkılarımı. Kendiliğinden oluyor. Daha sonra dinlediğimde ben bile şaşırıyorum.

Bir de Baktım Ben de Rock’çı Olmuşum

Bir çok dizide ve hatta oyunda kullanılan şarkılarınız var. sizin şarkılarınızı kullanarak sizinle düet yapan dünya starları var. bunun sırrı nedir?

Evet, amerika’da en çok sevilen ve izlenen dizilerden olan ‘’Beverly Hills’’ dizisinde ‘’İnce ince bir kar yağar’’ isimli şarkım benim sesimden kullanılıyor. ‘’Electronic Arts’’ firması da bu şarkıyı ‘’Shake 2’’ isimli oyununda kullanmıştır. Bir çok dünya starı şarkılarımı kullanıyor. Amerikalı ‘’Oh No’’ isimli rap şarkıcısı şarkımı kulanarak düet yaptı benimle. Daha da bir çok isim var Garmmy ödüllü.  Aslında yıllardır yurt dışında bir ünüm vardı. Çok konserlerim oldu bir çok ülkede. ama yıllar içerisinde şarkılarımla ve sesimle tanıştıkça insanlar farklı geldi çalışmalarım. Rolling Stone isimli dergi beni 100 yılın 100 divası içerisinde yer vermiş mesela. Yurt dışında beni rock’çı olarak tanıyorlar. Zaten konserlerimde de Boom Pam isimli rock grubuyla sahneye çıkıyorum. Onlarla birlikte sahnenede bir bakmışım ben de rock’çı olmuşum..

Aklımı Kaçıracak Gibi Oluyorum

20’li Yaşlarda Çıktığınız Bu Yolda Dünya Starı Olma Hedefiniz Var Mıydı?

Dünya çapında bir sanatçı olma hedefim hep vardı. Hedeflerimi de gerçekleştirdim. Bu hedefe ulaşmamdaki en önemli husus farklı sesim ve şarkılarım. mesela ‘’Yüzüklerin Efendisi’’ filminin Frodo’Su Elijah wood dedi ki: ‘’Selda Bağcan’ın sesini duyunca aklımı kaçıracak gibi oldum.’’ Haklı da... ‘’ben de bazen kendimi dinlediğimde bu tiz sese akıl kaçırılır, nasıl söylemişim ben bu şarkıyı’’ diyorum. Elijah Wood ekşi fest’15 kapsamında geldiği istanbul’da benimle  ile tanıştı. Benim hayranımmış kendisi., hayranlığını “seni seviyorum. sana tapıyorum Selda. Türk müziği ile beni tanıştırdığın için çok teşekkür ederim.” Sözleriyle dile getirdi bana. çok mutlu oldum.

Mapushanelere de Düşmem Gerekiyormuş

Çok zor Dönemler de Yaşadınız Hayatınızda. Özelikle 12 Eylül Dönemi... Neler Yaşadınız O Dönemde?

O bir dönemdi geldi geçti. Kabak benim başıma patladı. Ben protest bir şarkıcıydım. kitlelere göz dağı vermek için beni hapse attılar. Durum özetle bu... ama biraz daha yaşadıklarıma inersek 12 eylül’den 6 ay önce avrupa turnesinden dönmüştüm. Aslında biliyordum da 12 eylül’ün olcağını, bile bile geldim. Çünkü yasa dışı hiç bir şeyim yoktu. Şarkılarım da legaldi. Bana bir şey olmaz diye düşündüm. Ancak 6 ay sonra iş bana kadar geldi. Hapse atıldım. Pasaportuma 7 yıl el kondu. Alah’tan yurt dışında tedavi olmam gereken ölümcül bir hastalığım yoktu. Ruhi Su bu şekilde öldü biliyorsunuz. Yurt dışına yasaklı olduğu için tedaviye gidemedi. Ben de çok eziyet çektim. Kötü günler yaşadım. Ama mapushanelere de girmem gerekiyormuş. orası da hayatın başka bir yüzü. tecrübelendim..

Sahip Çıkan Arayan Soran Sanatçı Dostunuz Oldu mu O Dönemde?

Zeki Müren, gazeteden haberi alıp hapisten çıktığımda beni aradı. Sabahın 7’sinde. bu sebeple ona ayrı bakarım. ne kadar duyarlı bir insandı Zeki Müren. beni çok etkilemiştir bu olay.

Yasin ŞİŞMAN
KRAL GRUBU MUHABİRİ

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  35 Yıldır Aşk'la!
  cover
  Engelsiz Mikrofon Radyo Ödülleri Sahiplerini Buldu
  cover
  Nuray Hafiftaş Ölüm Yıldönümünde Anılıyor!
  cover
  Buse Varol, Alişan Çiftinin Bebekleri Dünya'ya Geldi!
  cover
  Doğu'nun Hikâyesi Müzikseverlerle Buluştu!