HABERLER

Herkes Onu Gariban Zannediyordu, 1 Trilyonu Varmış!

Güncelleme: 30.09.2014 10:06

cover

Konya'da 'poşetli dede' olarak bilinen Mehmet Keleş kazada hayatını kaybetmişti.

Halk arasında ’Garip’ veya ’Poşetli dede’ olarak tanınan ve manevra yapan otobüsün altında kalarak yaşamını yitiren 75 yaşındaki Mehmet Keleş’in, iki kamu bankasında yaklaşık 1 milyon 100 bin lirası olduğu ortaya çıktı. Çevredekilerin verdiği paraları toplayan Keleş’in, zaman zaman takım elbise giyip bankaya giderek para yatırdığı da öne sürüldü.

Konya'da sokaklarda yaşayan kıyafetinin üzerine üşümemek için poşet giyen 'Garip' veya 'Poşetli dede' olarak tanınan yaşlı adam geçen cumartesi günü yolcu otobüsü çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Polis de 'Poşetli dede'nin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı. Yapılan araştırmada bu kişinin Çorum nüfusuna kayıtlı 75 yaşındaki Mehmet Keleş olduğu 3 kız kardeşinden 2'sinin de öldüğünü tespit etti.

'SIR PERDESİ AYDINLANDI "

Araştırmayı derinleştiren polis, Mehmet Keleş'in iki kamu bankasındaki hesabında yaklaşık 1 milyon 100 bin lira parası olduğunu saptadı. Çorum'da iki evlilik yapan Mehmet Keleş'in, çocuğu olmadığı ve iki eşinden de boşandığı öğrenildi. İkinci eşinin ise Keleş'in sokaklarda dilencilik yaptığı için evi terk ettiği ve başka bir erkekle yaşamaya başladığı ve daha sonra sevgilisi tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.

Mehmet Keleş'in, eşi evi terk ettikten sonra Çorum'dan ayrılıp Ankara, İstanbul ve İzmir'de sokaklarda yaşadığı; 34 yıl önce de Konya'ya geldiği öğrenildi.

Keleş'in, zaman zaman takım elbise giyip bankaya giderek para yatırdığı, bazen de tanıdığı esnafa para yatırttığı öne sürüldü. Çevredeki esnaf, Keleş'e temiz kıyafetler verdiklerini, ancak onun bunları çıkarttığını iddia etti.

YEĞENİ, DAYISININ ÖLDÜĞÜNÜ TELEVİZYONDAN ÖĞRENMİŞ

Çorum'da yaşayan ve Mehmet Keleş'in yeğeni olduğunu belirten 57 yaşındaki Hatice Erda, dayısı Mehmet Keleş'in öldüğünü televizyonda haberlerden öğrendiğini söyledi. Ardından Ankara'da yaşayan Hatice Erda'nın kardeşi 55 yaşındaki Sevim Arslan ile birlikte dayısını cenazesini almak için Konya'ya geldiklerini, annelerinin ise yıllar önce öldüğünü ifade eden Erda, "Televizyonda haberleri izlerken öldüğünü öğrendim. Kısa süre sonra dayımın öldüğüne dair telefon geldi. Sonra Ankara'daki kız kardeşimle birlikte cenazeyi almak için Konya'ya geldik" dedi.

DAYISINI 34 YIL ÖNCE GÖRMÜŞ

Dayısı Mehmet Keleş'i en son 34 yıl önce gördüğünü belirten Erda, "Dayım, askerden geldikten sonra psikolojisi bozulmuştu. İki evlilik yaptı ve ayrıldı. 1972 yılında İstanbul'a benim yanıma geldi. Bir süre kaldı. 34 yıl önce de Konya'ya geldi. 34 yıldır da ben hiç görmedim" diye konuştu. Dayısı Keleş'in, bankadaki hesabındaki parasından haberdar olmadıklarını belirten Erda, yolda gelirken kız kardeşinin yayınlanan haberlerden öğrendiğini kaydetti. Erda, "Bizi parası ilgilendirmiyor. Cenazemizi alıp, memleketine götürmek istiyoruz. Annesi ve babasının yanına dayımızın cenazesini defnetmek istiyoruz. Şu an sadece teyzem ve yeğenleri hayatta" dedi.

EŞLERİNDEN AYRILDIKTAN SONRA KÖYE VE HAYATA KÜSTÜ

Dayısı Mehmet Keleş ile Konya'da 3 kez görüştüğünü belirten yeğeni Sevim Arslan ise şunları söyledi:

"Ablam ve annem ile daha önce Konya'ya 3 kez geldik. Hatta en son geçen Kurban bayramında geldik. Çorum'a götürmek istedik. Ancak gitmek istemedi. Eşlerinden ayrıldıktan sonra köye ve hayata küstü. Konya'da da kaldığı her hangi bir yer yoktu. Onu sokaklarda buluyorduk. Köyde de eski bir evi vardı ve yıkıldı. Bir kaçta küçük tarlası var. Borcumu var, parası mı var, hiç bilgimiz yok. Sadece cenazemizi alacağız"

Mehmet Keleş'in cenazesinin ise kız kardeşi Zeynep Yar'a teslim edileceği öğrenildi.
Halkın 'Garip' ve 'Poşetli dede' olarak tanıdığı Mehmet Keleş'ten geriye ise sosyal paylaşım sitelerinde atom bombasını anlattığı görüntüleri kaldı.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Türkü Sanat Hayatının 20. Yılını Sahnede Kutladı!
  cover
  Zara ve Rubato İlk Kez Aynı Sahnede!
  cover
  Yeni Dünyanın Eskimeyen Değeri, Radyo Daima Yeni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!