HABERLER

Flaş! İşte Cem Garipoğlu'nun Mezar Taşına İsim Yazılmamasının Sebebi!

Güncelleme: 15.10.2014 10:36

cover

Münevver Karabulut'u öldüren ve cezaevinde intihar eden Cem Garipoğlu'nun mezar taşına ismi yazılmadı. Bu durum, özellikle sosyal medyada "öldü gösterilip kaçtı mı" gibi söylentilere yol açtı. Oysa,  Osmanlı imparatorluğunda cellatların mezarlarına uygulanan bir gelenek bu.

Osmanlı İmparatorluğu'nda cellat mezarları ayrı olur, dikilen bir arşınlık taşlara da isim yazılmazdı. Deniz kabuklarının oluşturduğu kalkerden kesilen taşlar, üçüncü sınıf olarak bilinirdi. Cellat taşlarına isim yazılmamasının anlamı gayet açık olup, şahsa yapılacak bir bedduayı engellemek amacı taşıyordu. Zaten yaşarken yeterince beddua alan celladın, ruhunun "öteki tarafta" rahat etmesi amaçlanıyordu.

Osmanlı´nın lanetli ölüm melekleri

Garipoğlu'nun mezar taşına isim yazılmaması bu uygulamayı akla getirdi. Mezar taşınının yazısız oluşu, herhangi bir tahribat yapılmasını ya da Cem Garipoğlu adına beddua edilmesini önleme isteği olarak ön plana çıktı. Yazısız mezar taşı, Cem Garipoğlu'nun "ölmedi, hapisten kaçırıldı" iddialarına da bir yanıt olarak görülebilir. (Cumhuriyet)

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Türkü Sanat Hayatının 20. Yılını Sahnede Kutladı!
  cover
  Zara ve Rubato İlk Kez Aynı Sahnede!
  cover
  Yeni Dünyanın Eskimeyen Değeri, Radyo Daima Yeni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!