HABERLER

RTÜK O Programdaki Ölüm İstismarına 150 Bin Lira Ceza Kesti!

Güncelleme: 28.10.2014 05:53

cover

Ailenin aradığı yakınlarının öldüğünü bile bile ekranda buluşturma sözü veren TV programına 'ölüm istismarı' nedeniyle 156 bin TL ceza kesildi

Zeynep Kasımlıoğlu'nun sunduğu, Kanal D'de yayımlanan "Özledim Seni" adlı programa RTÜK'ten ağır ceza geldi. RTÜK kanala cezayı "ölüm istismarı" nedeniyle kesti. Çeşitli sebeplerle ayrı kalmış kimselerin hikâyelerinin işlendiği ve yakınlarını bulamayan bu kimseleri yakınları ile buluşturan programa RTÜK'ten ceza geldi. RTÜK Uzmanları tarafından hazırlanan raporda programın yayımlanan bir bölümünde kız kardeşine kavuşmak için programa başvuran bir ailenin hikâyesinin işlendiği, program ekibinin kayıp olan kız kardeşi bulmak için araştırmalar yaptığı belirtildi.

Ayrıca birçok görüşmelerin yayımlandığı programda Zeynep Kasımlıoğlu'nun "Ö.K.'nin tam 40 yıldır her yolu deneyip bulamadığı kardeşini biz bulduk, kardeşinin izini biz bulduk" şeklindeki ifadeleri daha sonra ailenin sevinç içinde kız kardeşlerine kavuşmayı beklerken kardeşlerinin ölüm haberini aldıklarının altı çizildi. Program ekibinin, kız kardeşin öldüğünü bildiği halde aileye kardeşlerine birazdan kavuşacakları ümidini işlediği ve aileyi duygusal travma içine sokarak kız kardeşin ölüm tutanağını okuttukları, insan ümidinin istismar edildiği gerekçesiyle rapor Üst Kurul'a taşındı. Uzman raporunda programın yayımlanan bölümünde "İnsan onuruna... aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" ilkesini ihlal ettikleri gerekçesiyle Kanal D'ya 156 bin TL para cezası kesilmesi kararlaştırıldı.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Türkü Sanat Hayatının 20. Yılını Sahnede Kutladı!
  cover
  Zara ve Rubato İlk Kez Aynı Sahnede!
  cover
  Yeni Dünyanın Eskimeyen Değeri, Radyo Daima Yeni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!