HABERLER

Hadise: 'Beni Kıran Bir İnsanı Hayatımda İstemem!

Güncelleme: 09.12.2014 14:47

cover

‘’Tavsiye’’ isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sunan Hadise ile geçtiğimiz gün keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Hadise yeni albüm hazırlığında neler yaşadığını, şarkılarını nasıl seçtiğini,  projelerini, hayallerini ve hatta özel hayatını konuştuk. Baba evinde prensesler gibiydim diyen Hadise’ye Türkiye’de yaşadığı hayatı konuştuk. Hadise ‘’ Bu konuda gerçek hayatta kendinden emin olan bir insanım. Beni kıran, beni inciten bir insanı hayatımda istemem.  Gerçekten aşk ilişkilerine de ben böyle bakıyorum. Babam anneme nasıl davrandı, ya da babam bana nasıl davrandı bir erkek olarak,  bunu ben karşımdaki kişiden de bekliyorum açıkçası... Bu yüzden "baba evinde prenses gibiydim’’ lafı bence çok önemli’’ dedi.


Röportaj: Emin Babacan


Single olarak düşündüğünüz "Tavsiye" isimli şarkınız nasıl albüme dönüştü. Bu süreci anlatır mısınız?
Tavsiye bir yıl önce single olarak çıkacaktı. Hatta tüm çalışmaları tamamlanmıştı. Kapak resimleri bile çekilmişti.Tavsiye singleının çıkmaması tamamen benimle alakalı. Albüm olmasını istedim. Stüdyoya girdim ve şarkı dinlemeye başladım. Yavaş yavaş şarkılar oluşmaya, toparlamaya başlayınca da artık albüm için hazırım dedim. Böylece bir albüm oldu. Sevenlerim bu şarkıyı uzun süre beklediği için birincisi albümün ismini de "Tavsiye" yapmak istedik, ikinci neden ise bu albüm tavsiyeler ile dolu olduğu için başlıbaşına bir konspete uygun oldu.

‘’Prenses kadını güçlü gösteren bir şarkı’’

Albümde yer alan şarkılara baktığımız zaman hepsi bir slogan gibi. Şarkıları özellikle mi seçtiniz?

Kesinlikle... Şarkı seçerken sözlere dikkat ediyorum. Altyapı, soundu tabii ki önemli ama sözler bana hitap etmeli, beni anlatmalı... Daha önceki çalışmalarımda "Delioğlan" da , "Aşk Kaç Beden Giyer" de , "Mesajımı Almıştır O" da klip çekmek istediğim şarkılarda bunu arıyorum. Şimdi "Prenses’’ çıktı. Prenses isimli şarkıda da çok güzel sözler var. Kadını çok güçlü gösteren bir şarkı oldu.

"Tavsiye" albümünde şarkı sözlerinde "Hayatını Yaşa", "Kafana Bir Şey Takma", "Mutlu Ol’’, "Yaşamın Keyfini Çıkar" gibi sözler mevcut... Hayatınızda bu albümle neler değişti?

Albümün ilk sayfasında önsöz de bir yazı yazarım. "Aşk Kaç Beden Giyer’’ albümündeki önsöze bakıp bu albümün önsözüne baktığın zaman çok büyük fark var. İlk oradan başlamak lazım. İkincisi şarkılar tabii ki... Aralarda dağlar kadar fark var. O dönem bambaşka bir Hadise’ydim. Zor bir dönem geçirmiş bir Hadise olarak güçlü bir albüm ile ön plana çıkmaya çalıştım. Bu kez de çok tecrübe edinmiş, kendini seven, kendisine inanan, kendisine güvenen bir genç kadın olarak bu albümü ablamla birlikte yaptık. İlk defa ablamla yapımcılık yaptık. Bu da benim için çok büyük bir tecrübe oldu. İlk defa iş kadını kafasıyla bir albüme attım kendimi. Zor muydu?  Evet... Aradan üç yıl geçti. O üç yılda ben kendimi geliştirdim, rahatlattım. Çünkü çabuk paniğe kapılan birisiyim. Bu üç yılda bunlara çalıştım. Sanırım bunun sonucu da albüme yansıdı. Hem şarkı olarak, hem de duygu olarak.

"Bazen kendimden bile sıkılabiliyorum."

Her albüm çalışmanız bir ilk oluyor. Bu albümde de yapımcı kimliği ile siz görüyoruz?

Her albümde ilkleri yaşamak çok önemli... Yeni bir şey olmayınca çalışmak bana sıkıcı geliyor. Hep aynı şeyler; stüdyoya giriyorsun, bir şarkı okuyorsun, geçiyorsun başka bir stüdyoya resim, klip çekiyorsun. Konseptler ve şarkılar farklı ama sonuçta yaptığın şey aynı.  Ben hep farklılık arıyorum. Çünkü burcum terazi ve bu yüzden çok çabuk sıkılabiliyorum her şeyden... Bazen kendimden bile sıkılabiliyorum. Ben kendimden sıkılıyorsam insanlar nasıl bana bakıyor diye soruyorum kendime. Bu yüzden bence yenilikler çok önemli. Bu albümde de böyle bir ilk ve yenilik yapmak istedim.

Albümde slow şarkı olarak "Bu Aralar’’ dikkat çekiyor. Şarkı da şöyle bir söz var "Sadece Kendime Yabancıyım’’ ... Hadise yabancı mı kendine zaman zaman anlamıyor mu kendini?

"Bu Aralar’’ biraz duygusal bir şarkı. Albüme pek fazla slow şarkı koymayı düşünmüyordum ama bende çok fazla duygusal biri olduğum için tercih ettim. Her insan bir şeyler yaşabiliyor hayatında; ilişki olarak ya da ayrılıklar olabilir. İş, arkadaşlık veya özel hayat olabilir. Bu şarkı bana hayatımda yaptığım çok şeyi hatırlatıyor. "Bu Aralar’’ kimseye bir sitem değil... Bazen gereksiz yere kendimizi panik atak durumuna sokabiliyoruz.

"Çok çabuk kalp kıran biri değilim."

Özel hayatınız da insanların hatalarını söyleyebilir misiniz?

Hiçbir zaman bir insanın kalbini kırmak istemem. Bu konuda çok dikkatliyimdir. Bende kalbimi kırısnlar istemem. Hiç kimseyi incitmeden bir şeyleri dile getirmeyi severim. Bazen getiremesem de bir şekilde ya ablamı ya da kardeşimi devreye sokarım. Çünkü kalp kırmak dünyada yapabileceğin en kötü şey... Çok çabuk kalp kıran biri değilim.

"Prenses şarkısında erkekleri köşeye sıkıştırıyoruz"

Baba evinde Prenses gibi miydiniz?

Biz bu şarkıyı Gökhan Şahin ve Emrah Karaduman’dan rica ettiğimizde kadınları güçlü gösteren bir şarkı istedik. "Mesajımı Almıştrı O’’ şarkısı da Gökhan Şahin’e aitti. Orada da kendinden emin bir genç kadını duyuyorduk. Bu şarkıda da "Benimle savaşma, kadının gücünü hafife alma, erkeklik gururun vardır sanırım’’ diyerek erkekleri köşeye sıkıştırıyoruz. "Benimle oynarsan ben seni mahfederim’’ diyoruz bu şarkıda.  Çünkü biz babamızın evinde prensesler gibi yaşarken birden yıllar sonra hayatımıza bir erkek giriyor ve "sen beni kıramazsın, sen bana şunu bunu yaşatamazsın çünkü ben babamın evinde böyle şeyler yaşamadım." diyoruz.

Dört kardeşsiniz en küçük kardeşiniz erkek diğer kardeşleriniz kız. Bu durumda siz prenses olduğunuzda evde sorunlar oluyor muydu?

İlginçtir evde prenses Derya’dır. Hatta lakabı da Prenses’ti. Ben Hadise, Hülya Hülya’dır ve Derya Prenses’di. Halen annem Derya’ya prenses diye seslenir.

Küçükken kahramanınız kimdi?

5-6 yaşlarım aklıma geliyor. Kahramanım annem ve babamdı. Babam işten gelince hep ona deli gibi sarıldığımı hatırlıyorum. Babamın beni havalara attığını hatırlıyorum hatta öyle bolca resmim var. Babamı çok güçlü bir erkek olarak görüyordum hayatımda, annemi ise her şeyi yürüten güçlü bir kadın. Her şeyi  düzenleyen, dört çocuğuna bakan güçlü bir kadın. Her şeyi elinden geldiğince başaran güçlü bir kadındı annem benim için. İkisi de benim için en güçlü insanlardı.

Bu sene Hadise’de anne özlemi hat safadaydı sanırım. Allah ayırmasın hep beraber turneye bile çıktınız. Anlatır mısınız neler yaşandı?

Yaz başında Kral Pop Medya Sponsorluğunda Fanta Gençlik Turnesine çıktık. Bugüne kadar annem 5-6 konserime gelmiştir. Bu yaz çok seyahat etmem gerekiyordu turneden dolayı annemde Türkiye'deydi. Annemi bizimle gelmesi konusunda ikne ettim. O da bizi kırmadı yüzde 80 konserlere katıldı. Sahne üstü sol tarafta beni izledi. Onu görmek beni mutlu ediyor. O gelince sahnem daha iyi oluyor, onu hissediyorum. Turnenin bitmesine üç konser kala onu sahneye çıkardım. O benim için çok önemli ve onure etmek istedim. Hayatımda onu sahneye çağırdığımı hatırlamıyorum. Böyle müthiş bir turnede böyle müthiş bir seyircinin karşısında ona o duyguları yaşatmak istedim. O da utanarak çekinerek sahneye geldi. Beyaz bir kıyafet vardı üzerinde melek gibiydi. Bütün anneler için bir alkış istedim sağolsun seyircide kırmadı beni. Yıllar geçse de bu anımı unutmayacağım.

‘’İstisna’’ isimli şarkıda iki farklı Hadise’yi yaşıyor gibisiniz. Hayalini kurduğunuz dünya hangisi?

Herkesin çok mutlu, huzurlu ve sağlıklı olduğu bir dünya. Basit ve klişe bir cevap olabilir ama benim hayal kurduğum dünya böyle. Savaşsız, kadınların dövülmediği bir dünya.

Sizden İngilizce bir albüm bekleniyor. İngilizce albüm çıkaracak mısınız?

İngilizce albüm gelecek. Bu istediğim bir şey gerçekten. "Tavsiye’’ albümünü yapmak istiyordum. Bu albümün promosyon çalışmaları devam ederken İngilizce şarkılara konsatrasyonum başladı. İngilizce şarkı söylemek ile Türkçe şarkı söylemek arasında bir sürü fark var. Sesinizi kullanma tarzınız farklı, Türkçe’de kullandığımız o nağmeler veya düz söylediğimiz o cümleleri İngilizce de kullanamıyoruz. İngilizce'de bir cümleyi istediğin kıvama getirebilirsin. Hiç kimse sana neden bunu yaptın demez. Saygın yok mu besteciye, bu hiç olmamış demez kimse... Bu İngilizce'de mümkün, Türkçe’de mümkün değil. Türkçe'de nağmeyi abarttığın zaman nağmeyi çok abarttın derler.  Burada melodiden çıkamazsın istediğin gibi cümleyi uzatamazsın diyebiliyorlar. İki farklı kültür ve iki farklı dil. İki dili karşı karşıya getiremeyiz. İngilizce söylerken bambaşka bir Hadise çıkıyor içimden. Türkçe söylerken de bambaşka bir Hadise. İkisi de çok farklı, İngilizce söylemeyi çok seviyorum.

Müzikte birlikte çalışmak istediğiniz isim kim ? 

En büyük hayalim Prince... Prince’nin sağlığına bir şey olmadan tanışsam bile yeter. Çok büyük bir hayranıyım.

Özel günlerde sahneye çıkmak sizi rahatsız eder mi?

Özel günlerde sahneye çıkmak beni hiçbir zaman rahatsız etmedi. Ben kendi doğum günümde bile çalıştığımı hatırlıyorum. Sevgiler günü ve yılbaşı önceden planladığın bir şey olur "Ben yılbaşında çalışmak istemiyorum çünkü arkadaşlarımla bunu yapmak istiyorum demek’’ başka.  Ama anlaşma yapılır ondan sonra hayatına biri girer ve "yılbaşında neden çalışıyorsun, biz beraber olmayacak mıyız"  diyemez. Ben bunu açıkçası kabul etmem. Çünkü ondan önce yapılmış bir anlaşmaysa ondan sonra hayatıma giren bir insanın bu konuda beni engellemesi bana etik gelmiyor. Bunu bende yapmam karşı tarafa, ondan da aynı şeyi beklerim.

Geriye dönüp baktığınızda keşkeleriniz oldu mu?

Keşkelerim çok fazla yok. Her dönem bir şeyler yaşamak zorundayız. Geçmişte yaptığım projeleri belki bir daha yapmam ama o dönem için iyi bir projeydi derim.  Bir insanın geçmişi şu anki kimliğimiz için çok önemli. Bütün o şeyleri yaşamasaydım belki şu anki Hadise olamazdım. Benim keşkelerim kendimle ilgili. Mesela çok kafaya takmasaydım dediğim çok oluyor. İstediğin kadar kafana tak, ağla, eve kapan hayat devam ediyor.

Bu yaz konser turnenizde seyirci ile nasıl bir empati kurdunuz?

Turne başlamadan iki üç hafta önce albüm çıktı. Hangi şarkıları söylesek, nasıl bir koreografi hazırlasak derken biraz zorlandık açıkçası... Çünkü bir albümün bilinmesi biraz vakit alan bir şey. Özellikle kliplendirilmeyen şarkıların çok çabuk ön plana çıkması normal değil. Biz buna göre repertuvarımızı ayarladık. "Nerdesin Aşkım’’ ile çıkış yaptım. Gittiğim her ilde inanılmaz ilgi gördü şarkı. Şarkılarım ezberlenmişti. Bir kere her ilde inanılmaz enerjik bir seyirci vardı. Bu turnede yorulduğum kadar sanırım hiçbir konserde yorulmadım. Konser turnesindeyken bir televizyon programı da çekiyorduk. İki günde dört kez uçağa bindiğimi hatırlıyorum. Bu beni yordu. Sahneye çıkmak veya çekimde olmak beni yormaz. 

Yeni albüm ile birlikte yeni kareografi çalışmaları ne kadar sürdü?

Bu turne için ön çalışma çok uzun sürdü. Aylar önce ilk başta müzik konuşuldu. Müzikler hazırlandı, introlar outrolar, repertuvarda bazı şarkıları çıkardık, yenilerini ekledik, sıralamayı tekrar gözden geçirdik. Ondan sonra dans koreografileri başladı. O dönem ben ayağımı sakatladım. O dönem hiç açıklamak istemedim. İlgiyi sağlığıma veya ayağıma çekmeyi istemedim. Ayağım sakatlanınca doktor yatmak gerektiğini söyledi. Bu ayak dinlemeli dedi. Sahnede bu yüzden hiç topuklu giyemedim. Ayağımda özel yapım bir bileklik vardı. Topuksuz sahneye çıkan bir insan olmadığım için benim için bambaşka bir dünyaydı. Topuksuz sahnede dans etmek sağdan sola hareket etmek rahat oldu. Sahnede koştum bunu topuklularla yapamıyorsun ama hissiyat olarak topuklularla kendimi daha rahat hissediyorum.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!
  cover
  Berkay ve Koray Avcı'dan Karşılıklı Oyun Havası!