HABERLER

Flaş! Dalgıçlar Madencilerin Sıkıştığı Madene Giremedi!

Güncelleme: 30.10.2014 05:24

cover

Soma'nın gözyaşları kurumadan yüreğimiz yeniden ıslandı. Karaman Ermenek'te 18 madenci öğle yemeği molasında su baskınına yakalandı. Yerin yaklaşık 400 metre altında mahsur kaldı. Kömür karası canlara ulaşmak için tam 10 bin tonluk su engeli vardı. Çamura dönüşen bölgenin boşaltılmasının ise en az 3 gün süreceği açıklandı

Onlar bir avuç kömür için bir ömür verenlerdi... Onlar, Kozlu'ydu, Soma'ydı, Ermenek'ti... Ve o bedenler bir kez daha yüreklere işledi. Türkiye önceki gün Karaman'ın Ermenek ilçesinden gelen haberle hüzünlendi. Has Şeker Madencilik'te meydana gelen facia, herkesin nefesini kesti. Zira dehşetin nedeni gaz değil yer altından geçen nehirdi.

DALGIÇLAR GİREMEDİ ÇÜNKÜ...
İlk bilgilere göre yeraltı suyu patlayarak madene girdi. Su bir anda yerin yaklaşık 400 metre altındaki işçilerin bulunduğu bölgeye doğru akmaya başladı. 8 işçi son anda kurtulurken 18 madenci için çalışmalar başlatıldı. Bölgeye, Ahtapot adı verilen su tahliye aracı ulaştırıldı. İstanbul Büşükşehir Belediyesi de Türkiye'nin en büyük 2 tonluk pompasını yolladı. Onlarca hortum bağlanarak suyun dışarı akıtılması sağlandı. Dalgıçlar da bölgeye sevk edildi. Ancak çamur nedeniyle görüş mesafesi 1 metreye düştüğü için dalgıçlar madene giremedi.

ŞARTLAR OLDUKÇA ZOR
Bölgede bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yıldız, "Suyu boşaltmaya çalışıyoruz. Ancak su bir yandan besleniyor. Zaman aleyhimize işliyor. Çalışan pompaların çamur bağladığı anlar oluyor" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise madendeki suda 10 metrelik düşüşün olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Yer altındaki şartlar oldukça zor. Normal bir suyu çekmiyorsunuz. Burada özellikle 'şınav' dediğimiz toprakla karışık ağır bir sıvı söz konusu. Zaman zaman pompalarda aksaklıklar, tıkanmalarla karşılaşıyoruz. Düne göre suda 10 metre bir düşüş söz konusu." Yetkililer ise suyun boşaltılmasının en az 3 gün süreceğini açıkladı.

İNSAFSIZ SOFRA
Karaman'daki su baskını, inanılmaz bir faciaya yol açtı. İsmini vermek istemeyen bir madencinin anlattıkları ise vicdansızlığı kanıtladı. "Torba yasa ile madencilerin çalışma şartları ve maaşları düzenlendikten sonra maden sahibi, işçileri ücretsiz izne ayırdı. Firma, biraz daha fazla para kazanmak için servis ve yemek ücretlerini kesti. Servisi de kendimiz tutarak 175 liraya taşıma şirketi ile anlaşma yaptık. Şirket, daha fazla üretim olması için daha önce 1 saat olan yemek molasını yarım saate düşürdü. Bununla da yetinmeyip kantinde yemek yememizi yasakladı. Evden getirdiğimiz yemekleri, ocakta toz içinde yiyorduk. Eğer kantinde yemek yeseydik, arkadaşlarımız madence kalmayacaktı. İçeride mahsur kalanlar daha maaşlarını bile almadılar. Şirket 1 aylık maaşımızı da içeride bırakıyordu. Bizler de mecburen bu durumu kabul etmiştik."

'FIRTINA GİBİYDİ'
Ocakta meydana gelen faciadan kurtulanlar da vardı. Onlardan biri Kerim Pınar'dı. Kerim Pınar, olayın yemek saatinde meydana geldiğini anlattı. Bu sırada fırtınaya benzer bir olay yaşandığını belirten Pınar, şöyle konuştu: "Su patlamasından önce pis bir gaz geldi. Arkadaki arkadaşlar 'Kaçın' diye bize haber etti. Biz de kaçtık. Maalesef bizi uyaran arkadaşlarımız arkamızdan koşamadı. Hemen yukarı tırmandık. O esnada su madenin girişine doğru yükseldi. Düz galerilerden yukarıya çıkan bacalar var. Peşimizden gelmeyen arkadaşlar muhtemelen oraya doğru çıktılar. Orada olduklarını tahmin ediyoruz. Oraya su basmadıysa kurtulma şansları var."

İŞTE O TABLO
Madende mahsur kalan 18 işçinin isimleri ise şöyle: Osman Çoksöyler Hüsnü Çolak Ali Haznedar Kerim Haznedar Mehmet Tokat Hüseyin Çolak İsa Gözbaşı Bahri Üzer Kamil Yaman Ömer Cansu Tezcan Gökçe Uğur İlhan Hüseyin Gültekin İsmail Gürses Mehmet Baha Mehmet Özcan Hasan Tuncer Recep Çiloğlu

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Türkü Sanat Hayatının 20. Yılını Sahnede Kutladı!
  cover
  Zara ve Rubato İlk Kez Aynı Sahnede!
  cover
  Yeni Dünyanın Eskimeyen Değeri, Radyo Daima Yeni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!