HABERLER

Lena Chamamyan Türkiye’ye Geliyor!

Güncelleme: 05.05.2015 17:50

cover

6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri sıradışı sanatçılarla devam ediyor…

Etnik Caz müziğin büyüleyici ismi Lena Chamamyan, Kral TV medya sponsorluğunda Türkiye’ye geliyor!

Suriye’nin ödüllere doymayan sesi Lena Chamamyan,15 Mayıs 2015 Cuma gecesi İstanbul Kongre Merkezi’nde sevenleriyle buluşacak. Chamamyan, oryantal klasik müzik ile modern dünya müziği arasında kurduğu köprüyle müzik çevrelerince etnik cazın büyüleyici sesi ve Ortadoğu’nun kendi tarzını yaratan birkaç kadın sanatçısından biri olarak anılıyor.

Dünyanın sıradışı sanatçılarını Türkiye’de sevenleriyle buluşturan 6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri’nin yeni konuğu, caz ve klasik Ermeni müziğini harmanlayarak özgün bir tarz yaratan Ortadoğu’nun buğulu sesi Lena Chamamyan olacak. Chamamyan, Ortadoğu’nun şarkı sözü yazan, prodüktörlük yapan, enstrüman çalan  kadın sanatçılarının başında geliyor.

15 Mayıs 2015 Cuma gecesi İstanbul Kongre Merkezi’nde sevenleriyle buluşacak olan Lena Chamamyan, oryantal klasik müzik ile modern dünya müziği arasında köprü kuruyor ve özgün müziğiyle kendi tarzının öncülüğünü yapıyor. Kadın olmanın zor olduğu coğrafyalarda büyüyen sanatçı, müziği aracılığıyla folklor şarkılarına modern tarz ve aranjmanlarla hayat katıyor. Müziğinde yersizlik, yurtsuzluk hissini ve memleket özlemini hissettiren sanatçı yaptığı müziğinin tam olarak yaşadıklarının bir yansıması olduğunu söylüyor.

Başarılarla dolu kariyer
Sufi, Hint ve Türk Halk Müziği’nden etkilenen Chamamyan, kariyerine 5 yaşında verdiği konserle başladı. Ermeni asıllı Suriyeli sanatçı, ilk çıkış albümü Hal AsmarEllon’la2006 yılında Mısır'da Kültürel Kaynak Ödülü'nü ve Radyo Monte Carlo Orta Doğu Ödülü'nü aldı. 2008 yılında Avusturya basını tarafından, “dünya müziği şarkıcısı” dalında beş yıldız verilen Lena Chamamyan, 2011 yılında ise Arabian Business (Arap İş Dünyası) Dergisi tarafından da Arap dünyasındaki en etkili 500 kişiden biri olarak gösterildi. Kültürel çalışmalara aktif şekilde destek veren ve savaş karşıtı projeler üreten sanatçının 2006 yılında çıkarttığı Hal AsmarEllon ve bundan bir yıl sonra çıkarttığı Shamat’ın yanı sıra 2013’te çıkarttığı Ghazal El-Banat adlı 3 albümü bulunuyor.

Lena Chamamyan’ın eşsiz performansını izlemek için; biletler Biletix gişeleri ve www.biletix.com’da...
Avea’nın altı yılda geleneksel ve moderni, yerel ve küreseli harmanlayan, dünyanın pek çok farklı ülkesinden toplam 30 farklı sanatçı ve grubu Türkiye’de müzikseverlerle buluşturduğu “6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri” ilerleyen günlerde sürpriz isimlerle devam edecek!

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Türkü Sanat Hayatının 20. Yılını Sahnede Kutladı!
  cover
  Zara ve Rubato İlk Kez Aynı Sahnede!
  cover
  Yeni Dünyanın Eskimeyen Değeri, Radyo Daima Yeni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!