HABERLER

Oktay Üst'ten En Havalı İlk Solo Konser!

Güncelleme: 19.10.2015 18:12

cover

“Efil Efil” türküsü ile iyi bir çıkış yakayan Oktay Üst'e 20 Ekim Salı günü Jolly Joker sahnesindeki ilk solo konserinde Birol Topaloğlu, Şevval Sam, Resul Dindar, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu ve Erdal Bayrakoğlu eşlik edecek.

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Oktay Üst, 20 yıllık müzik çalışmalarını sanatçı dostları olan usta isimlerle birlikte seslendirecek. İlk çocukluk yıllarında ünlü kemençe virtüözü merhum Ahmet Güngör’ün kemençesinden ninniler ve Lazca ezgiler dinleme şansına sahip olan genç sanatçı, ilk solo çalışması “Efil Efil” türküsü ile iyi bir çıkış yakaladı.

Oktay Üst, ses ve bağlama sanatçısı Emine Özgürbüz’den aldığı eğitimle müzik hayatına başlamış. 1997 yılında Laz müziğimin en önemli temsilcilerinden Birol Topaloğlu ile tanışarak otantik Karadeniz müziği çalışmaları yaptı. 2002 yılında Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarına girdi. Aynı yıl TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün açmış olduğu Akit’li kemençe ve kabak kemane sınavını da kazanarak 3 yıl boyunca okul eğitimiyle TRT’nin çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı. Daha sonra üzerinde yoğunlaştığı kemençe ile çeşitli grup ve sanatçılara eşlik etti.

2007-2014 yılları arasında Şevval Sam’a kemençesi ile eşlik ederken, Karadeniz müziğinin en sevilen gruplarından Karmate’yi müzisyen dostlarıyla hayata geçirdi. 2013-2014 yıllarında “Karadeniz’e Kalan 1 ve 2” projesini hazırlayarak Karadeniz müziğinin everensel boyutlara taşınmasına, yeni seslerin ve değerleri fark edilmeyen türkülerin tanınmasına ayak oldu.

2013 yılından itibaren çalışmalarına yalnız devam eden üst, kemençe, perküsyon ve bağlama çalıp aynı zamanda kendi derlediği ve bestelediği türküler üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!
  cover
  Berkay ve Koray Avcı'dan Karşılıklı Oyun Havası!