HABERLER

Radyo Dinleme Oranları Yükseliş Trendine Girdi!

Güncelleme: 18.09.2015 13:31

cover

URYAD Radyo Reyting Araştırması Sonuçları Açıklandı.

RADYO DİNLEME ORANLARI YÜKSELİŞ TRENDİNE GİRDİ
 

URYAD A.Ş. ve Nielsen tarafından her ay en az 5 bin hane ve 7500 birey ile yapılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Ağustos 2015 sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçları ülke genelinde radyo dinleme oranlarının Temmuz 2015’e göre yükseliş trendine girdiğini ortaya koydu.

URYAD A.Ş. Genel Müdürü ve URYAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Olcay Akay: “Radyo Reyting Araştırmamızın Ağustos 2015 sonuçlarını elde ettik. Sonuçlar, her yıl yaz aylarında metropollerde radyo-TV erişim oranlarında yaşanan düşüşün tersine döndüğünü gösteriyor. Temmuz 2015’e kıyasla radyo dinleme oranlarında Ağustos itibariyle ülke genelinde yaklaşık yüzde 3 oranında artış meydana gelmiştir. Bununla birlikte sosyo-ekonomik gruplar özelinde sonuçları incelediğimizde grup içinde en yüksek radyo erişim oranının yine AB grubunda olduğunu görüyoruz.” dedi.

Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, URYAD A.Ş. ve Nielsen tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır. Araştırmanın sonuç sıralaması, URYAD A.Ş.’ye üye olan kanallar arasında yapılmaktadır.

Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kayıtlarına göre ulusal radyo olarak kabul edilen (R1) radyolar arasındaki dayanışmayı sağlamak amacıyla, Nisan 2013’te kuruldu. Derneğin misyonu, frekans tahsisi sorunlarına çözüm bulmak, radyoculuğu geliştirmek, mecra olarak radyonun reklam ve tanıtımı için çalışmak, radyo mecrasının reklam yatırımlarından aldığı payı büyütmek için gerekli pazarlama faaliyetlerini yürütmek ve saygınlığını artırmaktır. Ayrıca ulusal radyoların resmi kurum ve kuruluşlar ve diğer meslek birlikleriyle olan problemlerine çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yapmaktır. URYAD, bu amaçlar doğrultusunda başta RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla uyumlu ve koordineli şekilde çalışmaktadır.
Yönetim Kurulu:
İlhan UZUNDURUKAN Başkan
Olcay AKAY Başkan Yardımcısı ve URYAD A.Ş. Genel Müdürü
Şebnem HOŞCAN Başkan Yardımcısı
Abdullah ÖZDOĞAN Başkan Yardımcısı
Sinan ERGÜN Sayman
Ebru Kapıcıoğlu Genel Sekreter
www.uryad.org.tr

URYAD A.Ş.

Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nin %100 iştirakiyle kurulan URYAD A.Ş; radyolar arasındaki dayanışma ve yardımlaşmayı sağlayarak menfaat dengesini korumak, radyo sektörünü nicel anlamda büyütmek, sektörün yapısal sorunlarına eğilmek, reklam yatırımlarında radyo mecrasının payının büyümesine katkıda bulunabilecek pazarlama faaliyetlerini yürütmek ve sektörün kullanımına sunmak üzere “tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir” esaslarına uygun Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nı gerçekleştirmek üzere kurulmuştur.
URYAD A.Ş. Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nı bu alanda 1968’den beri uluslararası deneyime sahip Nielsen’e yaptırıyor. URYAD Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, 5.000 hanelik panel üzerinde mevzuat ve yönetmeliklere uyumlu olarak, kalite güvenlik standartlarını takip ederek yürütüyor. Araştırma yöntemi olarak, 7.500 bireyle bilgisayar destekli telefonla arama (CATI) sistemi kullanılıyor.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!
  cover
  Berkay ve Koray Avcı'dan Karşılıklı Oyun Havası!
  cover
  Bülent Ersoy Yurtdışı Turnesine Çıkıyor!
  cover
  Bedia Akartürk Hastaneye Kaldırıldı!