Turhan Yükseler İle Çok Özel!

Turhan Yükseler İle Çok Özel!

Avantgarde Orkestra'nın şefi olan Turhan Yükseler ile kralmuzik.com.tr olarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Avantgarde Orkestra ile yollarınız Nasıl kesişti ?

Bir arkadaş toplantısında karşılaştığım dostum Muhsin Süyen; sektörümüzle ilgili sohbet sırasında kendi öncülüğünde kurduğu Avantgarde orkestra için daha kapsamlı çalışmalarından bahsetti. Bu çalışmalar kapsamında birlikte çalışma fikri doğdu. Böylece yeni bir başlangıcın ilk adımları atılmış oldu.

Sizinle birlikte yeni döneminde Avangarde Orkestra’da ne gibi değişiklikler olacak?

İzleyici kitlesinin ilgisini çekecek tarzda bazı değişiklikler düşündük. Öncelikle orkestranın müzisyen sayısı, icra edilecek tarza göre değişkenlik gösterecek. Örnek olarak; jazz triodan 14-16 kişilik bir bigband, çok özel gösterilerde de 40 kişi ve üzeri müzisyenlerden kurulu pop-senfonik bir oluşumu verebiliriz. Buradaki farklılığımız repertuar kalitesinden ödün vermemek olacaktır.

Orkestra yönetmek nasıl bir disiplin gerektiriyor ?

Öncelikle disiplin ana ilkemizdir. Bazı anlarda hoşgörü de olmalı. Güzel bir eser dinlerken izleyici ne kadar kolaymış gibi havaya kapılır ama müziğin o kıvama gelmesi emek ister. Prova ve konserler esnasında müzikal tatsızlıklar yaşanmaması için Yönetiminizdeki müzisyen kadrosundan nasıl bir verim alacağınızı bilmelisiniz. Ek olarak bu yapıya uygun parça seçimleri ve çalışma yöntemleri uygulamalısınız.

Ülkemizin en önemli orkestra şefleri arasındasınız ülkemiz de sizce var olan orkestra müzisyenlerine gereken değer veriliyor mu ?

Maalesef verilmiyor. Ama bana göre ilk sorumlular biz müzisyenleriz. Kendimizi yeterince iyi ifade edemiyoruz. Hayatın zorlukları ve bu zorlukların yarattığı problemler müzisyenlerin birbirleriyle didişmesine kadar varıyor. Çok derin bir konudur bu. Muhtelif paydaşlar vardır; şarkıcı prodüktör, dinleyici, şirketler, organizatör, menejerler vs daha çoğaltabilirim. Bu konuyu ayrı bir başlık altında tartışmak isterim...

Bu işe gönül verecek genç müzisyenlere usta bir isim olarak nasıl tavsiyelerde bulunulursunuz?

Günümüzde usta çırak ilişkisi diye bir kavram kalmadı. Bu durum müzisyenlerin gelişimimi biraz olumsuz etkiliyor. En basit örneği kollektif çalma becerileri biraz eksik ve farkında değiller. Müzisyenlik derecesi yukarılarda olan bir ağabey şemsiyesi altında olmaları yararlı olacaktır. Çok çalışmayı öneririm. Biraz klişe oldu ama detaylandırmak isterim. Bireysel tekniğini arttırıcı egzersizler, deşifre ve armoni çalışmalarına ek olarak müzik dinlemek. Ama size faydası olacak akımları ve bu akımların öncülerini takip etmek. Müzikalite adına gelişimini tamamlamış müzisyenlerle müzikal toplantılar yapmak. En önemlisi özel yaşantıya dikkat diyorum. Bu bile kendi içinde kapsamlı bir başlıktır. Netice olarak hepsine eğer bu yolu seçtilerse başarılı ve sanat dolu bir yaşam diliyorum.