Mersin'de Festival Coşkusu Başlıyor!

Mersin'de Festival Coşkusu Başlıyor!

Mersin dünyaca ünlü engelli sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor.

Çin’den Amerika Birleşik Devletleri’ne, Fransa’dan Brezilya’ya 14 ülkeden 80’e yakın engelli sanatçı 11-15 Ekim tarihleri arasında “Engelli dostu kent” Mersin’de 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nde buluşacak.

Türk Sanat müziğinin önemli ismi Yılmaz Morgül’ün ilk gün açılışını gerçekleştireceği festivalin, ikinci gününde ise pop müziğin sevilen ismi Tarık Mengüç ve milli atlet Sema Aydemir yer alacak.
1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin tanıtımı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan’ın katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

Tanıtım toplantısı öncesinde, Mersin’de engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılan hizmetleri anlatan bir video gösterimi gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaptığı konuşmada Türkiye’de engelliler için özel daire başkanlığı kuran ilk ve tek kent olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Resmi ve sivil kuruluşlarla işbirliği yaparak “Engelsiz Otel”, “Engelsiz Tatil”, “Engelsiz Bina”, “Engelsiz İbadethane”, “Engelsiz Banka” projelerini hayata geçirdik.”

Burhanettin Kocamaz, geçen yıl New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler 9.Toplantısı’nda “Erişilebilirlik Ödülünü” almaya hak kazanmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Burhanettin Kocamaz 11- 15 Ekim tarihleri arasında Mersin, Tarsus, Anamur ve Erdemli Kız Kalesi’nde dünyaca ünlü sanatçı ve uzmanların katılacağı sergi, sempozyum, workshop, konser, gezi ve performanslarla Türkiye’ye unutulmaz bir festival yaşatacaklarını da vurguladı.