Geleneksel Müzik Eğitimi Üç Yeni Liseyle Canlanıyor!

Geleneksel Müzik Eğitimi Üç Yeni Liseyle Canlanıyor!

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Güzel Sanatlar Liselerine geleneksel müziğimizi canlandırmak amacıyla üç yeni okul daha eklendi. Bu okulların üniversitelerle yapılacak protokol çerçevesinde akademik olarak desteklenmesi ve her üçünün de İngilizce hazırlık sınıfı ile başlaması yoluyla geleneksel sanatımızı uluslararası platformda temsil edecek. Ayrıca protokole taraf olacak Kültür ve Turizm Bakanlığı, bünyesindeki sanatçıların eğitime destek vermesiyle yapının güçlenmesine katkı sağlayacak.

 İş Birliği Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasındaki sanat eğitimi alanındaki iş birliği protokolünün tanıtım toplantısı Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti.

20-07/10/24e740a5-c1d5-4c9b-95ed-9bf6c4a92eb0-1594378375.jpg

Geçen hafta Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile üç üniversitenin rektörleri arasında imzalanan protokolün ardından İstanbul’da basına ve camiaya protokolu ve okulları tanıtmak için düzenlenen toplantıya İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Millî Eğitim Bakan Danışmanı Aylin Şengün Taşçı, İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, sanat camiasının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Itrî Güzel Sanatlar Lisesi İstanbul Üniversitesi’nin himayesinde çalışmalarına başlayacak.

 Beşiktaş ilçesinde bu yıl hizmete geçecek Itrî Güzel Sanatlar Lisesi İstanbul Üniversitesi’nin himayesinde çalışmalarına başlayacak. Tematik nitelikte kurulan okulda sadece Türk Müziği ve Halk Müziği eğitimi verilecek. Pendik ilçesinde yine bu yıl hizmete geçecek Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi, Marmara Üniversitesi’nin himayesinde faaliyet gösterecek. Okulda Türk Müziği, Halk Müziği ve yanı sıra resim eğitimi verilecek.

Alınan kararla Başakşehir’de mevcut olan Güzel Sanatlar Lisesi’nin adı Başakşehir İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi oldu. Bu okul da çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi himayesinde sürdürecek. Okullara %30 LGS puanı ve %70 yetenek sınavı puanına göre öğrenci kabulü yapılacak ve okullar önümüzdeki tercih döneminde ilan edilecek.