HABERLER

Dracula Filminde Fatih Sultan Mehmed'e Hakaret!

Güncelleme: 02.10.2014 14:02

cover

3 Ekim Cuma günü vizyona girecek olan Dracula Untold filminde Fatih Sultan Mehmed zalim bir figür olarak işleniyor.

Şu ana kadar anlatılan tüm Dracula hikayelerini harmanlayan bir film olan Dracula Untold (Dracula: Başlangıç) filminde  Dracula'nın Fatih Sultan Mehmet'le savaşı anlatılıyor. Fantastik öğeler taşıyan filmde Dracula’nın, doğaüstü güçlerinin de yardımıyla Türk ordusuna karşı topraklarını savunmasının hikayesi anlatılıyor. “Bazen dünyanın yeni bir kahramana değil, bir canavara ihtiyacı olur” cümlesiyle başlayan filmde, Dracula’nın ailesini ve topraklarını korumak için vampir olduğu anlatılıyor. Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Eflak valisi 3. Vlad’a dayanan hikaye, Bram Stoker’ın yazdığı Dracula hikayesinden yola çıkıyor. Film tüm Dracula hikayelerini tarihi ve fantastik bir bakış açısıyla harmanlıyor.

Tarihte 3. Vlad 1456 yılında Osmanlılara esir düşmüş, sonraki yıllarda ise ülkesi Eflak beyliğinin valisi olarak atanmıştı. Önceleri Osmanlı İmparatorluğu’na vergisini düzenli ödeyen vali, sonraki yıllarda Osmanlı'ya başkaldırmıştı. Bunun ardından Avrupa ittifakına katılan Voyvoda, tutsak ettiği askerlere feci işkenceler yapmasıyla tarihe geçti. Bu işkencelerden en tanınmışı, düşmanlarını kazıklara oturtması ve kanlarını içmesiydi. Bunun üzerinde “Dracula” lakabıyla anılmaya başlanan 3. Vlad’ın bu yaptıklarından sonra Osmanlı İmparatoru tarafından başı kesilerek idam edildiği söylenir. Ancak efsaneler Dracula’nın ölmediğini, kara büyü konusunda uzmanlaştığını ve vampire dönüştüğünü söyler. Bugün Romanya sınırları içindeki Transilvanya’da halen bu hikayeler aktarılmaktadır.

Filmde Dracula rolünde Hobbit filminden tanıdığımız Luke Evans, Fatih Sultan Mehmed rolünde ise Kaptan Amerika’dan tanıdığımız Dominic Cooper bulunuyor. Filmin orijinal soundtrack’i Everybody Wants To Rule The World ise, son dönemde tüm müzik ödüllerinde ödülleri silip süpüren Lorde’ye ait.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  Türkü Sanat Hayatının 20. Yılını Sahnede Kutladı!
  cover
  Zara ve Rubato İlk Kez Aynı Sahnede!
  cover
  Yeni Dünyanın Eskimeyen Değeri, Radyo Daima Yeni!
  cover
  Hakan Taşıyan'dan Samimi Açıklamalar!
  cover
  Berdan'dan Alişan'a Şaşırtan Hediye!