HABERLER

"Dünya Ağaç Günü" Kutlamaları Eskişehir Odunpazarı'nda!

Güncelleme: 16.03.2015 12:07

cover

DÜNYA AĞAÇ GÜNÜ KUTLAMALARI 2015'TE ESKİŞEHİR ODUNPAZARI'NDA
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi bir ilke imza atarak tüm dünyanın yakından takip ettiği Dünya Ağaç Günü Etkinliklerini Eskişehir'de düzenleyecek.

AĞAÇ GÜZELDİR
Uluslararası Ahşap Kültürü Derneği (IWCS),  Dünya Ağaç Günü Kutlamalarının ilkini "Wood is Good - Ağaç Güzeldir" sloganıyla 2013 yılında Tanzanya’da yapmış olup ikincisini de 2014 yılında Çin’de gerçekleştirmiştir. 2015 yılında ise Türkiye’de Eskişehir’de yapılması kararlaştırılan etkinliğin başlangıç takvimi 21 Mart -26 Mart 2015 tarihleri arası olarak planlanıyor.

ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞECEK
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğini üstlendiği etkinliğin proje ortakları Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) ve Uluslararası Ahşap Kültürü Derneği ( IWCS).

68 ÜLKE, 300'E YAKIN KATILIMCI
68 ülkeden 300'e yakın katılımcının buluşacağı Dünya Ağaç Günü etkinlikleri için sergi ve gösterilerin yanı sıra; çocuklar için resim yarışmaları, ağaçlandırma etkinlikleri, ahşap oymacılığı, sempozyumlar ve ahşap müzik konserleri ile birbirinden özel etkinlikler hazırlanıyor.

GERİ SAYIM BAŞLADI
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) 2. Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara ve Uluslararası Ahşap Kültür Derneği (IWCS) Direktörü Mike WEN-PIN HOU'nun arasında imzalanan protokolle resmiyet kazanan kutlamalar için, IWCS'nin resmi sitesi olan “www.woodculture.org” sitesinde geri sayım başladı.

TÜRKİYE’NİN TANITIMINA BÜYÜK KATKI
Başkan Kurt, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada dünyanın birçok ülkesi tarafından yakından takip edilen "Dünya Ağaç Günü Etkinlikleri”nin Eskişehir'de ve Odunpazarı'nda düzenlenmesinin Türkiye'nin tanıtımı için büyük önem taşıdığını vurguladı ve şöyle devam etti: "Amacımız ahşap ile yapılan sanatla doğayı korumak adına ilgiyi ve farkındalığı arttırmak.”.

ODUNPAZARI BİÇİLMİŞ KAFTAN
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı'nın, gerek tarihi geçmişi gerekse ahşap yapıları ile Dünya Ağaç Günü kutlamalarının düzenlenmesi için haritanın en anlamlı bölgelerinden biri olduğunu belirtti.

ODUNPAZARI TARİHİNE GEÇECEK
Kutlamalar süresince tüm dünyanın gözünün Odunpazarı ve Eskişehir'de olacağını kaydeden Başkan Kurt: "Proje Odunpazarı tarihinin en önemli uluslararası etkinliği olarak tarihe geçecek" ifadelerine yer verdi.

AHŞAP SANATINI VE KULLANIMINI TEŞVİK EDECEĞİZ
Etkinliğin Eko-dostu malzeme olan ahşabın kamu bilincini arttırmak ve sürdürülebilir bir gelecek için ahşap kullanımını teşvik etmek adına önemli bir misyonu olduğuna dikkat çeken Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, hazırlıkların büyük bir hızla devam ettiğini kaydetti.

AĞACI KORUMAK VE DOĞA BİLİNCİ AŞILAMAK EN BÜYÜK HEDEFLERİMİZDEN
Açıklamasında ağacın ve doğanın önemine işaret eden Kurt, “Kutlamalar süresince, anlamsız nedenler sunularak katledilen ağaçlarımızın, büyük zararlar verilen doğamızın değerine vurgu yapacağız. Çünkü biliyoruz ki, ağaç olmadan insanlığın hayatta kalması düşünülemez” ifadelerine yer verdi.

KENDİMİZE GÜVENİYORUZ, ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TANITACAĞIZ
Odunpazarı Belediyesi’nin yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu vurgulayan Başkan Kurt: "Profesyonel bir ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kendimize güveniyoruz. Ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak bu önemli fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Tüm Dünya'nın dikkatini Odunpazarı'na çekeceğiz" dedi.

MÜZE MÜJDESİ
Hazırlıklarla ilgili ahşap ustaları ile bir araya gelen Başkan Kurt, “Sizlerinde katkılarıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak bu önemli fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Tüm Dünya'nın dikkatini Odunpazarı'na çekmeliyiz. Etkinlik sonunda oluşturulan eserlerden bir müze oluşturacağız. Bunun yanında projenin kültürel boyutunu ortaya çıkaracak çalışmalarda gerçekleştireceğiz" dedi.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!
  cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!
  cover
  Berkay ve Koray Avcı'dan Karşılıklı Oyun Havası!