HABERLER

Başparmağınıza Dikkat Edin!

Güncelleme: 02.01.2015 16:59

cover

Bir fotoğrafta görünüyorsa iPhone’unuz hacklenebilir.

Phone’ların son özelliklerinden biri olan TouchID ile kendinizi daha güvende hissediyorsanız maalesef size kötü bir haberimiz var. Birileri yayımladığınız fotoğraflar ve piyasada var olan programlarla iPhone’unuzun içine girebilmeyi başardı.

O “birileri,” Starbug lakaplı Alman hacker Jan Krissler oluyor. Kendisi bu hack olayını her yıl düzenlenen Chaos Computer Club adlı kongrede 1 saatlik sunumla anlattı. İlk denemesini Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in elinin farklı açılardan çekilmiş yüksek çözünürlükteki fotoğraflarını ve VeriFinger adlı parmak izi saptama yazılımını kullanarak yapan Krissler, bakanın parmak izinin bir kopyasını çıkardı. Daha sonra ağaç tutkalı ve alçıyla da parmak izinin modelini oluşturdu.

Telefonların PIN kodlarının da pek güvenli olmadığın belirten Krissler, bir kullanıcının gözüne yansıyan ekrandan PIN kodlarının çok net biçimde çıkarılabileceğini öne sürdü. Massachusetts Üniversitesi’nden uzmanlar ise 2014 başlarında, 45 metre ötede PIN kodu girerken veya yazı yazarken videoya kaydedilen birinin gözlerinden yazdıklarının okunabileceğini göstererek Krissler’in bu teorisini destekleyen kanıtlar sunmuştu bile.

bana güzel bir şey çal

HABERLER tümü »

 • cover
  İbrahim Tatlıses'in Acı Günü!
  cover
  Viyana’dan Köprü ve Ötesi Rüzgarı Geçti!
  cover
  Berkay ve Koray Avcı'dan Karşılıklı Oyun Havası!
  cover
  Bülent Ersoy Yurtdışı Turnesine Çıkıyor!
  cover
  Bedia Akartürk Hastaneye Kaldırıldı!