Sıla: ‘’Onno Tunç Olmasaydı Belki Biz de Sahnede Olamazdık’’

Abone Ol :

Sıla: ‘’Onno Tunç Olmasaydı Belki Biz de Sahnede Olamazdık’’

Alışılagelmiş Sıla konserlerinin repertuvarının dışında özel bir seçki ile sahne alan Sıla, tamamını albümlerinin kronolojik sırasına göre hazırladığı konserlerinin açılışını “Kenar Süsü” şarkısıyla yaptı.

Sahneye Efe Bahadır ile çıkan ve ilk 5 şarkıyı yalnızca Efe Bahadır’ın gitarı eşliğinde seslendiren sanatçı, “Çaldığımız konserlerden farklı birşey burada yaptığımız. Bireysel bir yolculuk ile başlıyorsunuz sonra çoğalıyorsunuz. Biz ikiledik önce Efe Bahadır ile beraber. Sonra bir takım yol arkadaşlarımız eklendi bize. Müzik çok ‘rağmen’ yapılan birşey. Sanat da öyle. Sesten, vuruştan, tuştan, en çok da candan ve yürekten olduğu zaman hepimizi eşitliyor. Bu akşam da aslında eşitlenelim diye buradayız. Epeydir çalmadığımız, özlediğimiz şarkılar vardı. ‘Neden böyle birşey yapmıyoruz ki?’ diyerek bu konserleri yapmaya karar verdik. Bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz.” sözleriyle konserinin açılışını yaptı. Sıla, uzun süre alkış alan bu konuşmasının ardından tüm müzisyen arkadaşlarını tek tek sahneye davet etti.

İLKLER “HEYBEDEN ŞARKILAR” KONSERLERİNDE!

Dokuz yıllık müzik kariyerinde yayınladığı altı stüdyo albümde yer alan şarkılarını dinleyicilerle hep bir ağızdan seslendiren Sıla, konserinin ilk yarısında sözü ve bestesi kendisine ait olan “Dağınık Yatak” ve “Gönlümün Efendisi” şarkılarını da ilk kez sahnede seslendirdi. “İnşallah” şarkısının hikayesini de ilk kez bu konserde dinleyicilerle paylaşan Sıla, “Bu şarkı hep aşk şarkısı zannedilir ama aslında bir dostluk şarkısıdır. Efe Bahadır ile ilk albümü hazırlarken bir gün stüdyodan çıkmışız, ikimiz de yeni ayrılmışız, çok üzgünüz. Sahilde yürürken bir yandan da dertleşiyoruz. Yürürken bir anda ‘İnşallah unutursun sen de’ diye şarkının nakaratı çıktı. Sonra ben eve gidince dayanamadım şarkıyı yazdım. Bizim de böyle hikayelerimiz var. Bunların hepsi sonra şarkı oluyor işte!” diyerek dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Yine bir ilki bu konserde gerçekleştiren Sıla, Riff Cohen’in Fransızca seslendirdiği “Helas” şarkısını da kendi yorumuyla sahneye taşıdı.

SILA’DAN ONNO TUNÇ’UN ANISINA “SEN AĞLAMA”

Konserinin ikinci yarısını “Vaveyla” albümünün şarkılarıyla açan Sıla, bir ara sahneyi çelloda kendisine eşlik eden, Rubato grubunun vokali Özer Arkun’a bıraktı. Özer Arkun’un “Hoşgeldin” yorumu seyirciden uzun süre alkış aldı. Ardından sevilen şarkılarıyla konserine devam eden Sıla, Erol Evgin’in “Altın Düetler” albümünde seslendirdiği ve kısa süre önce kliplenen “Ateşle Oynama” düetini, geri vokallerde kendisine eşlik eden Dünya Kızılçay ile birlikte seslendirdi. Konserin en duygu yüklü anlarından biri de, Sıla’nın 14 Ocak 1996’da kaybettiğimiz efsane müzisyen Onno Tunç’u 21. ölüm yıldönümünde anması oldu. “Bugün Onno Tunç’un ölüm yıldönümü. O olmasaydı belki bizler de sahnede olamazdık. Bir selam göndermek istiyorum. Onun saygın ve kıymetli hatırasına da yine onun bir bestesini seslendirmek isteriz.” sözlerinin ardından “Sen Ağlama” şarkısını seslendiren Sıla, kendisini dinlemeye gelen müzikseverlere duygu dolu dakikalar yaşattı.

Geri vokallerde Dünya Kızılçay, Sibel Gürsoy ve Tuba Önal, tuşlu çalgılarda Burak Erkul, keman ve udda Semih Çelikel, davulda Alp Türeci, bas gitarda Cudi Genç, çelloda Özer Arkun, perküsyonda Cengiz Ercümen ile Murat Yeter ve gitarda da Efe Bahadır’ın Sıla’ya eşlik ettiği konserde, tüm müzisyenler Levon Kordonciyan imzalı özel smokinlerle sahne aldı.

Üç farklı kostüm ile sahne alan ve üç saat boyunca sahnede kalan Sıla, konserinin kapanışını “Mürekkep” albümünün sevilen şarkısı “Afitap” ile yaptı. Dinleyicileri, iki gün boyunca geçmişten bugüne kendisinin müzik yolculuğuna şahit eden bu akustik müzik ziyafetiyle unutulmaz konserlere imza atan Sıla, ilk kez gerçekleştirdiği “Heybeden Şarkılar” konserlerinin ikinci ayağını 20 – 21 Ocak’ta Maslak TİM Show Center’da gerçekleştirecek.

Abone Ol :